Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalna burza dociera do poznańskich szkół

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki
W Poznaniu z kulturą jest dobrze, ale mimo to potrzebuje reklamy - przynajmniej tak sądzą uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Uczniowie poznańskich gimnazjów i liceów od niedawna mają okazję uczestniczyć w nietypowych lekcjach. Zajęcia te, prowadzone przez animatorów kultury, mają za zadanie przekonać młodych ludzi do zaangażowania w życie kulturalne miasta.

Nie jest to zadanie łatwe, zwłaszcza dlatego, że uczniowie z reguły traktują takie lekcje jako okazje do nadrobienia zaległości z innych przedmiotów. Jednak jak się okazuje, młodzież chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat kultury w naszym mieście.

Tak przynajmniej było w Liceum św. Marii Magdaleny, gdzie odbyły się zajęcia z ESK.
- Klimat kulturalny w Poznaniu jest raczej kiepski. Jak się idzie ulicą w Krakowie to widać wielu ulicznych artystów, a tutaj nie ma ich wogóle - opowiadali uczniowie. - Brakuje też wielkich wydarzeń plenerowych, jak np. Ca Ira, które było kilka lat temu.

Uczniowie zwracali również uwagę na to, co im się podoba. Są to m.in. festiwale Ethno Port i Malta. Docenili także kulturotwórczą rolę Starego Browaru.

Animatorzy prowadzący lekcję zwracali uwagę na to, jak ważne są działania prowadzone w szkołach.
- W tych zajęciach chodzi o to, by przekonać uczniów do uczestnictwa w życiu kulturalnym i poparcia działań zmierzających do zdobycia przez Poznań tytułu Europejskiej Stolicy Kultury - tłumaczyła Małgorzata Mikołajczak, jedna z prowadzących. - Obecni uczniowie szkół są jedną z grup, która za kilka lat będzie tworzyć i uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych.

Lekcje o ESK prowadzone są już od 17 maja w różnych szkołach. Animatorzy byli już obecni m.in. w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego a także w gimnazjum nr 24.

Co zaś mówią o życiu kulturalnym poznańscy uczniowie?
- Postulaty się powtarzają, także diagnoza jest w zasadzie jednoznaczna: z tą kulturą w mieście nie jest źle, ale powinno się o niej więcej mówić i bardziej reklamować - tłumaczyła Mikołajczak wraz z Piotrem Grzymisławskim, drugim prowadzącym lekcje w "Marynce". - Tak naprawdę jak się chce znaleźć jakieś wydarzenie kulturalne w mieście, to się je znajdzie, ale nie o to przecież chodzi. Trzeba więcej mówić o wydarzeniach kulturalnych, żeby informacje o nich same docierały do mieszkańców.

Uczniowie zwracali również uwagę na brak atmosfery kulturalnej i kiepskie działania miasta w tej materii.
- Oni nie krytykują urzędu miejskiego za brak działań, ale zauważają pewną sytuację - podkreślają animatorzy.

Na lekcji w "Marynce" pojawiły się również bardzo precyzyjne zarzuty dotyczące kultury w mieście.
- Teatry Nowy w Poznaniu to jest troszeczkę porażka, ale z teatrami repertuarowymi w naszym mieście w ogóle jest kiepsko - zauważyła Olga Drygas, jedna z uczennic liceum św. Marii Magdaleny. - Sama lekcja była spoko, miała ciekawą formę i pozwoliła mi lepiej zapoznać się z ideą Europejskiej Stolicy Kultury. Sama uczestniczę w wydarzeniach kulturalnych w Poznaniu, np. w festiwalu Malta, w tym roku po raz kolejny jako wolontariuszka.

Kolejne lekcje o ESK odbędą się m.in. w I LO im. K. Marcinkowskiego.

Czytaj także:
Ambasadorowie ESK proponują, jak promować Poznań

Festiwal teatrów polskich i niemieckich, pokazanie miasta przez detal i promocja Jeżyc - to kilka pomysłów Filipa Bajona, Ryszarda Horowitza i Andrzeja Maleszki, ambasadorów Poznania jako Europejskiej Stolicy Kultury.

Burzliwy start po ESK 2016

Poznańska Burza Kulturalna - tak brzmi hasło Poznania w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. I to był jedyny konkret z programu przedstawionego radnym z Komisji Kultury i Nauki.

Opóźnienie w realizacji programu ESK Poznań 2016!

12 milionów złotych ma kosztować program, z którym Poznań będzie walczył o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Ciągle jednak nie wiadomo, kiedy zostaną zaprezentowane jego założenia, a czas ucieka.

Mamy operatora programu ESK Poznań 2016

- Spontaniczność i udział mieszkańców - to założenia operatora programu, z którym Poznań będzie walczył o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Konkurs wygrało konsorcjum Lider: Profile sp. z o.o. i Profile Poznań sc K. Godlewska, I. Urbanowicz.

wystawa pod

patronatem
MM Moje

Miasto Poznań
12 czerwca 2010
Poznań - Szczecin - Poznań
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto