Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Improwizacja tematem przewodnim IV Festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca

Natalia D.
Natalia D.
24 lutego ruszy IV edycja Festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca. Dwa dni wcześniej rozpoczną się natomiast warsztaty improwizacji dla osób spoza PTT.

Pierwszego dnia Ffestiwalu w poznańskiej Auli Artis oprócz znanego już publiczności "Nienasycenia" według Pawła Matyasika, zaprezentowane zostaną dwie premiery: "Secondhand" Pawła Malickiego oraz "The Outline" Karoliny Wyrwał.

Paweł Malicki o swoim kolejnym dziele mówi: - Osobowość jest jak odcisk linii papilarnych - indywidualna dla każdego człowieka. Przywłaszczona lub narzucona, jest już uprzednio używana, należy do kogoś innego. Jest second hand, czyli z drugiej ręki. O tym właśnie jest spektakl.

"The Outline" z kolei opowiada o cienkiej granicy między poszukiwaniem prywatności a skazywaniem się na samotność. Oba spektakle są krótkie - trwają zaledwie po 25 minut.

26 lutego ze swoim show wystąpią goście tegorocznego festiwalu - tancerze z Laboratorium Choreograficznego Śląskiego Teatru Tańca. "Przelotnie" to trzeci spektakl w choreografii Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej. Przedstawia uczucia dwojga ludzi, którzy jednocześnie kochają się i nienawidzą, choć żadne nie ma ochoty zainteresować się problemami drugiej osoby. W "przelotnym" życiu nie ma bowiem miejsca na takie rzeczy.

Na trzeci i zarazem ostatni dzień festiwalu zaplanowano pokaz improwizacji YES!. Przygotowuje go Coaching Project pod kierunkiem Macieja Kuźmińskiego.
- Projekt jest formą rozbudowanych warsztatów - wyjaśnia jego twórca. - To proces otwierania umysłów na twórcze działanie i interakcję z drugim człowiekiem. Chodzi o naukę improwizacji.

Kuźmiński podkreśla przy tym, że nie należy utożsamiać jej z zupełną dowolnością działania: - Improwizacja to nie jest robienie czegokolwiek, bez żadnego powodu. To jest wybór jednej z kilku możliwości, wybór, z którego wynikają określone konsekwencje. Z improwizacją mamy do czynienia każdego dnia. Gdy po złapaniu gumy w samochodzie zastanawiamy się, co zrobić, też improwizujemy.

Projekt ma interdyscyplinarny charakter. Biorą w nim udział tancerze PTT, zespół Mumuki Music&Dance z Berlina oraz studenci poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.
- Sięgamy do różnych sposobów przekazu, do języków ruchowych, z których wcześniej nie korzystaliśmy - mówi Kuźmiński. - Celem coachingu jest uzmysłowienie wszystkim uczestnikom, że możliwości działania jest wiele.

Współpraca artystów zaowocuje pokazem improwizacji: - Nie będzie planu, nie będzie scenariusza. YES! stwarza widzowi niepowtarzalną możliwość oglądania aktu tworzenia na żywo. Widzowie będą tak samo zaskoczeni jak twórcy - zapewnia Maciej Kuźmiński.

Po pokazie odbędzie się Jam Session Improvisation - kontynuacja pokazu "YES!", tym razem także z udziałem co odważniejszych widzów.
- Będzie można wejść na scenę, tańczyć, śpiewać, grać na instrumentach, a nawet czytać pisane właśnie recenzje pokazu - śmieje się Ewa Wycichowska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca.

Improwizacja to temat przewodni tegorocznego Festiwalu. Dla niezwiązanych z PTT wielbicieli tańca współczesnego przygotowano trzydniowe warsztaty improwizacji. Spotkania będą się odbywały od 22 do 25 lutego, każde potrwa 1,5 godziny. Uczestnicy warsztatów również wezmą udział w pokazie "YES!". Liczba miejsc
jest ograniczona, dlatego chętni już teraz powinni się zapisywać.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto