Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci zobaczą operę z obozu koncentracyjnego

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki
Poznański Teatr Wielki chce zainteresować operą dzieci. Z myślą o nich przygotowano premierę "Brundibara" Hansa Krasa - sztuki, którą pierwszy raz wystawiono w 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Terezinie.

Teatr Wielki w Poznaniu znalazł receptę na zapewnienie sobie widzów w przyszłości - po prostu ich sobie wychowa. Oczywiście nie chodzi tu o to, żeby otworzyć w teatrze przedszkole.

- Rozpoczynamy realizację nowego planu polegającego na tym, żeby dzieci miały swój sezon - mówi Michał Znaniecki, dyrektor Teatru Wielkiego - Chcemy przebić się do dzieci, dotrzeć do nich z operą. Dlatego też na przykład program spektaklu będzie jednocześnie grą planszową, zaś na stronie internetowej teatru umieściliśmy niewielką grę komputerową.

"Brundibar" będzie pierwszym przedstawieniem z cyklu "Let's Make an Opera". Jest to specjalny program przygotowany przez fundację Jutropera, mający zachęcić dzieci i młodzież do aktywnego udziału w życiu teatralnym.

- Chcemy opowiedzieć bajkę o przyjaźni, ale ta bajka ma mieć wymiar edukacyjny - przekonuje Beata Redo-Dober, reżyser spektaklu - Zdajemy sobie sprawę, że trudno mówić o ważnych sprawach w operze i to do dzieci. Dlatego spektakl zaczyna i kończy się częścią współczesną, żeby widzowie mogli się w niego bardziej wczuć.

"Brundibar" opowiada historię dzieci, które chcąc zarobić pieniądze na mleko dla ciężko chorej matki, wychodzą na ulicę i wykonują skromny repertuar artystyczny. Jednakże podpadają tym zachowaniem kataryniarzowi Brundibarowi, który postanawia zniszczyć konkurencję.

Opera, której autorem jest czeski kompozytor Hans Krasa, została wystawiona po raz pierwszy w 1943 roku w obozie koncentracyjnym w Terezinie.

Twórcy spektaklu przekonują, że nie będzie to przedstawienie wyłącznie dla dzieci.
- W spektaklu będą takie niuanse, których dziecko nie zrozumie - kontynuuje Beata Redo-Dober. - Dlatego też po spektaklu odbędzie się spotkanie z Elą Stein Weissberger, która grała w spektaklu, kiedy ten był wystawiany po raz pierwszy w Terezinie, w 1943 roku.

Kierownictwo muzyczne opery powierzono Aleksandrowi Grefowi zaś za scenografię odpowiada Marek Braun. Obok profesjonalnych aktorów wystąpią w nim dzieci, które zostały wybrane podczas specjalnego castingu. Premiera odbędzie się w piątek, 27 listopada o godzinie 11. Bilety kosztują od 25 do 35 złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto