Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Graffiti nienawiści" znika z Poznania

Kuba Błoszyk
Kuba Błoszyk
Zauważyłeś graffiti, które zawiera treści rasistowskie, antysemickie bądź uważasz, że mogą one naruszać godność człowieka? Zrób zdjęcie i prześlij na stronę projektu "Przestrzeń Miasta".

Wszechobecne obraźliwe hasła godzące w wyznanie, narodowość, orientację seksualną rażą swoją bezczelnością i głupotą. Przede wszystkim powstają z inicjatywy młodych ludzi, którzy nawet nie mają pojęcia, co oznaczają tworzone przez nich symbole i hasła. Jednak ta wątpliwa sztuka często jest odbierana jako obraza praw obywatelskich. Tym bardziej z podziwem obserwujemy działalność portalu www.przestrzenmiasta.pl, który walczy z rasizmem i antysemityzmem na ulicach polskich miast.

- Projekt powstał na początku marca 2008 roku i poczatkowo miał mieć charakter lokalny i obejmować obszar Wrocławia - tłumaczy Maciej Jędreszak, koordynator projektu. - Jednak zapotrzebowanie na tę akcję przerosło nasze najśmielsze oczekiwania i szybko z projektu lokalnego stworzyliśmy projekt ogólnokrajowy.

Sama idea projektu jest banalnie prosta.
- Internauci wyszukują w swoich miastach rasistowskie, antysemickie i homofobiczne napisy i symbole, następnie robią zdjęcia i wrzucają na stronę portalu. Dalej my przekazujemy zdjęcia wraz z adresami straży miejskiej, która egzekwuje od właścicieli budynków usunięcia obraźliwego graffiti - wyjaśnia Maciej Jędreszak.

Pomysł bardzo szybko chwycił i po półtora roku w bazie danych portalu znajduje się około tysiąca zdjęć.

Cała akcja działa również w naszym mieście i to całkiem sprawnie. Na szczęscie Poznań nie jest aż tak przepełniony obraźliwymi malunkami jak inne polskie miasta, choć i tak czasami rzuci nam się w oczy wulgarny napis.

Akcja przynosi efekty, ponieważ część zgłoszonych przez mieszkańców napisów i symboli już została zamalowana. Przykładem działalności "Przestrzeni Miasta" jest usunięty pentagram, który znajdował się na przystanku PST przy ulicy Słowiańskiej. Na zamalowanie czekają jeszcze graffiti, które zlokalizowane są na ulicy Opalenickiej.

- Kolejna akcja zamalowywania odbędzie się mniej więcej za trzy tygodnie - informuje Joanna Grabarczyk, koordynator projektu w Poznaniu.

Miejmy nadzieję, że akcja będzie dalej się rozwijać i przynosić kolejne efekty. Zachęcamy do zgłaszania takich miejsc i tym samym uczestniczeniu w ich usuwaniu.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto