Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwazja multiplexów

Elżbieta PODOLSKA, Józef DJACZENKO
W holu przy kasach mieściło się w czasie otwarcia ponad 1000 osób
W holu przy kasach mieściło się w czasie otwarcia ponad 1000 osób
W Poznaniu działa już pierwszy w naszym kraju megaplex, największy w Polsce, szósty pod względem wielkości i najnowocześniejszy w Europie. 20 sal na ponad siedem tysięcy ludzi, a w przyszłości także sklepy, bank, ...

W Poznaniu działa już pierwszy w naszym kraju megaplex, największy w Polsce, szósty pod względem wielkości i najnowocześniejszy w Europie. 20 sal na ponad siedem tysięcy ludzi, a w przyszłości także sklepy, bank, kawiarnie, restauracje, puby, kręgielnia, fitness club, kino samochodowe.

Kinepolis podwoiło ilość sal kinowych w Poznaniu. Mamy ich teraz czerdzieści o różnej wielkości i standarcie, w tym 28 w multi- i megaplexie. Czy taki moloch jest w stanie się utrzymać w Poznaniu? Czy rzeczywiście jest wśród nas tylu chętnych do chodzenia do kin?

- Na decyzję o otwarciu kina w Poznaniu - mówi Christian Nolens, dyrektor ds. PR i Komunikacji Kinepols Grup - wpłynął szereg czynników, które jednocześnie pełnią rolę kryteriów, jakie musi spełniać lokalizacja, przestronne parkingi, dostateczna ilość sal kinowych, a zatem szeroka oferta repertuarowa, komplementarość z innymi usługami np. centrami handlowymi itp.

Kinepolis Grup wybudowało obiekt, który zajmuje prawie 8,5 ha. Ma największy w Poznianiu parking a 1200 miejsc. Po drugiej stronie trasy położone jest największe w Poznaniu centrum handlowe M1, a obok znajduje się największe w Poznaniu osiedle Rataje, gdzie mieszka ponad 60 tysięcy ludzi. Wszystkie więc warunki zostały spełnione, a dodatkowym bodźcem do postawienia pierwszego kina tej grupy w Polsce własnie w Poznaniu było to, że działa tu już z powodzeniem Multikino.

Inwazja kin wielosalowych

Trzy lata temu rozpoczęła się inwazja multi- i megaplexów w Polsce. Teraz działa ich już 14, a kolejne są już w budowie, albo w planach. W samej stolicy Wielkopolski jeszcze sześć firm stara się o pozwolenie na budowę tego typu kina.

Badania wykazują, że w najbliższych latach frekwencja widzów kinowych wzrośnie o sto procent. Nie ulega więc wątpliwości, iż światowe sieci inwestujące w budowę kin w Polsce nie robią tego charytatywnie. Dokładnie sprawdzają, czy takie przedsięwzięcie będzie im się opłacać.

Pierwsze w Polsce powstało Multikino w Poznaniu. Jest to własność krajowego ITI – dystrybutora filmów, właściciela TVN plus UCI, czyli firmy należącej do Paramount Communications Inc. i Universalu, budującej i zarządzającej multipleksami. Otwarcie nastąpiło w lipcu 1998 roku. Multikino ma 8 sal na 2320 miejsc. Wewnątrz jest także restauracja, bar szybkiej obsługi, sklep.

Sieć Kinepolis

To największe i najnowocześniejsze kina. Sale skonstruowane są jak amfiteatr. Taki układ pozwala na zainstalowanie gigantycznych ekranów o powierzchni do 250 m/2. Najmniejszy ekran ma wymiary 13.85 x 5.89 m, a największy 24 x 10.21. Nigdzie nie ma potężniejszego, bo nikt nie wynalazł większego źródła światła. Z każdego punktu widoczność jest doskonała. Wszystkie sale wybudowane zostały zgodnie ze standardami THX, wyznaczonymi przez George Lucasa, reżysera ,,Gwiezdnych wojen’’. Każda też dostępna jest dla osób na wózkach.

Kinepolis to jednak nie tylko kino, to przede wszystkim Centrum rozrywki, gdzie czas będzie mogła spędzać cała rodzina nawet cały dzień. Dodatkowo sale kinowe będą wykorzystywane na organizację konferencji, zjazdów i spotkań, a na to w Poznaniu jest ogromne zapotrzebowanie.

- Kinepolis ma mieć zasięg nie tylko miejski - twierdzi Christian Nolens. - To przede wszystkim obiekt mający ściągnąć ludzi z całego regionu. Liczymy, że jego bezpośrednie oddziaływanie wynosić będzie 40-45 km poza Poznań.

Atrakcja turystyczna

Gdy otwarto Multikino wycieczki przyjeżdżały, by je zobaczyć, ponieważ było to pierwsze w Polsce takie kino. Prawdopodobnie tak samo będzie z Kinepolis. Trzeba sobie zdawać także sprawę, że jest to obiekt przyszłóści, który przede wszystkim będzie odwiedzany przez młodzież w wieku 12-30 lat. Nie myślą oni o tym, ile będzie ich kosztował dojazd taksówką. Wyprawa przez pół miasta autobusem to też nie jest dla nich problem. Nawet cena biletu 20 zł (tak jak w Multikinie) także nie będzie przeszkodą.

Zależy od gustów

W Polsce w latach 70-tych istniało 2500 kin. Teraz została może jedna czwarta z nich. Najczęściej są małe i od dawna nie remontowane Do najlepszych kin należą te należące do Art-Filmu Poznań. Mamy nie tylko największe i najnowocześniejsze Kinepolis, ale także najstarsze kina działające w Polsce. Małe poznańskie sale, takie jak Muza, Olimpia, Wilda, a niebawem już ,,Apollo’’ są nowocześnie wyposażone i mają jedną z najnowocześniejszy aparatur wyświetlających i nagłaśniających..

Michał Parysek
Zarząd Miasta
Od samego początku mam obiekcje, czy znajdą się ludzie, którzy wypełnią liczne sale kinowe. – Obiekt znajduje się w dużej odległości od najbliższej zabudowy mieszkalnej. Kto nie ma samochodu, zwyczajnie tu nie dotrze. Nie ma połączeń komunikacyjnych z miastem.
Ryszard Grobelny
prezydent Poznania
Właściciele zdają sobie sprawę, że prędzej lub później zmieni się koniunktura gospodarcza. Ludzie będą mieli więcej pieniędzy i inne sposoby spędzania wolnego czasu. Taki obiekt stanie się wówczas niezbędny. A on już tu będzie, gdy inni inwestorzy będą mieli całą trudną drogę przed sobą.
Zbigniew Ławniczak
dyrektor firmy „Geoplan”
Moim zdaniem to pieniądze, a nie inwestorzy decydują o lokalizacji i o rodzaju działalności. Na działalności, jaką prowadzą właściciele Kinepolis, można zarobić. Mam jednak poważne zastrzeżenia do lokalizacji Kinepolis w Poznaniu. Można było znaleźć znacznie atrakcyjniejsze miejsce, położone bliżej ludzi.
Paweł Leszek Klepka
wiceprezydent Poznania
To ciekawy eksperyment. Sam jestem ciekaw, czy sale kinowe się zapełnią. Odczuwam dumę, że inwestorzy wybrali właśnie Poznań, myslę że wiedzieli co robią. W końcu studiuje to 100 tys. osób, a wiadomo, że studenci lubią kino.
Michał Grudziński
aktor
Nie chodzę do kina, bo nie mam czasu. Byłem jednak na otwarciu Kinepolis. Jestem trochę z innej epoki i takie ogromne przetsrzenie mnie przytłaczają. Gdybym jednak poszedł do kina, to wolałbym do takiego, w którym lepiej mógłbym się skupić. Jest to kino dla tych, którzy mają samochody, bo nie ma tam dojazdu.

Multiplex to budynek, w którym mieści się kilka sal projekcyjnych ( w zasadzie liczy się to od sześciu). Megaplex to kilkanaście lub kilkadziesiąt sal. Oprócz tego w obiekcie znajdują się sklepy, bary, restauracje i przeróżne inne atrakcje, jak kręgielnie, fitness cluby. Pierwszy megaplex pojawił się w 1988 roku w Brukseli i miał 25 sal.
W Polsce takie obiekty znajdują się już w Gdańsku - 1, Gdyni - 1, Łodzi - 2, Warszawie - 6, Wrocławiu - 2, Poznaniu - 2.
Kinepolis w Polsce jest szóstym kinem pod względem wielkości w Europie po: Brukseli (25), Madrycie (25), Antwerpii (24), Paternie (24) i Lill (23).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto