Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

maltafestival poznań2010: Co za darmo zobaczysz w piątek, 2 lipca

Redakcja
To już przedostatni dzień maltafestival poznań2010. Sprawdź co za darmo będziesz miał okazję zobaczyć w piątek w ramach festiwalowych wydarzeń.

Od kilku lat Malta nie jest już festiwalem „czysto” teatralnym – w jej programie możemy odnaleźć m.in. przedstawienia taneczne, koncerty oraz performance łączące wiele dziedzin sztuki. To jeden z powodów, dla którego organizatorzy postanowili zmienić nazwę wydarzenia: zamiast Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta, to teraz maltafestival poznań2010.

Jednym ze zjawisk z pogranicza sztuk plastycznych i socjologii oraz historii jest prezentowany codziennie na rogu ul. Dąbrowskiego i Wikońskich fresk. Stylizowane na średniowieczne malowidło przedstawia narodziny pomysłu powstania w Poznaniu minaretu, obserwujemy etap ustaleń, uroczyste otwarcie i reakcje ludu – podzielonego wobec monumentalnej budowli. Odkrycie fresku w fabryce konserw Michała Stachyry to próba pokazania za pomocą dawnych metod współczesnych sporów, będąca jednocześnie zachwianiem prostego ciągu czasu na linii „przeszłość – teraźniejszość – przyszłość”. Fresk oglądać możemy przez cały czas trwania maltafestival poznań2010 – do 3 lipca włącznie.

O godz. 10.30 na Dziedzińcu Muzeum Archeologicznego rozpocznie się drugi dzień Forum Teatrologicznego – pod hasłem Polityczność. Udział we wszystkich spotkaniach i dyskusjach forum jest bezpłatny. Wykład otwierający wygłosi Andrzej Leader. W programie forum także zaplanowano: godz. 11.15 – panel Tabu w teatrze, 12.45 – panel Twórca – indywidualista a kolektyw twórczy, 15.00 – panel Profesjonalista w teatrze, 16.30 – podsumowanie pierwszego dnia forum.

Opuszczone i zapomniane miejsca powinny być traktowane jako inspiracja do podjęcia nowych i twórczych działań. Takie właśnie założenia ma projekt Fundament Ruina Anny Czarnoty i Miki Grochowskiej realizowany na byłym stadionie Warty. Artystki zainicjowały tę akcję przede wszystkim dlatego, by zachęcić poznaniaków do codziennych, spontanicznych działań na rzecz miasta. Co jest jednak najważniejsze, instalacja może powstać jedynie przy udziale ludzi. Początek – codziennie, do 3 lipca włącznie – o godz. 12.

Pokaz filmów krótkometrażowych DichtVorm**(Aminated Poetry – The Flanders Edition)** rozpocznie się w sali audiowizualnej o godz. 17. To zestaw 15 filmów, których scenariusze oparte sa na poezji flamandzkiej i wyreżyserowanych przez młodych twórców.

Stara Rzeźnia zamieniła się w tymczasowe pokoje Domu Eutopii, który za trzy lata powstanie w Brukseli. Projekt, który zaaranżował Filip Berte, opiera się na solidnych fundamentach społecznych i politycznych. Refleksję na tych dwóch polach ma połączyć wymiar egzystencjalny. Artysta skupia się na sytuacji w Europie i dąży do odnalezienia uniwersalnego klucza, właściwego kwestiom ogólnoludzkim. Berte podjął się próby stworzenia imitacji takich miejsc. Projekt, którego część możemy zobaczyć w Starej Rzeźni, zakłada wybudowanie w 2013 roku Domu Eutopii w stolicy Europy – Brukseli, który wypełnią pokoje prezentowane między innymi w Poznaniu. Eutopię możemy zobaczyć codziennie o godz. 17, 18, 19, 20 i 21 w Starej Rzeźni.

Felliniana Ondadurto Teatru to spektakl-hołd dla wielkiego włoskiego reżysera Federico Felliniego. Czerpie inspiracje z jego filmów – wyrafinowanych obrazów, czarno-białych tonów, sytuacji na planie. Przedstawienie opiera się na nieustannie zmiennej relacji z widownią – oscylującej od bliskiego kontaktu – gdy aktor jest pośród widzów, do scen, gdy znajduje się na wyznaczonym precyzyjnie polu gry i dzieli go od obserwatora dystans. Przedstawienie oparte jest na intensywnych obrazach; dzięki temu staje się zrozumiałe dla bardzo szerokiego grona odbiorców. Pełne humoru, spektakularnych efektów i ludzkiej energii skonstruowane jest z myślą o dużych placach i rynkach – nie tylko ze względu na rozmach i liczną widownię, którą zazwyczaj gromadzi, lecz także z uwagi na niezwykłą energię zatłoczonego miasta – naturalną scenerię Felliniany. Początek przedstawienia o godz. 21.30 na placu Wolności.

O godz. 22, na cztery godziny Święty Marcin opanuje poezja. I to dosłownie. Piątka poetów – Darek Foks, Jerzy Jarniewicz, Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski i Agnieszka Wolny-Hamkało zaprezentują swoje wiersze na jednych z najbrzydszych poznańskich budynkach – wieżowcach Alfa. – Teksty łączy Błąd – jako dekonstrukcja, dewastacja, destabilizacja. Jako żart. Jako zniesienie starego. Wytracanie z kolein myślenia i działania. Jako nowy początek – zapowiada Agnieszka Wolny-Hymkało.

W tym samym czasie na Rynku Śródeckim rozpocznie się spektakl przygotowany przez Akademię Ruchu – Śródka Europy. To próba wykorzystania inspirujących fragmentów miasta – obecnych w świadomości jego mieszkańców, a zarazem przez nich zapomnianych. Takim miejscem na granicy zapomnienia jest w Poznaniu Śródka – mała dzielnica znajdująca się w centrum miasta, a jednak poza jego głównym nurtem. Przyjmując nadaną jej przez festiwalowy kontekst funkcję punktu obserwacyjnego, zachowa ona i uwydatni cechy punktu obserwowanego – zarówno w tym, co zastane (nietypowy kształt rynku, odchodzące w niebyt kino, ponadczasowa natura bruku), jak również w tym, co wniesione (przekładając paradoksalne nieraz skojarzenia na język akcji artystycznej). Projekt oparty jest na jednorazowym wydarzeniu – tajemniczym seansie filmowym. Dla Akademii Ruchu kino jest miejscem kondensacji fabularnych fikcji, którym nadaje funkcję nośnika przesłań uniwersalnych. Artysta, tak jak polityk, podąża do celu, nie odrzucając maski. Tym razem podejmie również próbę przyłożenia jej do podążającego ku swemu przeznaczeniu „z drugą prędkością” wycinka codziennego życia miasta.

Ostatni koncert w maltańskim Klubie Festiwalowym rozpocznie się o godz. 23. Na scenie zobaczymy poznański zespół wierny Malcie od lat – Snowman. Do tej pory znani byli z transowych setów i wolnego, eklektycznego brzmienia łączącego elementy elektro, jazzu i pop-rocka. W tym roku pokażą się w zupełnie nowej odsłonie – zdecydowanie bardziej piosenkowej, melodyjnej i dynamicznej.

Godzinę później za gramofonami zasiądzie trzech DJ-ów: Bold, Buła i Left Hand. Na trzech kanałach serwować będą muzykę słyszaną wyłącznie za pośrednictwem bezprzewodowych słuchawek. Ostatnia impreza Silent Disco maltafestival poznań2010 odbędzie się pod hasłem Snowman after party.

Tyle za darmo będziemy obejrzeć w piątek, 2 lipca - ósmego dnia maltafestival poznań2010 (wcześniej nazywającego się Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Malta).

Do końca festiwalu zostały już tylko dwa dni! Sprawdź dokładny program wydarzeń:

2 lipca
piątek
3 lipca
sobota
3 lipca

17, 18,


24, 25 lipca, Stary Rynek
3 lipca

2010 - Malta
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto