Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgniatacze pudeł - Architekci dekonstrukcji

Redakcja
Już po raz trzeci Poznań będzie gościł ArchFilmFest - Festiwal Filmów o Architekturze. W tym roku w dyskusji oprócz architektów wezmą udział także deweloperzy, reżyserzy filmowi i pisarze.

Festiwal jest przy tym nie tylko okazją do obejrzenia dobrych filmów dokumentalnych, ale także pretekstem do dyskusji na temat najważniejszych problemów architektury współczesnej.

Każdy festiwalowy dzień poświęcony zostanie innemu problemowi. Pierwszego dnia obejrzymy filmy pod hasłem „Język emocji”: „Architekci dekonstrukcji” opowiadają o powstaniu tytułowego ruchu, a także o niezwykłym fenomenie zbiorowego wystąpienia grupy architektów, którym udaje się zbudować spójny program, a następnie wcielić go w życie przekształcając później sukces ideowy w towar rynkowy. Po „Muzeum Żydowskim w Berlinie” oprowadzać będzie jego projektant - jeden z czołowych światowych architektów – Daniel Libeskind.

Drugiego dnia pod hasłem „Cyfrowy barok?” zobaczymy jeden film „Szkice Franka Gehrego”,
zrealizowany, na prośbę Gehrego, przez jego przyjaciela –  znanego reżysera Sydneya Pollacka. Przez 5 lat reżyser śledził proces przekształcania się odręcznych szkiców Gehrego w realizowane budynki. Dzięki przyjaźni obu twórców dokument pozwala nie tylko na poznanie twórczości Gehrego, ale także na osobiste spotkanie ze znanym architektem.

„Ojcowie ikon” to spotkanie z dwoma obrazami. Pierwszy z nich „Na krawędzi. Historia Opery w Sydney”  to fascynująca i tragiczna historia powstania budynku Opery – dzisiejszego symbolu Australii oraz Sydney. Gorzki smak bezkompromisowości i twórczego podejścia do architektury oraz zwycięstwo i porażka Utzona jako architekta w pięknie sfotografowanym filmie Daryl Dellor.
„Profil. Jan Kaplicky”  to opowieść o wzlotach i upadkach wielkiego, zmarłego na początku 2009 roku architekta - czeskiego emigranta, któremu nigdy nie udało się powrócić do Pragi. Jego najlepsze obiekty zostały w Birmingham oraz w Londynie. Śmierć zastała go w trakcie realizacji jego największego marzenia –  wybudowania Biblioteki Narodowej w Pradze.

Ostatni festiwalowy dzień to powrót do hasła „Cyfrowy barok?”. Obejrzymy film „Jeden dzień z Zahą Hadid”, w którym tytułowa bohaterka oprowadzi nas po wystawie "Zaha Hadid has Arrived" w wiedeńskim Museum für Angewandte Kunst. Iracka architekta analizuje swoje realizacje – m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Rzymie, fabrykę BMW w Lipsku czy Centrum Nauki w Wolfsburgu. Hadid wprowadzi nas w tajniki swojej twórczości przerywając wywód osobistymi uwagami na temat kariery oraz architektury.

Sprawdź program ARchFilmFest - Festiwalu Filmów o Architekturze

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto