Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imieniny Ulicy: Elektryczne Gitary, Dagadana, rogale, fajerwerki...

Redakcja
Ty też możesz zostać Starym Marychem lub Bamberką, którzy pójdą w korowodzie Świętego Marcina na Imieninach Ulicy 2010!

Od 17 lat Centrum Kultury Zamek wyprawia ulicy, przy której ma swoją siedzibę, imieniny – zawsze w dniu patrona ulicy – w dzień Świętego Marcina.
- To święto łączy w sobie dwie tradycje: 11 listopada – rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości, które jest świętem ogólnopolskim i lokalną tradycję Świętego Marcina – mówi Andrzej Maszewski z CK Zamek, odpowiedzialny za produkcję imienin. – Elementy związane ze świętem narodowym zawsze pojawiają się w pochodzie św. Marcina. W tym roku maszerować będą członkowie grupy rekonstrukcji historycznej Bastion, a pochód tradycyjnie zamknie oddział ułanów poznańskich.

Jeszcze jednym elementem łączącym święto narodowe z poznańskimi obchodami jest płaszcz świętego – biało-czerwony.

W zeszłym roku, po raz pierwszy w korowodzie od kościoła św. Marcina przed CK Zamek przeszły poznańskie pomniki i symbole. Ożywiła je specjalnie na ten jeden dzień marka Lech Pils. Zobaczyć mogliśmy m.in. pyrę, latarnika i oczywiście Bamberkę ze Starym Marychem. Ta ulubiona para poznańskich postaci pojawi się także i w tym roku, jednak wcielą się w nią nie aktorzy, a poznaniacy. Żeby wybrać osoby, ogłoszony został nawet specjalny casting.

Jaka powinna być Bamberka

- Dla mnie ciekawsza jest duchowość niż fizyczność, ale tym razem to ona będzie elementem dominującym w ocenie – zdradza Juliusz Kubel, twórca radiowej postaci Starego Marycha, pierwowzoru poznaniaka z pomnika u wylotu ul. Półwiejskiej. – Prawda jest taka, że stroje są gotowe i trzeba się będzie do nich dopasować – dodaje ze śmiechem.

Jednak kostiumy bohaterów powstały w taki sposób, aby jak najwierniej oddawać pomnikowe postacie. Ważne będą jednak także cechy charakteru, czyli po prostu poznańskość bohaterów – znajomość gwary i mentalność.

- Będą drobne zadania, ale wszystkie do wykonania przez każdego – zastrzega Juliusz Kubel.

Jak powinni wyglądać Bamberka i Stary Marych? Z pomocą przychodzą słowa piosenek Juliusza Kubla:

„Ona była jak na imię,
Nie gilata, nie sztachyta,
Słodka jak nadzienie w klymie,
I robotna i wymyta.
I do tego była mrzywa,
Na kaszoka nie spojrzała,
Sie puczyła na warzywa,
Nic nie jadła, pyrda mała.
Glace miała lekko rudą,
W białym czepku, tak na bakier.
Za dnia była istne cudo,
A ja przy niej stary kaker…”

- A zatem wiadomo, że kandydatka na Bamberkę nie może to być ani gilata, ani wysoka Gudeja i w żadnym wypadku za dość w się, znaczy puszysta – wyjaśnia Juliusz Kubel.

A Stary Marych?

„Na głowie kryma, pod krymą jest lok,
Glazejki, reble, katana i ślyps,
No wysieknięty, jak istny smok,
Papudrok żaden nie powie mi nic.
Ja jestem Marych, Marych z Łazarza,
Szportowny dziadzia, wichłacz i śrup.
Mi bojeć kogoś rzadko się zdarza,
Bo każdy może mi dać wew dziób.”

- Więc też nie langus i nie bulaj, ale, broń Boże, kakaludek – wyjaśnia "ojciec" Starego Marycha. I zaraz dodaje, że to ojcostwo jest wyjątkowe, ponieważ się do niego przyznaje, nie znając matki!

Tak wyglądali Stary Marych i Bamberka spacerując rok temu poznańskimi ulicami

Wszystko już wiecie o Bamberce i Starym Marychu? Pora zatem wybrać się na casting. Rozpocznie się on w sobotę, 5 listopada, w Holu Głównym Centrum Kultury Zamek. Oprócz opisanych wcześniej wymogów koniecznym warunkiem do spełnienia jest pełnoletniość kandydatów na Bamberkę i Starego Marycha. Dodatkowo, prócz prawa maszerowania w korowodzie Świętego Marcina zwycięzcy konkursu otrzymają od Lecha Pils tysiąc złotych nagrody.

Korowód, koncerty, kiermasz

A kiedy już 11 listopada barwny korowód dojdzie przed poznański Zamek (ok. godz. 14.30), to na parkingu przed budynkiem rozpocznie się tradycyjny świętomarciński festyn. Na estradzie wystąpią zespoły: Dutyfree (grający muzykę z okolic jazzu, fusion, funky i jazz-rocka), pop-rockowa Strefa Zero, polsko-ukraińskie trio Dagadana, rockowy (ale z domieszką folku i reggae i z huczną sekcją dętą) Enej oraz gwiazda wieczoru – Elektryczne Gitary. Wieczór zakończy o godz. 20.45 pokaz sztucznych ogni.

W związku z remontem placu Adama Mickiewicza, zmieni się lokalizacja Kiermaszu Rogali Świętomarcińskich. W tym roku obywać się będzie na wyłączonej na ten czas z ruchu nitce ulicy przed Zamkiem. Tradycyjnie na parkingu zamkowym spotkamy organizacje charytatywne pomagające bliźnim. Będą między innymi fundacje Barka i Bure Misie oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Transplantacji Szpiku u Dzieci. W namiocie Lech Pils będzie można własnoręcznie zrobić rogale i wziąć udział w konkursach, a w Holu Wielkim Zamku obejrzeć wystawę ilustrującą poszczególne etapy w historii Zamku oraz kupić zamkowe wydawnictwa i gadżety przygotowane z okazji 100-lecia Zamku (pocztowki, torby, zapałki, stereoskopy).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Imieniny Ulicy: Elektryczne Gitary, Dagadana, rogale, fajerwerki... - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto