Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wypadł Poznań w rankingu dużych miast?

Lilia Łada
Lilia Łada
Atrakcyjny dla inwestorów, ale ze słabą ofertą kultury wysokiej i ograniczonym dostępem do Internetu – tak oceniają Poznań specjaliści z PwC.

Autorzy raportu zbadali rozwój gospodarczy 11 dużych miast Polski. Pod lupę wzięli siedem kapitałów rozwojowych: Kapitał Ludzki i Społeczny (KLS),  Kapitał Kultury i Wizerunku (KKW),  Kapitał Jakości Życia (KJZ), Kapitał Techniczny i Infrastrukturalny (KTI), Kapitał Instytucjonalno-Demokratyczny (KID), Kapitał Atrakcyjności Inwestycyjnej (KAI), Kapitał Źródeł Finansowania (KZF).

Kapitał Ludzki i Społeczny
Tu sytuacja wygląda dobrze. Wskaźnik obciążenia emograficznego wynosi 0,51, co oznacza, że na dwie osoby w wieku produkcyjnym przypada minimalnie więcej niż jedna osoba młodsza lub starsza, i jest jednym z najniższych wskaźników odnotowywanych wśród badanych wielkich miast Polski. Również odsetek osób w wieku poprodukcyjnym należy do najniższych (18,7 proc.), podczas gdy współczynnik urodzeń jest najwyższy w badanej grupie miast (10,9 dzieci na 1000 mieszkańców). Przy średnim poziomie KLS w zakresie demografii dla 11 porównywanych miast równym 100, KLS w Poznania w tym zakresie szacujemy na poziomie 104,8.

Równie dobrze wypada wskaźnik wykształcenia: odsetek ludności z wyższym wykształceniem wynosi 20 proc., podobnie wysokie są wskaźniki wykształcenia średniego. Przy średnim poziomie dla 11 miast równym 100, KLS Poznania w zakresie wykształcenia wynosi 111,2 i należy do najwyższych w badanej grupie miast (po Warszawie i Krakowie).

Jeśli chodzi o stosunek do gospodarki rynkowej, to tu Poznań, obok Warszawy, wypada najlepiej wśród badanych miast. Odsetek osób prowadzących działalność gospodarczą wynosi 17,1 proc. i należy do najwyższych w kraju. Przy średnim poziomie dla 11 miast równym 100, KLS Poznania w zakresie postaw prorynkowych wyliczamy na wysokim poziomie 122,0. Jeszcze lepiej  wypada rynek pracy: stopa bezrobocia jest, obok Warszawy i Katowic, najniższa w badanych miastach (2,4 proc.). Przy średnim poziomie dla 11 miast równym 100, KLS w Poznaniu wyliczamy na poziomie 134,0.

Kapitał Jakości Życia
Pod względem stanu środowiska naturalnego sytuacja Poznania jest dobra. Decyduje o tym zwłaszcza niskie zanieczyszczenie powietrza, ponadto Poznań oczyszcza niemal 100 proc. ścieków. Do najwyższych w Polsce należą też nakłady na ochronę środowiska na głowę mieszkańca. KJZ w Poznaniu w tym zakresie autorzy raportu oceniają na 115,2.

Gorzej jest z opieką zdrowotną: mniejsza niż przeciętna jest liczba lekarzy na 1000 mieszkańców, a wyższy niż średni poziom śmiertelności niemowląt (uważany za najbardziej syntetyczny miernik zdrowotności ludności i funkcjonowania służby zdrowia); wynosi 7,8 zgonów na 1000 urodzeń żywych. Przeciętnie w 11 miastach wskaźnik ten wynosi 6,0. Przy średnim poziomie dla 11 miast równym 100, KJZ w Poznaniu w zakresie opieki zdrowotnej wynosi 94,6.

W rankingu wyższych uczelni miasto zajmuje czwarte miejsce za Warszawą, Krakowem i Wrocławiem. Ocenę pogarszają za to najniższe wśród wielkich miast wskaźniki zdawalności matur (79,7 proc. wobec 83,4 proc. w średniej 11 miastach). Poziom edukacji w Poznaniu oceniono na 102,9.

Kapitału Kultury i Wizerunku
Miasto jest wprawdzie niezbyt dobrze widoczne w Internecie i popularnych przewodnikach, ale przyciąga dość wielu turystów. Przy średnim poziomie KKW w zakresie ogólnego wizerunku dla 11 miast równym 100, KKW w Poznania oszacowano na poziomie 87,9.

Znacznie gorzej jest z kulturą wysoką. Budżet przeznaczony na kulturę w przeliczeniu na mieszkańca należy do stosunkowo niskich. Liczba festiwali i koncertów jest wprawdzie wyższa od średniej, ale stosunkowo niewiele jest imprez kulturalnych naprawdę masowych w skali kraju. Przy średnim poziomie dla 11 miast równym 100, KKW w Poznaniu w zakresie kultury wysokiej wynosi 88,6.

Za to wskaźniki kultury życia codziennego w Poznaniu należą do najwyższych w Polsce. Dotyczy to zarówno liczby miejsc kinowych, jak i restauracji oraz miejsc na stadionach sportowych. Przy średnim poziomie dla 11 miast równym 100, KKW w Poznaniu osiąga w zakresie kultury życia codziennego poziom równy 124,4.

Kapitał Instytucjonalno-Demokratyczny
Sprawność działania instytucji miejskich w Poznaniu jest najwyższa spośród badanych miastach. Wydatki na administrację publiczną przeliczone na mieszkańca należą wprawdzie do niskich, ale czas oczekiwania na wpis do rejestru działalności gospodarczej jest najkrótszy, a dostępność urzędów i możliwość załatwiania spraw przez Internet – jedne z najwyższych. Przy średnim poziomie KID w zakresie sprawności administracji dla 11 miast równym 100, KID Poznania szacujemy na poziomie 119,0.

Sporo wydajemy na bezpieczeństwo. Wydatki na te cele na głowę mieszkańca znaczne przewyższają średnią w 11 badanych miastach. Powyżej średniej lokuje się też wykrywalność przestępstw. Przy średnim poziomie dla 11 miast równym 100, KID w Poznaniu w zakresie nakładów na bezpieczeństwo kształtuje się na poziomie 113,6.

Kapitał Techniczny i Infrastrukturalny
Gęstość sieci drogowej jest wprawdzie zadowalająca, ale ścieżek rowerowych jest za mało, mniej jest też miejsc w transporcie publicznym w przeliczeniu na 1000 mieszkańców niż średnio w 11 wielkich miastach Polski. Lepiej wygląda za to sytuacja w zakresie połączeń ze światem: rośnie liczba bezpośrednich połączeń lotniczych z miastami Europy. Przy średnim poziomie dla 11 miast równym 100, KTI w zakresie komunikacji w Poznaniu wynosi 107,3.

Biorąc pod uwagę zużycie energii elektrycznej i liczbę użytkowników Internetu, Poznań znajduje się powyżej średniej dla badanych miast. Jednak procent powierzchni miasta z dostępem do darmowego Internetu bezprzewodowego należy do najniższych. Przy średnim poziomie dla 11 miast równym 100, KTI w Poznaniu w zakresie mediów kształtuje się na poziomie 91,2, głównie za sprawą niedostatecznych wysiłków w zakresie ułatwienia korzystania z Internetu.

Świetnie stoimy za to w dziedzinie handlu i usług. Najwyższy w kraju jest zarówno wskaźnik powierzchni handlowej (980 m2 na 1000 mieszkańców wobec 660 m2 średnio w 11 miastach), jak i nasycenie liczbą placówek handlowych. Wysoka jest także liczba bankomatów. Przy średnim poziomie dla 11 miast równym 100, KTI Poznania w zakresie handlu i usług kształtuje się na najwyższym wśród badanych miast poziomie 124,7.

Kapitał Źródeł Finasowania
W roku 2008 (najświeższe dane dostępne w GUS) PKB na mieszkańca Poznania wynosił 200 proc.  średniego PKB na mieszkańca Polski i był, po Warszawie, najwyższy w grupie 11 badanych miast. Przy średnim poziomie dla 11 miast równym 100, KZF Poznania w zakresie bazy dochodowej szacuje się na poziomie 127,6.

W roku 2009 łączne dochody budżetu Poznania sięgały 2,4 mld zł. Zarówno dochody łączne, jak i własne w przeliczeniu na mieszkańca były wyższe od średniej dla 11 miast.

Sytuacja Poznania w zakresie finansowania rynkowego jest bardzo dobra na tle innych miast. Łączne zadłużenie sięga wprawdzie 33 proc. dochodów budżetu, ale jest to poziom bezpieczny, który miasto może nadal zwiększać (zaniepokojenie może budzić jednak szybki wzrost zadłużenia dotyczący roku 2010). Przy średnim poziomie dla 11 miast równym 100, KZF Poznania w zakresie finansowania rynkowego szacujemy na poziomie 119,3.

Za słabo natomiast wykorzystujemy fundusze unijne. Przy średnim poziomie KZF w zakresie funduszy europejskich dla 11 miast równym 100, w Poznaniu szacuje się go na poziomie 91,4.

Kapitał Atrakcyjności Inwestycyjnej
Liczba inwestorów zagranicznych aktywnych w mieście w stosunku do liczby mieszkańców jest, po Warszawie, najwyższa wśród badanych miast i przewyższa średnią o niemal 40 proc. Inwestorów przyciąga do Poznania wysoka liczba 24 tys. absolwentów kierunków technicznych i nauk ścisłych. Przy średnim poziomie dla 11 miast równym 100, KAI w zakresie atrakcyjności dla inwestorów zagranicznych wynosi w Poznaniu 126,8.

Nieco gorzej wypadamy z punktu widzenia inwestorów krajowych. Może ich zniechęcać wyższy od średniej dla 11 miast poziom płac. Przy średnim poziomie dla 11 miast równym 100, KAI Poznania w zakresie atrakcyjności dla firm krajowych wynosi 109,6.

Ale warunki inwestowania mogą poważnie obniżać atrakcyjność inwestycyjną Poznania. Procent powierzchni miasta objęty planami zagospodarowania przestrzennego wynosi około 20 proc. i jest zdecydowanie niższy od średniej dla badanych 11 miast (31 proc.). KAI Poznania w zakresie warunków inwestowania kształtuje się na poziomie 80,6.

- Wielkopolski sezam potrzebuje szerszego otwarcia – podsumowują autorzy. - Podtrzymujemy naszą tezę z poprzedniego raportu: Poznaniowi nadal doskwiera syndrom zamkniętej twierdzy: zamożnego miasta, które z jednej strony dzięki tradycyjnym atutom: wysokiemu etosowi pracy i przedsiębiorczości dobrze poradziło sobie z wyzwaniami rozwoju gospodarczego i pozostaje pełne ufności we własne siły, z drugiej zaś strony pozostało w znacznej mierze zamknięte i nieufne w stosunku do świata zewnętrznego. Naszym zdaniem większe otwarcie na świat, śmielsze planowanie i bardziej dynamiczna strategia działania przyczyniłyby się do znacznej poprawy perspektyw rozwoju Poznania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto