Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ESK 2016 - przeszliśmy do następnego etapu!

Lilia Łada
Lilia Łada
Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Toruń, Szczecin, Warszawa, Wrocław oraz Poznań - te miasta pretendują do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Minister Kultury właśnie ogłosił listę miast-kandydatów do tytułu.

Ogłoszenie listy to jednak dopiero początek starań wszystkich kandydatów.  12 – 13 października odbędzie się I etap konkursu, tzw. „preselekcja”, podczas której wszystkie miasta będą mogły zaprezentować swoją ofertę przed specjalnie powołaną Komisję Selekcyjną. W jej skład wchodzą eksperci mianowani przez instytucje europejskie (Rada UE 2 osoby, Komisja Europejska 2 osoby, Parlament Europejski 2 osoby, Komitet Regionów 1 osoba) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (6 osób).

- Będziemy prezentowali naszą aplikację, wiemy, że każde miasto ma na to około pół godziny - wyjaśnia Izabela Urbanowicz z firmy Profile Poznań, która jest poznańskim operatorem ESK 2016. - Przygotowujemy filmy, które w lapidarny i mniej formalny sposób pokażą Poznań jako miasto nie tylko "porządnickie", w którym odbywa się jedynie konkurs Wieniawskiego. Mamy nadzieję, że przekonają komisję, iż Poznań ma potencjał i jest doskonałym kandydatem na Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku.

Natomiast 23 października nie tylko komisja, ale i mieszkańcy Warszawy będą mogli zapoznać się z poznańską kulturą podczas madeinpoznan.noc. "Desant poznańskich artystów skupionych wokół Federacji madeinpoznan.org podejmie próbę przejęcia, choćby na jeden wieczór, kulturalnej władzy nad stolicą i zarażenia jej entuzjazmem w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016" - czytamy na stronie federacji. - "A to wszystko za sprawą prawdziwie interdysplinarnego programu pełnego muzyki, teatru, komiksu, filmu i sztuk wizualnych, w ciągu jednej nocy w kilkunastu miejscach w Warszawie".

Warszawiacy będą mogli zobaczyć między innymi spektakle Teatru Usta usta Republika, Teatru Strefa Ciszy i Porywaczy Ciał. Choreografka i tancerka Iwona Pasińska z grupą Movements Factory i wybitnym pianistą Maciejem Grzybowskim zaprezentuje swoją wizję muzyki Pawła Szymańskiego.

Na wystawie "Brudne kwiaty" zobaczymy prace młodych artystów związanych z Galerią Starter, a miłośnicy filmu będą mieli okazję zapoznać się z dorobkiem filmowym Pracowni Socjologii Wizualnej UAM. Odbędzie się również premiera trzeciego filmu twórców projektu „Poznań, I love you”, pokazującego  w alternatywny sposób stolicę Wielkopolski. Będzie też nurt komiksowy, nurt muzyczny i instalacje z udziałem muzyki na żywo i wizualizacji.

Po zapoznaniu się z projektami wszystkich miast-kandydatów komisja podejmie decyzję, a minister kultury ogłosi podczas kolejnej konferencji prasowej, które miasta zostały zakwalifikowane przez Komisję Selekcyjną do II etapu Konkursu, czyli „selekcji końcowej”. To nastąpi 13 października.

Po zakończeniu selekcji końcowej na podstawie sprawozdania Komisji Selekcyjnej minister kultury podejmie decyzję, które z miast-kandydatów powinno otrzymać tytuł ESK 2016 i przekaże to instytucjom europejskim. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmie Rada Unii Europejskiej, po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.


Tym żyje miasto!
publikuj teksty, zdjęcia, wideo
Wygrywaj nagrody!
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto