Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konserwatorium nauczy rocka i jazzu

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki
Muzyka z brytyjskim akcentem? W Poznaniu? Jest to możliwe, jeśli udacie się na trzecie piętro poznańskiego Zamku Cesarskiego.

Część korytarzy na trzecim piętrze Centrum Kultury Zamek w niczym nie przypomina pomieszczeń wzniesionych 100 lat temu dla cesarza Rzeszy Niemieckiej. Niebieskie ściany bardziej przypominają wnętrze biurowca niż zabytkową budowlę. To właśnie w tym miejscu mieści się Konserwatorium Muzyczne w Poznaniu.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to zwykła szkoła muzyczna. Kilkanaście możliwości kształtowania i rozwijania zdolności muzycznych, muzyczni pedagodzy oraz profesjonalny system sprawdzania wiedzy - to wszystko tu jest. Jednak jest też coś, co odróżnia to konserwatorium od państwowych placówek edukacji muzycznej.

- Działamy pod hasłem "Nie kształcimy muzyków - uczymy muzyki". Oznacza to, że staramy się uczyć, iż nauka muzyki a także sama muzyka jest czymś przyjemnym - tłumaczy Mateusz Słojewski, dyrektor konserwatorium. - Jest to taka forma kształcenia alternatywnego wobec państwowego systemu. Wyszliśmy z założenia, że kształcenie ludzi na zawodowych muzyków niekoniecznie jest potrzebne w obecnych czasach.

Dyrektor dodaje, że konserwatorium zawsze oferuje profesjonalne nauczanie, a to, ile z tej oferty wyciągnie dla siebie uczeń, zależy już indywidualnie od każdego słuchacza.

Bez dyplomu też można iść do szkoły

Konserwatorium działa już od czterech lat. Fortepian, śpiew solowy, wokalistyka jazzowa i rozrywkowa czy też studium musicalowe to tylko niektóre z kilkunastu możliwych ścieżek nauki w szkole Mateusza Słojewskiego.

Co ciekawe, nie trzeba mieć wcześniejszego przygotowania muzycznego, żeby zapisać się do konserwatorium.

- Przyjmujemy dzieci od 6. roku życia, natomiat górnej granicy wiekowej nie ma. Mamy wielu starszych uczniów, w tym też sporo studentów, którzy studiują coś niezwiązanego z muzyką. Niektórzy mieli do czynienia z muzyką, czy to przez szkoły czy to samodzielnie. Zdarzają się też zupełnie początkujący - opowiada o uczniach swojej szkołu Słojewski.

Poznańska szkoła z brytyjskim akcentem

Tym, co szczególnie wyróżnia konserwatorium jest współpraca z The Associated Board of the Royal Schools of Music. Ta brytyjska organizacja zrzesza najlepsze brytyjskie szkoły i konserwatoria muzyczne. Egzaminy ABRSM są uznane w Unii Europejskiej i mogą stanowić podstawę do dalszego kształcenia muzycznego w Polsce i Europie.

- Co roku przeprowadzamy brytyjski egzamin, a jego oceną zajmują się niezależni egzaminatorzy z ABRSM - wyjaśnia Słojewski. - Jest osiem poziomów kształcenia. Poziomy 1-5 odpowiadają szkole muzycznej I stopnia, natomiast 6-8 to poziom szkoły muzycznej II stopnia.

Nowością w konserwatorium jest współpraca z brytyjską szkołą Rock School.
- Jest to taka trochę konkurencja wobec ABRSM, to znaczy kształcenie nie opiera się jedynie na nauce muzyki rockowej ale bardziej opiera się o muzykę rozrywkową.

Sala pilnie poszukiwana

Zajęcia organizowane przez konserwatorium są głównie indywidualne i odbywają się przeważnie w CK Zamek.
- Co prawda niektóre lekcje organizujemy w innych punktach miasta, ale one nie oferują takiego standardu, jaki jest tutaj - mówi dyrektor szkoły. - Dlatego też staramy się o wynajęcie od Zamku dodatkowych pomieszczeń obok dotychczas przez nas wynajmowanych, ale z tym jest na razie ciężko...

Jest to konieczne, ponieważ w kilku salkach na trzecim piętrze CK Zamek odbywają się zajęcia dla niemal 200 uczniów. Szkoła cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że dyrektor Słojewski nie musi się nawet zbytnio starać o dodatkową reklamę.

Jednak konserwatorium to nie tylko nauka. W siedzibie szkoły były też prowadzone warsztaty, jak np. nauka gry melodii do najpopularniejszej chyba polskiej przyśpiewki urodzinowej, czyli "sto lat". W październiku zaś będzie okazja wysłuchać uczniów konserwatorium, którzy z egzaminu ABRSM uzyskali najwyższe oceny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto