Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zabezpieczyć się przed włamywaczami?

Justyna Laskowska
Justyna Laskowska
Kłódki, okucia i zamki można podziwiać na wystawie w holu Urzędu Wojewódzkiego, której celem jest prezentacja najlepszych zabezpieczeń przed włamaniami.

Wystawa nosi nazwę „Razem Bezpieczni” i od poniedziałku znajduje się w holu Urzędu Wojewódzkiego. Zaprezentowane na niej zostały certyfikowane zabezpieczenia takie jak: atestowane kłódki, zamki i okucia.

Wystawa postała m.in. z inicjatywy wielkopolskiej policji i jest odpowiedzią na potrzebę wyedukowania społeczeństwa i zmniejszenia liczby włamań. W samej Wielkopolsce od stycznia do października 2010 roku odnotowano ponad 6 tysięcy kradzieży z włamaniem.

- W województwie wielkopolskim włamania plasują się w czołówce przestępczości kryminalnej, dlatego postanowiliśmy przygotować mobilną wystawę zabezpieczeń, której będzie pokazywana w regionach Wielkopolski, gdzie notujemy najwięcej tego typu przestępstw. – wyjaśnia podinsp. Mgr. Henryk Gabryelczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. – Oczywiście, żeby się zabezpieczyć, nie wystarczą same zamki i okucia budowlane, które dzisiaj prezentujemy. Wystawa ma formułę otwartą i w przyszłych latach będziemy ją wzbogacać o systemy wideofonowe i zabezpieczenia elektroniczne, bo prawdziwe bezpieczeństwo może nam dać odpowiednia konfiguracja zabezpieczeń mechanicznych, elektronicznych i ochrony fizycznej.

Ważne jest, żeby pamiętać, że zabezpieczenia powinno się zmieniać co jakiś czas, bo włamywacze są na bieżąco z wszystkimi nowinkami w zakresie zabezpieczeń. Te, które wydawały się skuteczne kilka lat temu, teraz pokonają bez problemu. Jeżeli nie będziemy dbać o to, żeby zabezpieczania naszego domu były skuteczne, to winę za włamanie możemy zrzucić jedynie na siebie.

- Włamywaczy należy traktować, jak ludzi inteligentnych i wyszkolonych w próbach włamań i kradzieży – wyjaśnia Wojciech Kujawski, kierownik Instytutu Techniki Budowlanej w Poznaniu - Dlatego producenci okuć powinni zawsze być o krok do przodu przed przestępcami, żeby wyprzedzić techniki włamań.

Na wystawie zaprezentowano, więc najnowsze, wizjery, wkładki, okucia i zamki - jednym słowem wszystko, co ma przyczynić się do wzrostu poczucia naszego bezpieczeństwa. Ale skąd wiedzieć, jak wybrać odpowiednie zabezpieczenie?

- Wystarczy udać się do najbliższego punktu dorabiania kluczy – wyjaśnia Zygmunt Bilewicz z Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Serwisów Kluczowych. – Tam znajdują się osoby z fachową wiedzą, które doradzą, jak zabezpieczyć dom. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy planujemy przeznaczyć i co chcemy zabezpieczyć.

Wystawę będzie można oglądać w Urzędzie Wojewódzkim przez tydzień, a następnie  przeniesie się do Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu.


VIVE LA FRANCE
czyli malarstwo francuskie z kolekcji galerii
Artykwariat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto