MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Strefa płatnego parkowania na Ratajach w Poznaniu będzie dziurawa? Nie obejmie miejskich ulic

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Widok zaparkowanych, często nieprawidłowo, aut, zajmujących niemal każdą wolną przestrzeń, to codzienność mieszkańców.
Widok zaparkowanych, często nieprawidłowo, aut, zajmujących niemal każdą wolną przestrzeń, to codzienność mieszkańców. Adam Jastrzębowski/Robert Woźniak
12 kwietnia zakończyły się konsultacje społeczne, w ramach których SM Osiedle Młodych w Poznaniu zaproponowało trzy możliwe warianty funkcjonowania strefy. Tymczasem strefa nie obejmie miejskich ulic, które często są częścią osiedli i także posiadają miejsca parkingowe. W pierwszej kolejności strefą, jeśli zgodzą się na to mieszkańcy, zostanie objęte osiedle Piastowskie.

Spis treści

Na Ratajach w Poznaniu powstanie strefa płatnego parkowania?

Na początku kwietnia mieszkańcy SM Osiedle Młodych w Poznaniu otrzymali do wypełnienia ankiety dotyczące planowanej strefy płatnego parkowania. Ankieta zawierała trzy możliwe warianty strefy. W dwóch nich strefa czynna byłaby całą dobę, 7 dni w tygodniu. W jednym z nich strefa nie obowiązywałaby w niedziele i święta.

W każdym z wariantów na każde mieszkanie przypadałyby dwa bezpłatne upoważnienia do korzystania z miejsc postojowych na terenie całej strefy, niezależnie od zamieszkiwanego osiedla. Upoważnienia byłyby przypisane do konkretnego pojazdu, przy czym w przypadku drugiego upoważnienia lub wydania tylko jednego na mieszkanie numer rejestracyjny pojazdu będzie można zmieniać raz na 24 godziny. Za kolejne upoważnienia trzeba będzie zapłacić.

Warianty różnią się ceną za godzinę postoju oraz możliwością darmowego parkowania przez pierwszą godzinę postoju. Jeden z nich łączy te możliwości z darmowym parkowaniem w święta i darmowymi 10 godzinami postoju dla usługodawców. Dotyczy to możliwości parkowania przez na przykład odwiedzającego nas fachowca. W tym przypadku jednak godzina postoju kosztuje 5 zł.

Strefa na Ratajach nie obejmie miejskich ulic

Planowana strefa może mieć "dziury". Spółdzielnia od początku informuje, że planowana strefa obejmie swoim zasięgiem tylko jej teren. Tymczasem nie wszystkie ulice na ratajskich osiedlach należą do spółdzielni.

- Ulica Orla jest ulicą miejską. Tam wszystkie miejsca postojowe należą do miasta - podaje przykład Julia Tritt, rzecznika prasowa SM Osiedle Młodych.

Ulica ta przylega do osiedla Bohaterów II Wojny Światowej i biegnie dalej w głąb osiedla Zwycięstwa. Podobna sytuacja ma miejsce także na prostopadłej ulicy Pawiej.

ZDM Poznań będzie musiał współpracować przy ratajskiej strefie płatnego parkowania?

Strefa na Ratajach ma zostać wprowadzona w pierwszej kolejności na osiedlu Piastowskim. Osiedle to jest najbliżej centrum miasta i najbardziej zmaga się z problemem braku miejsc postojowych, blokowanych przez pojazdy nie należące do mieszkańców. Tymczasem tam także część ulic należy do miasta.

Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której wprowadzenie strefy tylko na terenie spółdzielni odblokuje miejsca przy tych blokach, które nie leżą przy miejskich ulicach. Pozostałe parkingi przy miejskich ulicach, gdzie nie będzie obowiązywała strefa, wciąż pozostaną zatłoczone i to jeszcze bardziej niż do tej pory.

Kiedy w listopadzie ubiegłego roku jako pierwsi informowaliśmy o planach wprowadzenia strefy płatnego parkowania na poznańskich Ratajach, rzecznika prasowa Zarządu Dróg miejskich poinformowała nas, że nie trwają żadne rozmowy spółdzielni z miastem w tej sprawie. Być może podjęcie takich rozmów będzie konieczne, aby strefa była szczelna.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Strefa płatnego parkowania na Ratajach w Poznaniu będzie dziurawa? Nie obejmie miejskich ulic - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto