Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak turyści będą oglądać zabytkowe mury na Ostrowie?

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki
Radni wizytowali miejsce, gdzie powstanie Rezerwat Archeologiczny, gdzie będzie można oglądać zachowane fragmenty murów z X w.

W czwartek prezentowaliśmy na łamach mmpoznan.pl prezentację wyglądu Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, które w 2012 r. ma być najnowocześniejszym muzeum w Polsce. To jednak nie jedyna nowa atrakcja turystyczna, jaka ma się pojawić wkrótce na Ostrowie Tumskim. Radni z Komisji Kultury i Nauki Miasta Poznania tego samego dnia sprawdzali też miejsce, gdzie ma stanąć Rezerwat Archeologiczny.  

Rezerwat będzie eksponował relikty wału obronnego grodu z X wieku oraz pozostałości tzw. murów Lubrańskiego zbudowanych ok. XVI w. Jednak zanim turyści będą mogli je podziwiać, wzniesiony zostanie specjalny budynek mający zabezpieczyć te konstrukcje przed niszczeniem.

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele Muzeum Archeologicznego oraz Maria Strzałko, miejski konserwator zabytków, szczegółowo opowiadali o procesie zabezpieczania murów.
- To jest bardzo żmudny, ale też nowatorski proces przenoszenia warstw ziemnych na specjalne tzw. transfery, by potem je odtworzyć dokładnie w betonowym szczelnym budynku rezerwatu - opowiadała Maria Strzałko.

W budynku znajdą się również sale umożliwiające prowadzenie zajęć dydaktycznych. Nie będzie za to żadnej kawiarni, nad czym ubolewał Michał Grześ, jeden z radnych zasiadających w komisji.
- Jestem pewien, że wypicie kawy z widokiem na początki państwa polskiego byłoby niesamowitym wydarzeniem.

Brak kawiarni nie jest żadnym problemem, jednak pozostałe problemy mogą opóźnić budowę rezerwatu. Na terenie inwestycji znajduje się bowiem tzw. cieplik, który będzie musiał zostać przełożony. Do budynku rezerwatu trzeba będzie też dociągnąć kanalizację, ponieważ ulica Posadzego, gdzie będzie znajdował się budynek, jej nie posiada.

Nie tylko budownictwo

Problemem są też rosnące na działce drzewa, których usunięcie kosztować będzie 82 tys. zł.
- Trzeba było tutaj zrobić fetę kibiców Lecha, to byśmy już drzew nie mieli - rzucił z uśmiechem radny Grześ.

Prócz nowych budynków na Ostrowie Tumskim, Centrum Turystyki Kulturowej "TRAKT" zaplanowało również działania, dzięki którym zwiedzanie Traktu Cesarsko-Królewskiego będzie ciekawsze. Będzie to m.in. organizowany już od kilku lat "Weekend z Historią", który odbędzie sie w dniach 24-26 września 2010. Na te dni zaplanowano m.in. koncerty i konferencje dotyczące dzielnicy zamkowej.

Przewidziano również kolejne edycje imprez z cyklu "Tropem...", związanych z różnymi wątkami historycznymi, które prezentowane są na Trakcie Cesarsko-Królewskim.
- Szukamy pretekstów, aby pewne fakty z historii Poznania wykorzystać i wypromować - tłumaczył ideę imprez dyrektor "TRAKT"-u.

Ten okrutny Wilhelm

Pewne kontrowersje wzbudził projekt "Trakt dla dzieci", mający w sposób humorystyczny przedstawiać dzielnicę zamkową i jej twórców, m.in. cesarza Wilhelma. Nie spodobało to się radnemu Grzesiowi.
- To jest dla mnie skandal, przecież on był okrutnym okupantem, który nie lubił Polaków - stwierdził oburzony Grześ. - Cały czas mówiło się, że trakt nie ma mieć nic wspólnego z tym akurat cesarzem, a tutaj nagle się pojawia, w dodatku w kolorowance dla dzieci. One przecież mogą pomyśleć, że to był miły i fajny gość.

Przeciwko takiemu stawianiu sprawy zaprotestowała radna Katarzyna Kretkowska.
- Przecież Herod też się pojawia w jasełkach i myślę, że to właśnie na podobnej zasadzie umieszczono tutaj cesarza Wilhelma.

Rezerwat Archeologiczny podobnie jak ICHOT ma zostać otwarty w 2012 r.

Przeczytaj także:
To będzie najnowocześniejsze muzeum w Polsce (zobacz wideo)

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego przyjmie pierwszych gości już maju 2012. Wystawę zaaranżują belgijscy projektanci z firmy Tempora.

Rezerwat archeologiczny na Ostrowie do 2012 r.

Rozstrzygnięto konkurs na projekt rezerwatu archeologicznego na Ostrowie Tumskim. W 2012 r. będzie można w nim oglądać pozostałości m.in. murów grodu z X wieku.

wystawa pod

patronatem MM Moje

Miasto Poznań
Juwenalia

2010 w Poznaniu

wydarzenia, koncerty, imprezy
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto