18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarz weterynarii radzi: Jeż, który został po komunii

dr medycyny weterynaryjnej Jarosław Zajączkowski
archiwum Polskapresse
Tegorocznym hitem wśród prezentów dla dzieci przystępujących do komunii był jeżyk afrykański a dokładnie pigmejski jeż afrykański (Atelerix albiventris). Z tego też powodu można to zwierzątko spotkać praktycznie w każdym sklepie zoologicznym w cenie od 300 do 500 złotych "za sztukę”. Przed decyzją zakupu warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego miłego zwierzątka.

Jak nazwa wskazuje jeż pochodzi z Afryki, z Somalii i Tanzanii. Ich naturalnym są rozległe tereny porośnięte bujną roślinnością trawiastą (sawanna). To typowe zwierzęta o aktywności nocnej. Za dnia przebywają w samodzielnie wykopanych norkach i korytarzach podziemnych, których długość może dochodzić do kilkunastu metrów.

Weterynarz radzi - czytaj nasz serwis specjalny

Naturalnym pokarmem jeży są drobne ziemne bezkręgowce, owady i ich larwy. Czasem uda im się upolować jakiegoś małego węża czy ślimaka. Jedzenie pokarmu roślinnego należy do rzadkości. Jeże żyją w samotności i łączą się w pary jedynie podczas okresu rozrodczego.

Jeż to niewielkie zwierzątko. Dorosły osobnik osiąga wagę do ok. 500 g i długość ciała do 20 cm. W niewoli może w dobrych warunkach przeżyć nawet osiem lat.

W domu jeże trzymamy w metalowych klatkach (podobnie jak świnki morskie) wyścielonych grubą warstwą świeżego siana, w której jeżyk buduje swoje gniazdo. W wyposażeniu klatki musi się znaleźć małe (do 50 ml) poidełko "kulkowe” wypełnione zawsze świeżą wodą z dodatkiem witamin.

W ciągu dnia jeże zwykle przebywają w klatce. Wypuścić je można dopiero wieczorem i tylko pod kontrolą. Choć zwierzęta potrafią się skutecznie bronić przy pomocy kolców, nie jest wskazane wspólne przebywanie jeży z psami i kotami. Aktywne nocą mogą okazać się uciążliwe dla śpiących współdomowników.

Karmienie jeży odbywa się w porach wieczornych i nocnych. W warunkach niewoli stosuje się do tego celu specjalne granulaty i mięsne konserwy dla jeży. Zamiennie można też podawać pokarmy dla kotów. Niestety nie jest to najlepszy sposób odżywiania. Karmy dla zwierząt domowych swoim składem bardzo różnią się od pokarmu naturalnego. W połączeniu z ograniczeniem ruchu jeże "domowe” w krótkim czasie zaczynają "chorować na otyłość”.

Zaniepokojone zwierzęta zwijają się w kulkę strosząc swoje ostre kolce. W tej pozycji mogą przebywać bardzo długo zniechęcając dzieci do zajmowania się nimi.

Zwierzęta jako prezenty dla dzieci nie są najlepszym pomysłem. Szanowny "dorosły”. Pamiętaj proszę, że kupując zwierzątko swojemu dziecku, tak naprawdę kupujesz je dla siebie. To ty będziesz się nim zajmował przez najbliższe kilka lat. Zastanów się czy masz na to czas i chęci.

Jarek Zajączkowski DVM PhD
515 503 559
[email protected]


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto