Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malta - Na tropie joannitów w Poznaniu

Oprac. WAK
Andrzej Szozda
Przez 600 lat w Poznaniu funkcjonowała komandoria Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego z Rodos i Malty. Po joannitach pozostały nieliczne zabytki oraz nazwy dzielnic: Komandoria i Malta.

Dzieje zakonu w Poznaniu związane są z kościołem, który początkowo za patrona miał św. Michała Archanioła, a później św. Jana Jerozolimskiego, oraz terenami go okalającymi (obecnie Śródka, Komandoria, Malta).

Przy wspomnianej świątyni w maju 1170 roku książę Mieszko III Stary i bp. Radwan założyli przytułek dla wędrowców i pątników, który wraz z kościołem i licznymi wsiami przekazali, jako uposażenie, zakonowi w roku 1187.

Zobacz też: Wieczór Kościołów po raz drugi w Poznaniu

Szpitalnicy na przełomie XII i XII wieku postawili nowy kościół, który w ciągu wieków był wielokrotnie przebudowywany. Odnotować wypada, że poznański kościół joannitów był jednym z pierwszych w Polsce, do budowy którego użyto cegieł.

Po kawalerach maltańskich, bo i tak zakonnicy byli nazywani, pozostały różne dokumenty. Dziś znajdują się one w Państwowym Archiwum w Poznaniu. Większość dokumentów uległa jednak rozproszeniu.

Historia w języku:
Komandoria - były teren przekazanej zakonowi osady, nazwa pochodzi od siedziby komtura, czyli komandora prowincji zakonnej.
Malta - joannici przez pewien czas władali Maltą, wyspą położoną na Morzu Śródziemnym, stąd też przyjęto nazywać ich kawalerami maltańskimi, a posiadane przez nich w Poznaniu tereny zielone nad Cybiną - Maltą.

Jednym z najsłynniejszych polskich kawalerów maltańskich był Bartłomiej Nowodworski, komandor poznański w latach 1624 – 1625. Nowodworski to niezwykle barwna postać. Służył polskim królom -Stefanowi Batoremu i Zygmuntowi III Wazie, a także władcom Francji - Henrykowi III i Henrykowi IV. Przebywał na Malcie. Walczył w wojnach, jako kawaler maltański. Przyczynił się za zakończenia oblężenia Smoleńska w w czerwcu 1611 roku. W Krakowie ufundował szkolę. Był propagatorem nowoczesnego kształcenia wojskowego.

Zabory przerwały rozwój katolickich zgromadzeń zakonnych. Poznańska komandoria funkcjonowała najdłużej, bo do 1832 roku. Pod "pruskim butem" w Wielkopolsce i Poznaniu działały świeckie i masońskie organizacje nawiązujące do joannickiej tradycji.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
GŁOS.TV - filmy z Poznania i regionu [Lubię to!]
Indeks dla ZEBRY - strefa studenta na Poznań Nasze Miasto [Lubię to!]
Bułgarska.pl - wszystko o Kolejorzu [Lubię to!]
Droga do Euro 2012 - wielkie poznańskie odliczanie do Euro 2012 [Lubię to!]
Konkursy - baw się z nami i wygrywaj nagrody


Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto