Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Internet jak narkotyk

Lilia Łada
Lilia Łada
Siedzisz przez kilka godzin dziennie przed komputerem? Uważaj, możesz być uzależniony! A uzależnienie od Internetu może być równie niebezpieczne jak to od narkotyków.

Jednak ten rodzaj uzależnienia nadal jest niebezpieczeństwem niedocenianym przez rodziców, a nawet wielu specjalistów. Większość z nich wychowała się jeszcze bez niego i dlatego w ich przekonaniu znacznie groźniejszy jest alkohol czy środki odurzające, a problem z uzależnieniem od Internetu to specyfika znacznie bardziej stechnicyzowanych społeczeństw. Niestety, tej rodzaj uzależnienia staje się coraz bardziej realnym zagrożeniem także w Polsce. I wpradzie nie zanotowaliśmy u nas jeszcze przypadku śmierci z powodu nieodchodzenia od komputera przez kilka dni, jak to miało miejsce w Japonii, ale to nie znaczy, że niebezpieczeństwa nie ma.
- Uzależnienie jest zawsze zagrożeniem - mówi Mariola Łada-Siwiec, psycholog, kurator sądowy i specjalista uzależnień od Internetu. - Ale to jest szczególnie niebezpieczne ze względu na łatwy i powszechny dostęp oraz to, że rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, jak niebezpieczne może być siedzenie przed komputerem po kilka godzin dziennie.

Tymczasem wielu rodziców uważa, że jeśli dziecko nie korzysta z niedozwolonych stron, to wszystko jest w porządku - mało tego, są zadowoleni, że potomek zamiast się włóczyć nie wiadomo gdzie i z kim siedzi grzecznie w domu. Niestety, nie mają racji.

- Siedzenie przed komputerem może być równie niebezpieczne, jak każde inne uzależnienie i mieć podobne skutki - przekonuje Mariola Łada - Siwiec. - Ludzie tracą kontrolę z rzeczywistością, przestają się uczyć, przestają pracować, nie sprzątają, nie jedzą, przestaje ich cokolwiek obchodzić, popadają w psychozę. Dokładnie tak samo jak w przypadku każdych innych uzależnień.

To oczywiście nie oznacza, że natychmiast należy wyrzucić wszystkie komputery i przestać korzystać z Internetu. Organizatorzy Dnia Bezpiecznego internetu podkreślają, że Internet to także walory edukacyjne, poznawcze i kulturalne. Jednak należy pamiętać o tym, by korzystać z niego rozsądnie, z umiarem i tego nauczyć także swoje dzieci. Bo tak naprawdę jedyną osobą, która może sobie ten bezpieczny Internet zapewnić, jest sam użytkownik. Cała reszta może tylko uświadamiać i uprzedzać o możliwych niebezpieczeństwach.

W tym roku już po raz piąty 10 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu - został on ustanowiony w 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, by inicjować i propagować działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Jak pokazuje praktyka, jest bardzo potrzebny.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto