Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dokąd najchętniej wyprowadzają się poznaniacy?

Lilia Łada
Lilia Łada
Podmiejski domek z ogródkiem czy mieszkanie z widokiem na las? Równie ważny jak wybór domu jest też wybór miejscowości, w której stanie. Sprawdź, co oferują podpoznańskie gminy!

Jednym z najatrakcyjniejszych podpoznańskich regionów jest na pewno gmina Tarnowo Podgórne. Na jej terenie znajduje się m.in. jezioro Kierskie, nad brzegiem którego znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe i żeglarskie. Zbiornik stanowi zaplecze rekreacyjne nie tylko gminy, ale i całego Poznania. Natomiast trasa przebiegająca wzdłuż jeziora Lusowskiego to dobrze oznakowany i jeden z ciekawszych szlaków turystycznych w Wielkopolsce. Ponadto teren słynie z urodzajnych lasów.

Jednak gmina Tarnowo Podgórne znana jest przede wszystkim z gospodarności i szybkiego rozwoju. Urzędnicy podają, że od początku lat 90. zainwestowano tu blisko pół miliarda dolarów! Warto też wspomnieć, że bezrobocie w gminie jest jednym z najmniejszych w województwie i kraju: obecnie wynosi 4,23 procent.

Wszystkie te elementy przyciągają do gminy nowych mieszkańców. Mieszka w niej prawie 20 tys. osób, a na kolejnych mieszkańców już czekają nowe domy, na przykład malownicze Osiedle Rozalin budowane bezpośrednio przy Lusówku przez Novum Plus. Deweloper oferuje domy jednorodzinne w różnych formach zabudowy: wolno stojące, bliźniacze i szeregowe.

Właśnie rozpoczęły się pracę związane z II etapem realizacji osiedla, w ramach którego powstanie 50 domów. Co ważne, inwestor realizuje również prace nad utwardzeniem drogi powiatowej, która prowadzi do osiedla. Będzie ona gotowa do końca roku. Natomiast wiosną przyszłego roku oddany zostanie do użytku ciąg pieszo-rowerowy sfinansowany przez wójta gminy. Domy szeregowe powstają także w Sadach.

W gminie Rokietnica niedawno został zameldowany 10-tysięczny mieszkaniec.
– Od 2007 roku odnotowujemy stały, sięgający ok. 6,7 proc. rocznie wzrost liczby mieszkańców, wśród których ok. 70 proc. stanowią poznaniacy – mówi Bartosz Derech, wójt gminy.

Taki rozwój demograficzny jest wynikiem m.in. prowadzonych tu inwestycji mieszkaniowych. Na przykład na wciąż rozbudowywanym osiedlu Kalinowym mieszka już ponad pół tysiąca osób. W okolicy powstają również domy jednorodzinne budowane przez firmę Kares.

O popularności gminy zadecydowały walory turystyczne. Znajduje się ona bowiem w pobliżu Pawłowicko-Sobockiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Nie ma w niej uciążliwego przemysłu i dużego nasilenia ruchu, jest za to pełnowymiarowe pole golfowe w Bytkowie, z którego chętnie korzysta wielu amatorów tego sportu. Gmina rozwija także infrastrukturę.

– W 2007 roku zakończyliśmy rozbudowę oczyszczalni ścieków. Przeprowadziliśmy także gruntowną reorganizację oświaty. Zmodernizowane oddziały przedszkola mogą zepwnić miejsca 336 dziecom - mówi wójt. - Priorytetem inwestycyjnym w roku bieżącym i przyszłym jest budowa nowego gimnazjum w Rokietnicy, na które otrzymaliśmy największe w Wielkopolsce dofinansowanie z funduszy unijnych oraz nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej wraz z centrum handlowym.

Sporą popularnością cieszy się także gmina Suchy Las. Wiele osób kojarzy ten teren przede wszystkim z poligonem wojskowym, który zajmuje ponad 60 proc. jego powierzchni. Warto jednak pamiętać, że ten malowniczy teren spełnia rolę „zielonych płuc Poznania”. Dla rozwoju Suchego Lasu, niezwykle ważne jest położenie bezpośrednio przy mieście oraz przebiegająca przez miejscowość trasa krajowa w kierunku Koszalina.

Poznaniaków przyciąga jednak przede wszystkim nowoczesny park wodny Octopus oraz zielone tereny na północy. Zamieszkać w gminie można m.in. na osiedlu domów jednorodzinnych Natura w Biedrusku realizowanym przez firmę Jakś-Bud. Natomiast zaraz za granicą miasta, przy ul. Sprzecznej, domy w zabudowie szeregowej stawia firma Vastbouw. W ramach tej inwestycji powstanie w sumie 20 tego typu obiektów.

Do niedawna bardzo popularnym kierunkiem migracji była także gmina Czerwonak. Szczególnie ze względu na inwestycje realizowane tu przez Czerwonackie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Nie bez znaczenia dla atrakcyjności gminy jest także bliskość Puszczy Zielonki. W sumie od roku 2000 CcTBS oddało do żytku blisko 500 mieszkań. Niestety, wszystkie są już zajęte, a Towarzystwo w najbliższym czasie nie planuje kolejnych inwestycji.


XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema

Off Cinema

18-21 listopada 2009
24-27 listopada

finał 3. edycji i start 4.
14 listopada
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto