Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak to robili jaskiniowcy?

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Wiemy, jak wyglądają narzędzia jaskiniowców albo średniowieczne monety, ale jak je wytwarzano już niekonieczne, a można było to zobaczyć w sobotę w Muzeum Archeologicznym.

W Muzeum Archeologicznym odbyła się kolejna impreza popularnonaukowa przeznaczona zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
- Co miesiąc organizujemy taki dzień lub weekend, za każdym wybierając inny temat – wyjaśnia Małgorzata Winiarska-Kabacińska, jedna z organizatorek. – Staramy się odchodzić od muzeum jako miejsca, gdzie można tylko oglądać eksponaty, ale dotykać już nie.

Tym razem był to „Weekend z archeologią eksperymentalną” – można było zobaczyć, dotknąć i co najważniejsze zobaczyć, jak w przeszłości wybijano monety czy konstruowano narzędzia z krzemieni czy kości.

- Archeologia eksperymentalna to najprościej mówiąc przeżywanie prehistorii we współczesności, np. budowanie broni i narzędzi przy wykorzystaniu takich samych technik, jakich używali ludzie w przeszłości – wyjaśnia Piotr Dmochowski, który pokazywał, w jaki sposób wyrabiano narzędzia i broń z krzemienia.

Wprawnymi ruchami demonstrował jak z krzemienia wielkości pięści można precyzyjnymi uderzeniami odłamywać długie cienkie kawałki mogące służyć jako nóż lub grot strzały.

Budziło to zainteresowanie zarówno dzieci jak i dorosłych. Maluchom najbardziej podobały się jednak kręgle, w które można było zagrać.
- To replika kręgli stworzona na podstawie miniatury z XV wieku – wyjaśnia Małgorzata Winiarska-Kabacińska.

Swoich sił w zbijaniu drewnianych kręgli próbował m.in. 5-letni Dawid, który do muzeum przyszedł z mamą.
- Byliśmy tu podczas „Nocy Muzeów”. Synowi spodobało się muzeum, więc, gdy przeczytałam, że odbywa się taki weekend, postanowiłam skorzystać z okazji i zabrać tu Dawida – wyjaśnia pani Gosia, mama Dawida.

Pani Małgorzata i Dawid przy kręglach.

Poza kamieniarzem można było podpatrzeć pracę przy wyrabianiu narzędzi z kości i rogów, a także bicia średniowiecznych monet. Po południu odbyły się także warsztaty dla dzieci z wyrabiania garnków. Starszych zainteresowały z kolei wykłady.

- Zawsze staramy się przygotować coś dla młodszych i starszych – wyjaśnia Winiarska-Kabacińska. – Już teraz zapraszamy na styczniowy weekend, którego bohaterem będzie Kazimierz Wielki.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, kliknij w miniaturki pod artykułem.


Akcja "Wesołe Święta" SSSŻ "Skorpiony"

XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema

Off Cinema

18-21 listopada 2009
24-27 listopada

finał 3. edycji i start 4.
14 listopada
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto