Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Poznania powróciła bezcenna księga

doubleTi
doubleTi
W czasie II wojny światowej Niemcy wywieźli ze stolicy Wielkopolski do Pragi „Iura vicariorum”. Odnaleziony w 2004 r. kopiariusz znów wrócił na swoje miejsce i ma zostać wkrótce wydany.

Kopiariusz to księga zawierająca dokumenty parafii - od tych podpisywanych z chłopami w sprawie czynszu aż po ogłoszenia papieskie. Poznańska „Iura” jest źródłem nieocenionych informacji z okresu od 1300 r. do 1675 r.

24 października w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu odbyła się konferencja ukazująca ogrom pracy nad powrotem „ księgi wikariuszy” do jej dawnej siedziby. Można było obejrzeć karty sprzed i po zabiegach "odmładzających", jakim poddano księgę.  

Generalnie księga dzieli się na cztery części wraz z poprzedzającym je indeksem: średniowieczną obejmującą okres do XV w., XV-wieczną, do 1579 r. i XVII- wieczną zwieńczoną datą końcową 1679 r.

Trzeba pamiętać, że jest to podział nieco sztuczny - karty, choć chronologicznie uporządkowane, są bardzo zróżnicowane, pisane przez wielu autorów, z licznymi marginaliami. Naukowcy z PAN i Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu robią wszystko, by karty księgi zostały odczytane i wydane.

- Tam były dziury wielkości pięści. Wyglądało to beznadziejnie - opowiada o pracy nad kopiariuszem prof. dr hab. Tomasz Jurek. Wg profesora to było jej fatum. Tak jak i niepełna foliacja, niekompletna liczba kart (szacuje się, że jest ich od 529 do... 666).

Zróżnicowanie tematyki zaklętych w niej historii jest zdumiewająca. Najciekawszą wydaje się być itinerarium (opis podróży) Władysława Jagiełły z 1409 r., czyli z czasów wojny z Zakonem Krzyżackim.
- Teraz już wiemy, że Długosz pisał prawdę - śmieje się prof. Jurek.

Większość tekstu została już odszyfrowana i teraz prace zmierzają do wydania księgi. Choć to całkiem opasłe tomisko prowadzi się starania, by "Iura" została wprowadzona do czytelniczego obiegu w całości. 

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto