Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grażyna Kulczyk wyróżniona w Davos międzynarodową nagrodą World Woman Hero in Art & Philanthropy

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Polka symbolem wzmacniania roli kobiet w globalnym świecie sztuki
Polka symbolem wzmacniania roli kobiet w globalnym świecie sztuki Materiały prasowe
Nagrodę, wręczoną w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przez World Woman Foundation, przyznano Grażynie Kulczyk za spektakularną działalność filantropijną na rzecz równości płci w sztuce oraz za wsparcie dla artystek.

Davos, 18 stycznia 2024 r. — Fundacja World Woman ogłosiła, że laureatką prestiżowej nagrody World Woman Hero in Art & Philanthropy została w tym roku Grażyna Kulczyk. Wyróżnienie to zostało przyznane za jej niezwykłe zaangażowanie w promocję równości płci i konsekwentne wsparcie dla artystek. Grażyna Kulczyk, sama będąc pionierką w świecie biznesu, w nowatorski sposób wykorzystuje siłę sztuki oraz filantropii. Jej autorskie Muzeum Susch, liczne wystawy, a także skoncentrowana na promocji sztuki kobiecej wielka kolekcja, konsekwentnie przywracają artystkom miejsce w historii, odkrywając ich twórczość przed międzynarodową publicznością.

Fundacja World Woman zrzesza ponad 15 000 członków na całym świecie. Dąży do wzmocnienia roli i pozycji kobiet i dziewcząt, skupiając się na rozwijaniu ich wpływu na rzeczywistość poprzez inwestycje w kształcenie umiejętności, sieci kontaktów, rozwijanie potencjału oraz budowanie pozycji w debacie publicznej. Wśród poprzednich laureatek nagrody znalazły się takie osobistości jak była prezydent Malawi, Swati Mandela – działaczka na rzecz pokoju i wnuczka Nelsona i Winnie Mandeli, oraz Helen Clark, była premier Nowej Zelandii.

Polka symbolem wzmacniania roli kobiet w globalnym świecie sztuki

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Davos, w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego - jest częścią Światowej Agendy Kobiet z Davos, której celem jest zwrócenie uwagi na wpływowe kobiety i wprowadzenie globalnej równości w nowy paradygmat. Wydarzenie, które zgromadziło 400 liderów biznesu, innowatorów i głów państw, podkreśliło kluczową rolę kobiet w napędzaniu transformacji społecznej ku równości.

Nagroda World Woman Hero Award celebruje innowacyjny wkład Grażyny Kulczyk jako polskiej bizneswoman, kolekcjonerki, filantropki i zagorzałej orędowniczki artystek. Jej osiągnięcia, od rewitalizacji przestrzeni kultury po promowanie sztuki jako narzędzia równości, są dowodem jej głębokiego wpływu na światową sztukę i biznes. Rupa Dash, prezes World Woman Foundation, powiedziała: „Niezachwiane zaangażowanie Grażyny Kulczyk we wzmacnianie pozycji kobiet poprzez sztukę i biznes jest inspirujące. Jej wizja i działania torują drogę artystkom na całym świecie".

- Wszystko, co robię - od stworzenia Starego Browaru, przez kolekcję czy aktywność w radach światowych muzeów i fundacji, po Muzeum Susch - pozwalało mi zawsze wpływać na rzeczywistość, kształtować ją poprzez kulturę. Bardzo wierzę w taką siłę sztuki. Dziś jestem pewna, że tej siły trzeba użyć, by z jednej strony zasiać ferment i wykreować impuls energii do innych kolekcji, a z drugiej - wspierać rolę kobiet we współczesnym świecie, renegocjować ich rolę w historii sztuki i nauki. Mogę i chcę wykorzystać dziś swoje zasoby, by dawać kobietom głos. I temu poświęcę następne lata. Linda Nochlin, amerykańska historyczka sztuki, napisała już w latach ’70 znany esej: Dlaczego w sztuce nie było wielkich artystek? (Why Have There Been No Great Women Artists?). Były, tylko o nich nie mówiono, nie wiedziano, nie promowano ich lub przypisywano sobie ich twórczość. Historię sztuki pisali mężczyźni. Mężczyźni, którzy tworzyli dzieła, którzy je kupowali, którzy je promowali. Mam poczucie, że mogę się przyczynić do tego, by to zmienić. Dlatego zdecydowałam się poświęcić w 100% promocji kobiet w świecie sztuki

– powtarza konsekwentnie Grażyna Kulczyk, mówiąc o swojej misji.

Goście Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zostali także zaproszeni na wizyty w zlokalizowanym nieopodal niezwykłym Muzeum Susch, stworzonym przez Grażynę Kulczyk w 2018 roku. To multidyscyplinarne muzeum sztuki współczesnej i instytut badawczy w szwajcarskich Alpach Wschodnich, stworzone w miejscu przekształconego XII-wiecznego klasztoru, tworzy niepowtarzalną przestrzeń dla miłośników kultury.

- Muzeum Susch to laboratorium sztuki, gdzie kobiety odgrywają centralną rolę

– podkreśla filantropka.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Grażyna Kulczyk wyróżniona w Davos międzynarodową nagrodą World Woman Hero in Art & Philanthropy - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto