Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Hiszpanka". Film na kanwie Powstania Wielkopolskiego obejrzymy w kinach od 23 stycznia

Redakcja MM Poznań
Redakcja MM Poznań
"Hiszpanka" to film, który powstał z myślą o bohaterach Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, podczas wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który przybył tu w drodze do Warszawy. Owacyjnie witany Paderewski wygłosił 26 grudnia przemówienie do rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz w mieście rozpoczęły się walki, które z czasem objęły całą Wielkopolskę. Intensywne zmagania zbrojne z armią pruską trwały do czerwca 1918 roku. Wówczas rząd pruski podpisał w Wersalu traktat, na mocy którego Wielkopolska została uznana za część państwa polskiego. Powstanie przeszło do historii jako jedyny wygrany, polski zryw.

Fabułę "Hiszpanki" tworzy mieszanka prawdy historycznej i fikcji. W roli Ignacego Jana Paderewskiego zobaczymy Jana Frycza. Fabuła przedstawia się nastepująco: Paderewski w dramatycznych okolicznościach próbuje dotrzeć do Polski. Zamierza mu w tym przeszkodzić pracujący dla pruskiej armii mroczny Doktor Abuse, który jest spirytystą, medium, hipnotyzerem (gra go hollywoodzki aktor Crispin Glover). W grupie polskich spirytystów ratujących Paderewskiego przed atakiem doktora znajdują się kochankowie (Jakub Gierszał i Patrycja Ziółkowska) gotowi poświęcić wszystko - dla wolności Ojczyzny i dla siebie nawzajem.

Wątek spirytystów nawiązuje do atmosfery, która panowała na przełomie wieków w Polsce, do popularnego w tym czasie mistycyzmu i teozofii.

Akcja filmu

"Hiszpanka" zawiera ponad 80 precyzyjnie odtworzonych wnętrz i plenerów z epoki Powstanie Wielkopolskie (1918-1919) zaczęło się w Poznaniu i tu toczy się większość akcji „Hiszpanki”. Poznań w tamtym okresie był prowincjonalnym miastem niemieckim. Wielkopolska jako region służyła Rzeszy za spichlerz. Polskie ziemiaństwo dostarczało Rzeszy żywności. Poznań zaś był miejscem targów żywnościowych i rzecznym portem przeładunkowym. Przez lata był także miastem fortecznym, gdzie stacjonowało wiele oddziałów, były magazyny broni i lotnisko wojskowe, na którym oprócz samolotów stacjonowały balony i sterowce.

W grudniu 1918 roku na terenie Wielkopolski zachorowało i zmarło tysiące ludzi. Podczas wojny nie prowadzono statystyk zachorowań na „hiszpankę”. Jednak można domniemywać, że ludzie cierpieli właśnie na tę chorobę. Hiszpanką nazwano rodzaj grypy, która była jedną z największych pandemii w historii ludzkości. Zachorowało
na nią na świecie ok. 500 mln ludzi (1/3 ówczesnej populacji). Liczba ofiar „hiszpanki” znacznie przewyższyła łączną liczbę ofiar frontów I wojny światowej. Zmarło, według różnych szacunków, od 50 do 100 mln osób.

Film estetyką zdjęć nawiązuje do niemieckiego ekspresjonizmu, pojawia się w nim kilkaset ujęć z efektami specjalnymi.

"Hiszpanka" powstała z inicjatywy marszałka województwa wielkopolskiego. Samorząd województwa współfinansował produkcję obrazu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto