Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Działkowcy muszą walczyć o swoje ogrody

Joanna KARDASZ
Zarząd Ogródków Działkowych ,,Bogdanka” przy ul. Pułaskiego w Poznaniu chce odwołać się od decyzji Sądu Apelacyjnego, który przyznał prawo do przejęcia części terenu byłemu właścicielowi.

Zarząd Ogródków Działkowych ,,Bogdanka” przy ul. Pułaskiego w Poznaniu chce odwołać się od decyzji Sądu Apelacyjnego, który przyznał prawo do przejęcia części terenu byłemu właścicielowi.

Działkowcy twierdzą, że działki na tym terenie zostały utworzone i zagospodarowane na nieużytkach w latach 50. i nie miały wtedy prawnego właściciela.

W odwołaniu od decyzji Sądu Apelacyjnego Zarząd Ogródków działkowych stwierdza, że po trzech latach od zagospodarowania tych działek cały teren stał się własnością Skarbu Państwa.

- Okazało się, że w dokumentach właścicielem nadal jest osoba prywatna, która prawdopodobnie wykupiła prawa spadkobierców - wyjaśnia Henryk Sobański, prezes Okręgowego zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu. - Sprawa toczy się od kilku lat.

Stracą działki

Decyzja o sprzedaży części terenu ,,Bogdanki” prywatnemu właścicielowi zapadła 26 września br. Dyrekcja Zarządu Okręgowego POD nie otrzymała dotąd uzasadnienia. Działacze zapewniają, że będą walczyć o każdy, nawet najmniejszy teren. Tym bardziej, że takich sytuacji jak z „Bogdanką”, jest znacznie więcej. Jeżeli PZD nie wywalczy prawa do użytkowania terenów - część działkowców straci swoje działki.

Zarząd Okręgowy PZD złożył do Miasta 96 wniosków o przekazanie ogródków działkowych w użytkowanie wieczyste. Jak dotąd bezpiecznych jest 25 ogrodów. Dotychczas bowiem zaledwie 10 ogrodów zostało oddanych PZD w użytkowanie wieczyste, 15 natomiast - zostało przekazane PZD na czas nieokreślony.

Przepisy mówią...

Z mocy ustawy z 23 czerwca 1995 roku (ustawa o zmianie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych) PZD przysługuje roszczenie o ustanowieniu wieczystego użytkowania gruntów wchodzących w skład pracowniczych ogrodów działkowych.

Z art. 2 tej ustawy wynika jednocześnie, że dla uwłaszczenia PZD muszą być spełnione dwa warunki: na podstawie decyzji administracyjnej grunty pozostawały w użytkowaniu PZD w dniu 5.12.1990 i w dniu wejścia w życie Ustawy (z dnia 23.06.1995).

Drugim warunkiem jest to, by ogrody działkowe zostały założone jako obiekty stałe albo też uzyskały status ogrodów stałych jako istniejące ponad 10 lat od wejścia w życie Ustawy z dnia 6.05.1995, przy czym dotyczy to wyłącznie ogrodów nie mających decyzji lokalizacyjnej wydanej przez Urząd Miasta.

Brakuje dokumentów

Większość ogrodów objętych wnioskami PZD nie spełnia tych wymogów. Część działek nie posiada bowiem decyzji potwierdzającej prawo ich użytkowania, a w kilkunastu przypadkach brak jest ustalonej lokalizacji. W odniesieniu do kilkunastu innych toczą się postępowania o zwrot terenów byłym właścicielom. Miasto prowadzi też postępowania podziałowe mające na celu geodezyjne wydzielenie gruntów rzeczywiście zajętych przez ogrody działkowe. Są to powody, które uniemożliwiają narazie pozytywne rozpatrzenie wniosków o oddanie PZD terenów pracowniczych ogrodów działkowych w użytkowanie. Działkowcom pozostaje więc czekać na decyzje władz.

- Wnioski o przekazanie gruntów dla PZD złożyliśmy do Zarządu Miasta w 1996 roku. Niestety, zarówno ówczesne władze miasta, jak i obecne podchodzą do tej sprawy dość opieszale, ale będziemy walczyć o swoje - dodaje H. Sobański.

Okręgowy Zarząd PZD w Poznaniu zarządza 324 POD o łącznej powierzchni 2725, 00 ha z liczbą 56 100 działek. Zasięgiem swym obejmuje 16 powiatów. POD „Bogdanka” zajmuje powierzchnię 2,74 ha, liczy 66 działek. Blisko 0,5 ha przejmie prawdopodobnie prywatny właściciel.
W użytkowanie wieczyste (zgodnie z decyzją Zarządu Miasta Poznania na 40 lat) grunty przekazywane są nieodpłatnie. PZD ponosi jedynie koszty sporządzenia aktu notarialnego.
Na mocy art. 8 ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych z dnia 6 maja 1981 r. grunty zajmowane przez POD mogą być przekazywane również w użytkowanie na czas nieokreślony Polskiemu Związkowi Działkowców. Muszą jednak spełniać następujące warunki: stanowić własność Gminy oraz być przeznaczone na pracownicze ogrody działkowe w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego .

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto