Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gospodynie z gminy Kostrzyn na łamach albumu "Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce"

Redakcja
"Głos Wielkopolski" oraz serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, w którym zaprezentują działalność Kół Gospodyń Wiejskich aktywnie działających na terenie Wielkopolski. Znalazły się tam również gospodynie z gminy Kostrzyn.

Koła Gospodyń Wiejskich wciąż kojarzone są głównie ze starszymi paniami w ludowych strojach. Owszem, seniorki aktywnie działają w tych organizacjach, jednak jest tam miejsce również dla młodych, aktywnych i kreatywnych kobiet.

Dziś Koła Gospodyń Wiejskich stawiają przed sobą nowe i coraz bardziej ambitne zadania. Poza pielęgnowaniem rodzimych tradycji, przekazywaniem z pokolenia na pokolenie przepisów na tradycyjne dania, zajmują się także aktywizacją mieszkańców ich małej społeczności. Sprawnie działające KGW organizują warsztaty tańca, wycieczki krajoznawcze, czy nawet zajęcia fitness. Aktywne i zaradne Panie dbają, aby mieszkańcy małych miejscowości mieli zapewniony dostęp do kultury, edukacji i rozrywki. Tak też jest w gminie Kostrzyn.

- Działalność kół gospodyń wiejskich jest ważna z wielu przyczyn. Przede wszystkim, to gospodynie organizujące się w lokalne grupy dbają o kultywowanie tradycji kulinarnych i przekazywanie swojej wiedzy z pokolenia na pokolenie. Ponadto często to działalność KGW w wielu wsiach wpływa na organizację życia społecznego mieszkańców. Pamiętajmy jednak, że organizacja koła, to nie tylko przepisy kulinarne, wspólne wycieczki czy rękodzielnictwo, ale równie ważne jest kształtowanie poczucia dumy z bycia mieszkańcem lokalnej społeczności. Wszystkim Gospodyniom zrzeszonym w naszych gminnych kołach składam serdeczne podziękowania za ich dotychczasowy wkład w rozwój życia kulturalnego naszej gminy i życzę kolejnych wspaniałych lat rozkwitu ich działalności - burmistrz gminy Kostrzyn, Szymon Matysek.

Gmina Kostrzyn partnerem albumu "Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce"

Gmina Kostrzyn jest gminą miejsko--wiejską, według spisu mieszkańców z 31 grudnia 2020 roku, 50 proc. mieszkańców stanowi ludność wsi, a drugie 50 proc. - miasta. Od kilku lat staramy się akcentować równomierny podział środków z budżetu gminy, tak aby w sposób zrównoważony kształtować rozwój miasta i wsi.

Z pewnością kojarzą Państwo perły kostrzyńskiej wsi w postaci pałaców: Bnińskich w Gułtowach, Mielżyńskich w Iwnie czy Krzyckich w Siedlcu lub zabytki sakralne w postaci drewnianych kościołów w Czerlejnie, Gułtowach i Siekierkach Wielkich. Jednak wieś to nie tylko majątki w postaci pałaców i dworów, ale przede wszystkim życie codzienne, a o tym, jak dawniej żyło się na wsi, najlepiej świadczą przepisy kulinarne czy rękodzielnictwo, za którymi kryje się wiele nieopowiedzianych historii. Właśnie takie tradycje kultywują w swoich domach gospodynie, by później dzielić się nimi z pozostałymi mieszkańcami swoich wsi, sołectw oraz gminy w ramach działalności kół gospodyń wiejskich.

Na terenie gminy Kostrzyn działa wiele organizacji pozarządowych, które aktywnie uczestniczą w życiu społecznym mieszkańców. Wśród tych o najdłuższych lokalnych tradycjach są właśnie koła gospodyń wiejskich. W ostatnich latach staramy się jako gmina wspierać działania tych organizacji oraz reaktywować kolejne grupy, które niegdyś działały na terenie wsi.

Najstarsze z kół działa w Brzeźnie od 1964 roku, ponad pięćdziesięcioletnią tradycję posiada również Koło Gospodyń Wiejskich w Siekierkach - największej wsi w naszej gminie, z kolei od roku 1973 działalność prowadzi Koło Gospodyń Wiejskich w Trzeku. Z przerwami w działalności, ale od roku 1987 działalność prowadzą gospodynie z Gułtów (koło zostało reaktywowane w 2019 roku), najkrócej, ale równie prężnie działającym kołem jak pozostałe, są „Siedleczanki”.

Przedstawicielki kół gospodyń wiejskich niejednokrotnie wykazywały się swoją kreatywnością w przepisach kuchennych czy rękodzielnictwie. Nasze koła mają swoją bogatą historię, cieszy również fakt, że kilka z nich z pomocą naszego samorządu z powodzeniem przywróciliśmy do życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto