Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Babci – święto, które spopularyzował Poznań

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
dzień babci, babcia i wnuczek
dzień babci, babcia i wnuczek bjearwicke/sxc.hu
21 stycznia obchodzimy Dzień Babci. Niewiele osób wie, że święto wypromował na całą Polskę Express Poznański.

Mamy nadzieję, że nie zapomnieliście o swoich babciach i macie dziś dla nich prezenty. Przypominamy, że 21 stycznia obchodzony jest w Polsce właśnie jako Dzień Babci. Nie jest to tak popularne święto jak Dzień Kobiet czy Dzień Matki, niemniej zapomnieć o nim to prawdziwy obciach, w końcu kto jak kto, ale to właśnie babcie zawsze nas najbardziej rozpieszczały.

Z pewnością sporo osób zaskoczy informacja, że początki obchodzenia tego święta mają poznańskie korzenie. Sam pomysł na ustanowienie takiego dnia w kalendarzu narodził się w 1964 r. co prawda w redakcji tygodnika „Kobieta i Życie”, ale spopularyzował je rok później „Express Poznański”.

Ciekawa jest sama historia, która sprawiła, że Dzień Babci zaczęto świętować właśnie 21 stycznia. Otóż tego dnia w 1965 r. w Poznaniu miała wystąpić znana aktorka Mieczysława Ćwiklińska. Traf chciał, że tego dnia przypadały właśnie jej 85. urodziny, a w wystawianej sztuce pt. „Drzewa umierają stojąc” Alejandro Casona odgrywała właśnie postać Babci.

Ryszard Danecki z redakcji „Expressu Poznańskiego” wręczając jej tort i kwiaty, wmawiał aktorce, że to właśnie z okazji Dnia Babci, który jest obchodzony w Poznaniu. Później pomysł podchwycił „Express Wieczorny” i tak to się zaczęło.

Zobacz też: Dzień Babci i Dziadka - co kupić?

W tym samym terminie co my Dzień Babci obchodzą także Bułgarzy i Brazylijczycy. W Hiszpanii dzień ten przypada 26 lipca, we Włoszech 2 października, we Francji jest to święto ruchome obchodzone w pierwszą niedzielę marca, a w Wielkiej Brytanii w pierwszą niedzielę października.

Oczywiście, pamiętając o swoich babciach, nie zapominajcie o dziadkach, którzy swoje święto obchodzą 22 stycznia. Co ciekawe, jest ono znacznie młodsze od Dnia Babci, a jego obchody zaczęły się w latach 70. od konkursu Telewizji Polskiej na ustalenie daty takiego dnia w kalendarzu. Początkowo Dzień Dziadka miał być obchodzony w dniu urodzin Mieczysława Fogga, czyli 30 maja, ale taki termin w ogóle się nie przyjął i później zaczęto go obchodzić bezpośrednio po Dniu Babci.

Jesteśmy ciekawi, jakie prezenty macie dla swoich babć i dziadków – pochwalcie się w komentarzach pod artykułem – może przy okazji pomożecie w wyborze upominku innym?

Skomentuj:

Dzień Babci – święto, które spopularyzował Poznań

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto