Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy ułan z konia spadnie...

Wojciech Kowalczyk
Wojciech Kowalczyk
- Zmienia się sprzęt, ale duch pozostaje ten sam - tak o tradycji kawaleryjskiej w polskim wojsku mówią organizatorzy rozpoczynających się Dni Ułana.

Stukot końskich kopyt, biało-czerwone proporczyki, efektowne pokazy władania bronią białą - poznaniacy zdążyli się już przyzwyczaić do niezwykle barwnych i uroczystych obchodów święta Ułanów Poznańskich. Święta, które swoimi tradycjami sięga dwudziestolecia międzywojennego. W obecniej formie Dni Ułana odbywają się już po raz 24.

- Stawiamy na poszanowanie i kultywowanie tradycji i wartości, jakimi kierowali się przedwojenni kawalerzyści. Wśród nich męstwem i poświęceniem wyróżniali się z pewnością poznańscy ułani - mówi Tadeusz Jeziorowski, prezes Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Historia pułku sięga roku 1918, kiedy to utworzono pierwszy oddział kawalerii Powstania Wielkopolskiego. Później odział otrzymał nazwę 15. Pułku Ułanów Wielkopolskich, a w końcu w 1920 r. stał się 15. Pułkiem Ułanów Poznańskich.

Poznańscy ułani brali udział w kampani wrześniowej, weszli również w skład formowanej w 1941 r. przez Władysława Andersa Armii Polskiej. Ostatni etap działalności 15. Pułku Ułanów Poznańskich zawiódł żołnierzy do Anglii. Tam, w 1947 r. oddział został rozformowany.

Tradycje pułkowe podtrzymuje powstałe w 1991 r. Towarzystwo b. Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Dzięki staraniom członków towarzystwa w 1996 r. nadano numer 15 Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, a 1. Batalion Czołgów przyjął biało-czerwone barwy Ułanów Poznańskich.

- Nie tylko historia pułku, ale także same uroczystości tworzą niezwykła atmosferę święta pułkowego. Warto podkreślić, że podczas apelu poległych odczytujemy wszystkie 312 nazwiska żołnierzy pułku, którzy zginęli na frontach walk. Takiego apelu nie robi się nigdzie poza Poznaniem - podkreśla Tadeusz Jeziorowski.

Prezes towarzystwa dumny jest również z jeszcze jednej, poznańskiej tradycji. Otóż podczas Dni Ułana, po zakończonym apelu poległych rozbrzmiewa tu odegrana na trąbce, XVIII-wieczna melodia "Jak to na wojence ładnie".

Wszystkich poznaniaków zapraszamy na tegoroczne obchody Dni Ułana. Program uroczystości można znaleźć tutaj.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto