Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druga edycja NiB już we wrześniu!

Redakcja
We wrześniu startuje druga edycja projektu „Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie” realizowanego przez konsorcjum firm DGA z Poznania oraz CKUiP z Zielonej Góry. Projekt będzie trwał do 2011 roku, a jego zadaniem jest rozwój kompetencji związanych z naukami przyrodniczymi oraz przedsiębiorczością.

730 uczniów z 73 gimnazjów z całej Polski, w tym 11 szkół z Wielkopolski  (gimnazja w Białej, Biezdrowie, Brzezinach, w Grzybowie, Jerzykowie, Kawęczynie, Koźminku, w Objezierzu, Otorowie, Ratajach oraz Targowej Górce),  intensywnie pracowały przez cały rok szkolny, by teraz cieszyć  się wakacjami. Podczas zajęć w roku szkolnym NiB-maniacy nauczyli się na czym polega fotosynteza, hodowali kryształy, przeprowadzali eksperymenty, dowiedzieli się, jak funkcjonuje giełda papierów wartościowych oraz jaką wartość w życiu człowieka pełni praca. Brali udział w konkursie blogerów, uczestniczyli w omnibusach – naukowych show organizowanych przez naukowców z Politechniki Poznańskiej.

OmNIBus przejechał ponad 5000 km, co w przybliżeniu stanowi 1/8 długości równika, trochę więcej niż 1/77 odległości od środka Ziemi do środka Księżyca, tyle, ile wynosi długość najdłuższego ogrodzenia na Ziemi, znajdującego się w Australii, oraz ponad 1500 km więcej niż wynoszą w sumie granice Polski.

Konkurs blogerów, którego finał odbył się w Warszawie, zachęcił młodzież do działania. 16 drużyn, w tym 3 gimnazja z Wielkopolski, starły się podczas finałowych prezentacji z pozostałymi zespołami. W stolicy spędzili 3 dni – w myśl zasady, że nie samą nauką człowiek żyje, dla młodzieży przewidzianych było sporo atrakcji okołokonkursowych. Laureaci zwiedzali Giełdę Papierów Wartościowych, Sejm RP, spacerowali po Łazienkach Królewskich,  bawili się na dyskotekach oraz przy karaoke.

Teraz nasi młodzi NiB-fascynaci podczas wakacji mają czas dla siebie, by zebrać siły i ze zdwojoną mocą wystartować w nowym roku szkolnym. Podczas wakacyjnych obozów naukowych mieli okazję poprzez zabawę zdobywać dodatkową wiedzę i  umiejętności, poznać się lepiej z pozostałymi uczniami biorącymi udział w projekcie. Celem, który przyświecał zorganizowaniu obozów było poszerzanie wiedzy z nauk matematyczno-przyrodniczych i przedsiębiorczości. Podnoszenie kompetencji językowych, jak również kształcenie proekologicznych postaw uczniów, propagowanie aktywnych form wypoczynku a także integrowanie młodzieży biorącej udział w projekcie. Były one także wynagrodzeniem uczniów za starania poczynione podczas I edycji projektu.

Szkoły z województw z południa Polski udały się do Łeby, szkoły z północy zawitały do Dusznik-Zdroju. Zajęcia w trakcie obozów zostały zorganizowane w bardzo atrakcyjnej formie. Część zajęć zorganizowana była w plenerze, tajemnice biosfery czy litosfery młodzież zgłębiała podczas wycieczek i spacerów. Z relacji obozowiczów wynika, że ich ulubionym przedmiotem był język angielski. Lekcje z native speakerami dawały młodzieży dużo radości, dostarczały wielu okazji do śmiechu. Na tych zajęciach obozowicze mówili językiem Szekspira, byli posiadaczami własnych linii lotniczych, pisali dzienniki dokumentujące przebieg obozu.

Nieobciążeni szkolnym stresem NiB-geniusze pochłaniali wiedzę. Zdecydowanie łatwiej zapamiętać rodzaje drzew i typowo polską roślinność patrząc na nią podczas popołudniowego spaceru. Obozowicze z Łeby mieli możliwość zwiedzić  Gdynię, a w niej Akwarium, w Szymbarku odwiedzili m.in. Centrum Edukacji i Promocji Regionu, Dom "do góry nogami" - symbol obalenia komunizmu. Zobaczyli także Słowiński Park Narodowy - Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO. Odbyli rejs po Bałtyku oraz odwiedzili  Muzeum kaszubskiej ceramiki Neclów X pokolenie garncarzy.

Obozowicze z Dusznik na zbyt dużą ilość wolnego czasu także nie mogli narzekać. Do zobaczenia przecież była kopalnia złota w Złotym Stoku, Morawski Kras a w nim Jaskinia Macochy, arboretum w Lądku Zdrój, czy muzeum papiernictwa w Dusznikach Zdrój, Szczeliniec Wielki, Kudowa Zdrój, torfowiska, Błędne Skały oraz zamek i ogród botaniczny w czeskim mieście Nahod.

Z inicjatywy młodzieży na obozach pojawiła się poranna gimnastyka stymulująca ciało i umysł, zawody sportowe, ogniska, dyskoteki, pokazy talentów – m.in. kabareton czy taniec belgijski.

Nim uczniowie się spostrzegli, 10-dniowe obozy dobiegły końca, a ich uczestnicy ze smutkiem opuszczali Łebę i Duszniki Zdrój, za to gotowi na kolejne przygody z „Nauką i biznesem”.

Chcąc przynajmniej niektórym osłodzić rozstanie, ale przede wszystkim skłonić młodzież do refleksji, zorganizowany został wakacyjny konkurs na najlepszy reportaż łączący tematykę wakacji z tematyką projektu. Na zwycięzcę czeka laptop oraz publikacja artykułu na łamach prasy. Szczegółowe informacje na stronie projektu: www.naukaibiznes.pl.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowany na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej przez konsorcjum firm Doradztwo Gospodarcze DGA SA z Poznania oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego z Zielonej Góry.

MM Moje Miasto Poznań jest patronem medialnym projektu.


Radiohead w Poznaniu

WSZYSTKIE WAŻNE INFORMACJE: bilety, jak trafić, plan koncertu, ciekawostki
WAKACJE 2009
W POZNANIU
kultura, sport, turystyka
TRANSFERY 2009KONKURSY MM POZNAŃ
sprawdź co możesz wygrać
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto