Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny stary browar będzie wizytówką Poznania?

Przemek Wałczyński
Przemek Wałczyński
Właśnie ruszają prace budowlane na terenie starego browaru na ...
Właśnie ruszają prace budowlane na terenie starego browaru na ... Nickel Development
Właśnie ruszają prace na terenie starego browaru na Kobylempolu. Znajdą się tu luksusowe apartamenty, a sam budynek browaru odzyska dawny blask.

Do tej pory nazwa „stary browar” kojarzyła się poznaniakom głównie z budynkiem należącym do Grażyny Kulczyk na ul. Półwiejskiej. Teraz znanemu centrum handlowemu może jednak wyrosnąć konkurencja, a to za sprawą browaru Kobylepole, wzniesionego w 1865 roku przez hrabiego Józefa Mycielskiego. Zabytkowy budynek przy ul. Browarnej po latach zapomnienia doczeka się bowiem odbudowy i renowacji. I być może, swoim blaskiem przyćmi bardziej znanego „kolegę”.

Od czasu zakończenia produkcji piwa kilkadziesiąt lat temu, obiekt popadał w ruinę. Teraz, za sprawą nowej inwestycji, cały okoliczny teren ma zmienić swoje oblicze. W sąsiedztwie budynku browaru rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie nowych budynków mieszkalnych – zarówno jednorodzinnych, jak i willi miejskich.

– Budynki powstaną na wysokiej skarpie położonej nad stawem, w otoczeniu lasu i starych drzew, przy ul. Wilczej i będą wkomponowane w istniejącą charakterystykę tego miejsca – mówi Agnieszka Węgrowska z firmy Nickel Development, która na terenie browaru chce postawić małe, luksusowe osiedle.

Warzelnia – jak ma nazywać się nowa lokalizacja, będzie jednak nie tylko miejscem zamieszkania dla klientów z bardzo zasobnymi portfelami. Istniejące zabudowania zabytkowego browaru mają bowiem spełniać funkcje rozrwykowo-rekreacyjne dla wszystkich poznaniaków. Jakie konkretnie? Tego na razie nie wiadomo.

Tak będzie wyglądał teren browaru.   fot. Nickel Development

– Prowadzimy rozmowy z inwestorami chętnymi włączyć się w ten projekt, ale póki co nie mogę zdradzać szczegółów – mówi jedynie Agnieszka Węgrowska. - Chcielibyśmy, by browar był miejscem sprzyjającym aktywnemu wypoczynkowi i rekreacji. Nasza wizja zakłada powstanie w tym miejscu centrum fitness, odnowy biologicznej, może nawet małego spa. Browar byłby takim punktem odpoczynku dla osób uprawiających rekreację ruchową na otaczających terenach zielonych - mówi.

Być może obiekt zostanie zaadaptowany także na hotel.

Nie ma jednak obaw, że zabytkowy budynek zostanie zburzony, a na jego miejscu powstanie osiedle mieszkaniowe.

- Budynek główny browaru zostanie gruntownie odrestaurowany z dbałością o historyczne detale i zyska swój pierwotny wygląd – zapewnia Agnieszka Węgrowska. - Dwa mniejsze budynki znajdujące się za nim zostaną wyburzone, ale tylko ze względu na ich katastrofalny stan techniczny, przez co nie nadają się zupełnie do odbudowy.

Teren browaru w większości podlega ochronie konserwatorskiej i wszelkie prace muszą być uzgadniane z Miejskim Konserwatorem Zabytków.


Inwestor po zakończeniu budowy zasadzi 240 nowych drzew.   fot. Nickel Development

Pierwsze prace porządkowe na terenie browaru już się rozpoczęły. Później budowlańcy przystąpią  do  prac przy wznoszeniu budynków.  Jako pierwsze powstaną domy jednorodzinne i dwie wille przy ulicy Wilczej. Potem budowany będzie budynek wielorodzinny przy ul. Majakowskiego. Cały etap mieszkaniowy ma zostać zakończony w pierwszym kwartale 2014 roku. Część zabytkowa będzie realizowana nieco później, a jej koniec planowany jest na 2015 rok.

Zobacz wszystkie zdjęcia - przejdź do galerii!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto