Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Roger Sławski: Architekt, który kształtował Poznań i Wielkopolskę. Zobacz najbardziej znane z jego prac!

Szymon Paź
Szymon Paź
Prawdopodobnie żaden architekt I połowy XX w. nie zapisał się tak bardzo w historii Wielkopolski jak Roger Sławski
Prawdopodobnie żaden architekt I połowy XX w. nie zapisał się tak bardzo w historii Wielkopolski jak Roger Sławski Robert Woźniak
Roger Sławski, urodzony w Poznaniu, stał się jednym z najważniejszych architektów regionu Wielkopolski. Projektant skrzydła poznańskiego Bazaru, główny architekt PeWuKi, twórca wielu kościołów i dworów - ta postać zasługuje na szczególne miejsce w historii architektury polskiej.

Spis treści

Życiorys Rogera Sławskiego

Roger Sławski urodził się 24 marca 1871 r. w Poznaniu, w rodzinie sędziego Stanisława Sławskiego. Po ukończeniu Gimnazjum św. Marii Magdaleny, dzięki zdolnościom artystycznym, które odziedziczył po babce, rozpoczął studia architektoniczne w Królewskiej Wyższej Szkole Technicznej w Charlottenburgu, którą ukończył w 1895 r. z dyplomem i srebrnym medalem.

Po odbyciu praktyk w Marburgu i Karlsruhe podjął prace w Ministerstwie Robót Publicznych w Berlinie. Do Poznania powrócił w 1904 r. i założył własną pracownię architektoniczną. W 1920 r. został naczelnikiem Wydziału Budowlanego Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej, a po jego likwidacji - urzędu wojewódzkiego w Poznaniu. Zmarł 13 października 1963 r.

Dzieła Sławskiego w Poznaniu

Pierwszym budynkiem autorstwa Rogera Sławskiego w Poznaniu było nowe skrzydło Bazaru przy Alejach Marcinkowskiego. Niedługo później Sławski zaprojektował rozbudowę gmachu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego. Jako członek PTPN projekt wykonał bezpłatnie. Jeszcze przed I wojną światową powstały dwa inne projekty jego autorstwa – gmach Banku Przemysłowców na Starym Rynku 73/74 i imponujący budynek Towarzystwa Ubezpieczeniowego Union na rogu 3 Maja i placu Wolności.

Rola Sławskiego w Powszechnej Wystawie Krajowej

Kolejna faza wielkiej aktywności Rogera Sławskiego w Poznaniu wiąże się z Powszechną Wystawą Krajową z 1929 r., której został naczelnym architektem. Jego autorstwa jest Hala Przemysłu Ciężkiego przy ul. Głogowskiej (pawilon nr 2 MTP), neorenesansowy Pałac Rządowy przy ul. Grunwaldzkiej (znany jako Collegium Chemicum) i znajdujący się w sąsiedztwie neoklasycystyczny Pałac Sztuki (obecnie Collegium Anatomicum).

Zobacz najbardziej znane dzieła Rogera Sławskiego:

Twórczość Sławskiego poza Poznaniem

Sławski nie ograniczał swojej działalności do stolicy Wielkopolski. W konserwatywnym architektonicznie regionie jego historyzujące projekty cieszyły się dużym uznaniem polskich inwestorów. Projektował liczne nowe kościoły, których najwybitniejszymi przykładami są neoromańska konkatedra w Ostrowie Wielkopolskim, neogotycki kościół w Kamieńcu koło Grodziska czy neobarokowe kościoły w Glesnie koło Wyrzyska i Kępnie.

Upamiętnienie Rogera Sławskiego

Już w 1929 r. architekt został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 r. grób Roger Sławskiego przeniesiono z cmentarza junikowskiego na cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Od 2012 r. jego imię nosi Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej. Wreszcie 22 marca tego roku, na dwa dni przed rocznicą urodzin architekta, miasto uhonorowało go tablicą pamiątkową na kamienicy przy ul. Kościuszki 70 w Poznaniu, gdzie mieszkał od 1945 r. do swojej śmierci.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto