Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Transatlantyk: Seanse plenerowe w starym korycie Warty

Redakcja
Już w najbliższy piątek rozpoczyna się pierwsza edycja ...
Już w najbliższy piątek rozpoczyna się pierwsza edycja ... mat. prom.
Już w najbliższy piątek rozpoczyna się pierwsza edycja Międzynarodowego festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. A od soboty wszyscy kinomani będą mogli za darmo oglądać filmy w plenerze – w starym korycie Warty.

Wielki kinowy ekran o wymiarach 22 na 12 metrów znajdziecie w starym korycie Warty, za KontenerArt. Wszystkie seanse kina plenerowego festiwalu Transatlantyk są bezpłatne i zaczynać się będą o godz. 22.00.


Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki

Transatlantyk

5-13 sierpnia 2011


Program sekcji kina plenerowego festiwalu Transatlantyk:

6 sierpnia, sobota

Pulp Fiction

reż. Quentin Tarantino
USA 1994
154 min

Specjalny z udziałem współproducenta filmu Richarda N. Gladsteina

Pulp Fiction - kultowy film Quentina Tarantino został nagrodzony Oscarem i Złotą Palmą w Cannes. Jest to historia opowiadająca o wyczynach i pechowych wpadkach dwójki płatnych morderców, którzy wykonując swe zlecenie wplątują się w niezwykłe sytuacje. Sin City - To miasto przyciąga ludzi bezwzględnych, zdeprawowanych i ze złamanym serce. Niektórzy nazywają je mrocznym. Inni nazywają je domem. Skorumpowani gliniarze. Seksowne ulicznice. Zdesperowani samozwańczy obrońcy prawa. Niektórzy pragną zemsty. Inni - odkupienia. Adrenalina - 150% akcji! Chev, zabójca na zlecenie, pracuje dla mafii na zachodnim wybrzeżu USA. Ma zamiar rzucić tą robotę i rozpocząć nowe życie u boku swej dziewczyny. Dowiaduje się jednak, że wstrzyknięto mu śmiertelną truciznę. Żeby przeżyć musi utrzymać w organizmie wysoki poziom adrenaliny.

7 sierpnia, niedziela

Para na życie

reż. Sam Mendes
USA, Wielka Brytania 2009
98 min

Burt i Verona prowadzili dotąd beztroskie życie trzydziestolatków, którym nie przeszkadzał brak stabilizacji i mieszkanie z kartonowym oknem. Kiedy jednak okazuje się, że będą mieli dziecko - przychodzi moment otrzeźwienia. Tym bardziej, że przyszli dziadkowie zamierzają odgrywać swoją rolę z odległości tysięcy kilometrów od wnuka. Zdani na siebie Burt i Verona postanawiają wyruszyć w szaloną podróż po Ameryce, żeby znaleźć swoje miejsce na ziemi i własny sposób na życie.

8 sierpnia, poniedziałek

Michael Clayton

reż. Tony Gilroy
USA 2007
119 min

Michael Clayton jest specjalistą od brudnej roboty w jednej z największych kancelarii prawniczych w Nowym Jorku. Jego zadaniem jest naprawianie błędów ważnych klientów. Tymczasem przyszłości ogromnej firmy chemicznej U/North, reprezentowanej przez Karen Swivel, zaczynają zagrażać zeznania innego błyskotliwego pracownika kancelarii – Arthura Edensa. Kolega Claytona przechodzi załamanie nerwowe i postanawia wystąpić przeciwko pracodawcom, którzy odpowiadają za poważne zanieczyszczenie środowiska. Jedyną osobą, która może zapobiec katastrofie korporacji, jest oczywiście Michael Clayton.

9 sierpnia, wtorek

Baader Mainhof

reż. Uli Edel
Czechy, Francja, Niemcy 2008
150 min

Film opowiada historię przywódców Frakcji Czerwonej Armii: Ulrike Meinhof, Andreasa Baadera i Gudrun Ensslin. Skrajnie lewacka organizacja RAF powstała w 1970 roku, jako radykalny nurt po trwających od 1967 roku protestów studenckich, skierowanych przeciwko wojnie w Wietnamie, a także obecności byłych nazistów w życiu politycznym i gospodarczym RFN. RAF uznawała przemoc za uprawniony instrument rewolucyjnego działania. W terrorystycznych zamachach przeprowadzonych przez tę organizację zginęły 34 osoby. Śmierć poniosło także 27 terrorystów. RAF rozwiązała się w 1998 roku.

10 sierpnia, środa

W.

reż. Oliver Stone
USA, Australia, Hong Kong, Szwajcaria, Chiny 2008
129 min

Pokaz specjalny z udziałem aktora Jamesa Cromwella.

Film rozpoczyna się w chwili, gdy młody George przechodzi swoją alkoholową inicjację na studenckiej imprezie w Yale. Jest to ważna kwestia, gdyż powszechnie znane są późniejsze problemy Busha z alkoholem oraz jego ostra polityka społeczna w tej sprawie. Później widzimy kolejne odsłony, z których bardzo ważny jest awans Busha seniora na stanowisko kongresmena w Teksasie, a później na fotel prezydencki. Jego potomek w tym czasie grywa w football, chodzi na przyjęcia, gdzie poznaje swoją przyszłą żonę, Laurę. Stopniowo awansuje, zdobywa kolejne szczeble kariery, aż wreszcie zasiada w Białym Domu.

11 sierpnia, czwartek

Annie Hall

reż. Woody Allen
USA 1977
93 min

Historia burzliwej relacji neurotycznego, nowojorskiego komika Alvy Singera (Woody Allen) i jego równie neurotycznej dziewczyny Annie Hall (Diane Keaton). Film rozpoczyna się w momencie, gdy para postanawia się rozstać. Alvy poprzez retrospektywy, podróż w głąb siebie analizuje swoje życie, związki z kobietami, relacje z Annie, a nawet własne dzieciństwo.

12 sierpnia, piątek

Mamas & Papas

reż. Alice Nellis
Czechy 2010
110 min

Najnowsza produkcja czeskiej reżyser Alice Nellis, znanej polskiej publiczności dzięki takim tytułom jak „Sekrety” (produkcja Jan Sverak) czy „Małe sekrety”.

Tym razem Nellis zgłębia tajniki rodzicielstwa – zarówno tego długo wyczekiwanego, jak i niekoniecznie będącego darem losu. Seks to frajda, kiedy jednak mąż staje się bykiem rozpłodowym, a w sypialni, zamiast romantycznych świec lądują statystyki i probówki, radość znika, a myśl o potomku potrafi zrodzić prawdziwy bunt. Robienie dzieci to nie dość, że genetyczna loteria, to na ogół szybciej udaje się tym, którzy wcale się nie starają. Ciąża, aborcja, adopcja i sztuczne zapłodnienie – jak to w życiu, każda decyzja niesie ze sobą radości i smutki. Dla jednych los jest okrutny (czy istnieje gorszy koszmar niż śmierć upragnionego dziecka?), inni zaś wcale nie zamierzają korzystać z jego hojności. Alice Nellis przygląda się zachowaniom różnych osób w diametralnie odmiennych sytuacjach i tworzy słodko-gorzką opowieść o bliskich nam wszystkim pragnieniach i słabostkach.

13 sierpnia, sobota

Life in a Day

reż. Kevin Macdonald
USA 2011
95 min

„Life In a Day”, który zdążyła już pokochać publiczność Sundance i Berlinale, to eksperyment, jakiego jeszcze w kinie nie było. Ani w Internecie. Bo to rzecz z pogranicza obu mediów, nowatorska, choć zarazem bardzo prosta. Na wezwanie producentów, Ridley'a i Tony'ego Scottów, na specjalny adres założony przez serwis YouTube nadeszło aż 81 tysięcy filmików nakręconych przez zwykłych ludzi w 197 krajach.

Zadanie było proste: sfilmuj jeden dzień swojego życia, ale bardzo konkretny, pokaż całemu światu, co robiłeś, gdzie byłeś i jak się czułeś 24 lipca 2010 roku. W ruch poszły telefony komórkowe i aparaty z kamerą. Żeby nadać historiom wspólny ton i rytm, autorom postawiono trzy pytania: ,,Co masz w torebce/kieszeni?”, ,,Co kochasz?”, ,,Czego się boisz?”, które jak się okazało przyniosły mnóstwo zdumiewających, zabawnych, nieoczywistych odpowiedzi. Padło też pytanie o to „Co cię śmieszy?” – ale jak wyznał MacDonald, w tej akurat kwestii ludzie wykazali się globalnym brakiem poczucia humoru.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto