Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lodowisko „Chwiałka” będzie nosiło imię wybitnego hokeisty

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Decyzją Rady Miasta lodowisko będzie miało własnego patrona, ...
Decyzją Rady Miasta lodowisko będzie miało własnego patrona, ... archiwum/Kuba Błoszyk
Decyzją Rady Miasta lodowisko będzie miało własnego patrona, którym wybrano Witalisa Ludwiczaka.

Jedyne pełnowymiarowe lodowisko w Poznaniu oddano do użytku ponad 4 lata temu, a od 1,5 roku jest ono zadaszone. Od dłuższego czasu Tomasz Szponder – prezes organizacji środowiskowej AZS w Poznaniu zabiegał o to, aby „Chwiałka” otrzymała imię Witalisa Ludwiczaka, wybitnego poznańskiego hokeisty, trenera polskiej kadry narodowej oraz profesora UAM. Podczas ostatniej sesji miejscy radni poparli wniosek Szpondera.

Witalis Ludwiczak urodził się 20 kwietnia 1910 r. w Poznaniu. W 1920 r. został przyjęty do państwowego Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Po zdaniu matury, rozpoczął studia prawnicze na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Oprócz prawa, ogromną pasją Witalisa Ludwiczaka był sport. Bez wątpienia był jednym z najbardziej wyjątkowych sportowców w historii Poznania.

W latach 30. XX w. był czołowym hokeistą, który reprezentował kolejno barwy: AZS Poznań, Pogoni Katowice i Lechii Poznań. Wraz z drużyną poznańskich akademików zdobył tytuł mistrza Polski (1934 r.) i 47-krotnie reprezentował barwy narodowe (w latach 1931-39). Był uczestnikiem Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy oraz dwukrotnym olimpijczykiem (1932 r. i 1936 r.). Co ciekawe, sportowe sukcesy w skali ogólnopolskiej odnosił także we wioślarstwie, zdobywając mistrzostwo Polski w konkurencji czwórek bez sternika (1933 r.).

Najsilniej pozostał jednak związany z hokejem na lodzie. Był trenerem kadry narodowej hokeistów w 1955 r., działaczem sportu akademickiego (wieloletnim prezesem AZS Poznań, członkiem zarządu głównego AZS Poznań), sędzią. Działał w ruchu olimpijskim. Zajmował się publicystyką sportową, współpracując m.in. z "Przeglądem Sportowym". Po wojnie był pracownikiem naukowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (profesor zwyczajny prawa cywilnego od 1969 r.), opublikował ponad 60 prac z zakresu prawa. Odznaczony został m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Kalos Kagathos. Zmarł w Poznaniu 17 czerwca 1988 r.

O wybitnym patronie gości lodowiska będzie informowała pamiątkowa tablica, która ma zawisnąć w obiekcie.

Zobacz też: Ferie 2014 w Poznaniu - oferty półkolonii i innych zajęć dla dzieci

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto