Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

I Wielkopolskie Forum Seniora. "Kiedyś byliśmy niedostrzegani, a teraz dba się o nas"

Milena Kochanowska
I Wielkopolskie Forum Seniora. Wszystkie wykłady miały szczególną wartość edukacyjną - chwalili seniorzy
I Wielkopolskie Forum Seniora. Wszystkie wykłady miały szczególną wartość edukacyjną - chwalili seniorzy
We wtorek odbyło się w Poznaniu I Wielkopolskie Forum Seniora. Partnerami wydarzenia był samorząd województwa wielkopolskiego i Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

Uczestnicy Forum mogli wykonać bezpłatne badania wzroku i słuchu, a także odwiedzić stoiska z programami aktywizacji i ofertami dla seniorów, z czego bardzo chętnie korzystali. Mogli też wysłuchać ciekawych wykładów. Profesor Krzysztof Książek wyjaśniał jak i dlaczego się starzejemy i czy człowiek może żyć 1000 lat, dr Ewa Wysocka podpowiadała, jak się przygotować do badań laboratoryjnych, a prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis dała wiele cennych wskazówek dotyczących zażywania leków, które uczestnicy spotkania skrzętnie notowali.

Wykład "Witajcie w internecie" Leszka Waligóry, zastępcy redaktora naczelnego "Głosu" zamienił się w wykład interaktywny, bo seniorzy sami chętnie podpowiadali co im się w sieci podoba, a co nie i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Chcieli też wiedzieć, jak aktywować e-prenumeratę "Głosu" i jak co dzień czytać na Głosie Plus ciekawe teksty w formie elektronicznej.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, który witając gości zapewnił ich, że

polityka senioralna może być tworzona tylko poprzez dialog z coraz liczniejszą grupą dojrzałych Wielkopolan

i prof. dr hab. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, w którego imieniu seniorów witał prorektor prof. Edmund Grześkowiak.

Forum odbywało się w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego, marszałek powitał więc uczestników wydarzenia w miejscu gdzie obraduje parlament województwa i gdzie zapadają najważniejsze decyzje także dotyczące seniorów.

– Zawsze jesteśmy na państwa otwarci – mówił Marek Woźniak. – I dlatego tworzymy politykę z myślą o seniorach ale nie bez nich. W powstającej strategii rozwoju województwa trzeba zadbać o seniorów i wykorzystać w dobrym tego słowa znaczeniu ich unikalne doświadczenie życiowe i zawodowe. Wielkopolska potrzebuje rąk do pracy, więc i rynek powinien dać szansę im i sobie. Są cztery najważniejsze obszary troski o seniora: profilaktyka, dostęp do edukacji, zapewnienie aktywności fizycznej i zawodowej oraz bezpieczeństwo.

Regina Kwiatkowska, emerytka z Poznania była jedną z uczestniczek spotkania.

– Bardzo dziękuję, że "Głos" tak się nami interesuje – mówi prenumeratorka. – Z przyjemnością spędziłam tu czas i skorzystałam z bezpłatnych badań. Brałam też udział w spotkaniach filmowych organizowanych przez "Głos", więc wiem, że to nie pierwsze takie prosenioralne działanie mojego dziennika.

– Wykład o lekach szczególnie mnie zainteresował, ale tak naprawdę niezmiernie ciekawe były wszystkie wykłady – zapewnia Leopold Stachowiak, który na Forum przyjechał z Puszczykowa. – Była też okazja, by zobaczyć jak urząd marszałkowski wygląda od wewnątrz.

– Przede wszystkim raduje nas fakt, że tak bardzo zmienia się nastawienie do ludzi starszych – mówili Ewa i Stefan Wysoccy z poznańskich Rataj.

– Kiedyś byliśmy niedostrzegani, a teraz dba się o nas. Wartość edukacyjna Forum jest nie do przecenienia.

– Seniorzy stanowią dużą rzeszę naszych czytelników, dlatego właśnie "Głos Wielkopolski" wraz z prestiżowymi partnerami postanowił zorganizować Forum i bardzo się cieszę, że goście docenili nasze działanie i chwalili całość wydarzenia – mówił Adam Pawłowski, redaktor naczelny "Głosu". – Było to pierwsze, ale na pewno nie ostatnie takie wspólne spotkanie. Myślimy o kolejnych edycjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto