Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryzys szansą na rozwój?

W
W
To hasło przewodnie II Forum Gospodarczego Aglomeracji Poznańskiej. Przez dwa dni samorządowcy i inwestorzy będą rozmawiać o tym, jak zwiększyć w czasach kryzysu konkurencyjność Poznania?

- To będzie okazja do spotkania się inwestorów, z samorządowcami i naukowcami z naszego regionu. Dwudniowe forum, na wzór słynnego Forum w Davos, ma stać się wizytówką aglomeracji poznańskiej – mówił Wojciech Kruk, prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Przez dwa dni w hotelu Andersia w Poznaniu przedstawiciele miasta i powiatu poznańskiego, będą starali się przekonać inwestorów, że pomimo kryzysu warto inwestować w nasz region.

- Chcemy wytworzyć dobrą atmosferę wokół inwestycji w Poznaniu – przekonywał Ryszard Grobelny, prezydent miasta. – Przede wszystkim zależy nam na wykorzystaniu atutów, którymi Poznań wyróżnia się wśród innych miast.

Atuty, które mają przyciągnąć inwestorów do stolicy Wielkopolski, to duża i dobrze wykwalifikowana kadra. W Poznania na 25 wyższych uczelniach studiuje ponad 140 tys. studentów.

– Tylko jakością możemy przekonać do siebie inwestorów. Nie ma u nas już taniej siły roboczej, są wykształceni specjaliści – dodał Grobelny.

II Forum Aglomeracji Poznańskiej odbędzie się 2-3 kwietnia w Hotelu Andersia w Poznaniu.

Tymczasem trwają pracę nad stworzeniem tzw. ustawy metropolitalnej. (O jej projekcie pisaliśmu już we wrześniu ubiegłego roku). Jej najnowszy projekt zakłada powołanie, tylko trzech tzw. zespołów wielkomiejskich – Warszawę, Górny Śląsk i Trójmiasto. Czy to oznacza kres starań Poznania o powołanie metropolii?

Jan Grabkowski, Starosta Powiatu Poznańskiego jest spokojny: – To nie zamyka nam absolutnie drogi. W tym projekcie ustawy jest zapisane, że samorządy, jeśli spełnią określone warunki mogą ubiegać się o status metropolii. Jak tylko ustawa wejdzie w życie złożymy odpowiednie wnioski o powołanie takiej struktury.

Warunki, o których mówi starosta, to m.in. 500 tys. mieszkańców zamieszkujących dany region, przy gęstości zaludnienia nie mniejszej niż 200 osób na jeden km. kw.

- Wszyscy interesują się tą ustawą jako elementem prestiżowym. Mnie prestiż w ogóle nie interesuje, ponieważ Poznań jest aglomeracją, bez względu na to czy ktoś to napisze czy nie – komentuje Ryszard Grobelny. – To, co jest interesujące w tej ustawie, to pojawienie się mechanizmów zarządzania aglomeracją, których dzisiaj Poznań nie ma. Mamy jako aglomeracja prawie milion mieszkańców i na pewno wszystkie warunki zawarte w ustawie spełnimy, a tylko od nas będzie zależało czy chcemy skorzystać z tych rozwiązań czy nie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto