Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Socjologa: Nauka zeszła do podziemia

Wojciech Kowalczyk
Wojciech Kowalczyk
Samotne matki, żebracy i prostytutki słuchające wykładu pod Kaponierą? W ten nietypowy sposób studenci Instytutu Socjologii zachęcali do zainteresowania się problemami polityki społecznej.

Kilka minut przed godziną 11 w przejściu pod rondem Kaponiera zaroiło się od studentów Instytutu Socjologii UAM. Część z nich pojawiła się w nietypowym wcieleniu - dziewczynom przebranym za samotne matki i prostytutki towarzyszył kolega, który specjalnie na tę okazję przeistoczył się w żebraka.

Kreacje aktorskie były częścią happeningu zorganizowanego z okazji trwających właśnie Dni Socjologa. Główną atrakcją wydarzenia pod Kaponierą był półgodzinny wykład wygłoszony przez prof. Zbigniewa Woźniaka na temat przesłanek współczesnej polityki społecznej.

- Zarówno wykład, jak i nasz happening mają przede wszystkim zwrócić uwagę poznaniaków na zagadnienie polityki społecznej, która większości z nas kojarzy się właśnie z prostytutkami, żebrakami, patologią. Pracownicy pomocy społecznej to w powszechnym mniemaniu zwykli urzędnicy. Tymczasem pracownik socjalny musi być po trosze i urzędnikiem i terapeutą i psychologiem i pedagogiem - mówiła Marta Dardas, studentka pracy socjalnej, która ucharakteryzowana na maltretowaną żonę zachęcała przechodniów do wysłuchania wykładu prof. Woźniaka.

Jedną z osób, które zainteresowały się nietypowym spotkaniem nauki z codziennością była Joanna Krawczyk, studentka farmacji.

- Taki happening to świetny pomysł na zainteresowanie potencjalnych studentów danym kierunkiem - oceniała na gorąco - Z pewnością dużo bardziej skuteczny niż np. rozdawanie ulotek, na które większość z nas i tak nie zwraca uwagi. Poznaniowi przydałoby się więcej takich wydarzeń. 

Pozytywnie pomysł wyjścia z wykładem "do ludzi" ocenił również jego wykonawca, czyli prof. Zbigniew Woźniak.

- Dla naukowca, najważniejsze jest, że ma do kogo mówić. To, czy jest to sala wykładowa czy przejście podziemne, to już sprawa drugorzędna.

Profesor nie miał również wątpliwości, że o polityce społecznej należy w Poznaniu mówić, uciekając się nawet do tak nietypowych środków, jak wykład pod Kaponierą. Od 2003 r. Poznań posiada miejską strategię polityki społecznej, jednak wiedza poznaniaków na ten temat jest znikoma.

Przeczytaj także:
Do Kupca na zakupy i wykład

Wykład naukowy między sklepami, obok stoisk z biżuterią i telefonami komórkowymi? Dlaczego nie, studenci socjologii szukają nietypowych sposobów na promocję tej dziedziny nauki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto