Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie książki na rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956

Redakcja
W środę w Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 zaprezentowano dwie ...
W środę w Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 zaprezentowano dwie ... Zbyszek Snusz
W środę w Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 zaprezentowano dwie książki: "Ulica Kochanowskiego 28-29 czerwca 1956. Fotografie i relacja" oraz "Poznański Czerwiec 1956. Wybór dokumentów".

Ulica Kochanowskiego 28-29 czerwca 1956 to fotografie i relacja Leszka Paprzyckiego, bezpośredniego uczestnika wydarzeń. Książka została wydana już po raz trzeci. Tym razem przez Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych.

- Leszek Paprzycki przechował te klisze do roku 1981, wcześniej nie były upubliczniane - wyjaśnia Barbara Fabiańska, odpowiedzialna za opracowanie redakcyjne publikacji. - W 1981 zgłosił się ze zdjęciami i relacją do MKZ "Solidarność" w Wielkopolsce i wówczas na 25. rocznicę Czerwca zostały opublikowane po raz pierwszy. Później, w 1996 roku zostały wydane przez Wydawnictwo Miejskie, ale ciągle był to czas, kiedy technika nie sprzyjała odpowiedniej obróbce fotografii, dlatego muzeum postanowiło wydać je po raz kolejny.

Książka otrzymała zupełnie nową szatę graficzną, a wydawcy zależało, żeby oprócz całych fotografii znalazły się w niej też zbliżenia poszczególnych sytuacji ze zdjęć.
- To 38 zdjęć robionych klatka po klatce, które jeżeli ogląda się je po kolei i bez zbliżeń, wyglądają podobnie - przyznaje Barbara Fabiańska.

36 fotografii zostało wykonanych na ulicy Kochanowskiego 28 czerwca 1956 roku, dwie dzień później w tym samym miejscu. W relacji autor opisuje, co działo się na ulicy w momencie ich robienia.

Książka Poznański Czerwiec 1956. Wybór dokumentów została wydana przez poznańskich oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
- Pomysł, żeby wydać źródła nie był nowy, bo już kilkanaście lat temu zrodził się w Instytucie Historii UAM i  wtedy opublikowaliśmy je po raz pierwszy - mówi prof. Stanisław Jankowiak, jeden z autorów publikacji. - Jednak nie był to materiał powszechnie dostępny. Źródła też były ograniczone, mimo że był to rok 1996, to większość z nich była dla historyków nadal niedostępna, co jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe.

Dzisiaj nie ma już żadnych ograniczeń w dostępie do archiwów. Historycy mogli korzystać z blisko stu tomów akt.
- Od początku wiedzieliśmy, że wszystkich źródeł nie da się wydać w jednym tomie, a chcieliśmy, żeby po nas nie było już sensu wchodzić do archiwów - tłumaczy prof. Stanisław Jankowiak. - Dostarczymy więc tej wiedzy w częściach, w tomach. Pierwszy, który właśnie się ukazał dotyczy przyczyn i przebiegu powstania. A czy na następną rocznicę pokażemy kolejny, nie mogę jeszcze obiecać.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto