Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań stolicą musicalu. Wielka gala musicalowa już wkrótce w Poznaniu!

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Święto musicalu w Poznaniu
Święto musicalu w Poznaniu Krzysztof Krakowski
Na temat I Akademickiej Konferencji Naukowej "Akademusical" rozmawiamy z Michałem Łaszewiczem, kierownikiem Katedry Musicalu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Akademusical, czyli właściwie największa konferencja musicalowa w Polsce. Już wkrótce, bo 4 i 5 marca do Poznania przyjadą reprezentanci specjalności musicalowych z akademii muzycznych z Gdańska, Łodzi i Warszawy. Skąd wziął się pomysł zorganizowania takiej konferencji i jaki właściwie jest jej cel?

Od kilku lat na akademiach muzycznych działają specjalności musicalowe. Jest to jednak cały czas młoda dziedzina, jeżeli chodzi o edukację na poziomie akademickim. Warto zatem zderzyć ze sobą i porównać różne koncepcje nauczania tej sztuki z kilku ośrodków w Polsce. Najważniejsze według mnie natomiast jest to, aby zacząć mówić wspólnym głosem, który wtedy będzie silniejszy. Chcąc nie chcąc, wywodzimy się z klasycznego systemu nauki śpiewu, niemniej potrzeba rynku teatrów muzycznych daje nam pewne wskazania, gdzie powinna zmierzać nasza edukacja. Konferencja ma być pierwszym w Polsce forum, gdzie mniej skupiamy się na teorii, a zademonstrujemy sobie wzajemnie metody nauki śpiewu czy nauki tańca.

Oprócz śpiewu i tańca, musical to także aktorstwo. Czy studenci będą mogli poznać pewne tajniki związane z tą sztuką lub może pewne wskazówki dotyczące castingów?

Ta edycja jest sprofilowana na aspekt wokalny i ruchowy. W kolejnych wydaniach na pewno będziemy chcieli poruszać jak najwięcej tematów związanych z kształceniem młodego aktora musicalowego. Jednak już na tegorocznej konferencji pojawi się tego pewien przedsmak w postaci obecności Sebastiana Gonciarza z Teatru Muzycznego Roma, który jest realizatorem wielu musicali. Reżyserował także u nas w Poznaniu. Podzieli się on swoją wiedzą i doświadczeniem z punktu widzenia człowieka, który generuje politykę kadrową, obsadową największego teatru muzycznego w Polsce. Opowie o swoich oczekiwaniach, a także pokaże nam, jakie najczęstsze błędy i niedoskonałości występują wśród kandydatów w castingach

We wtorek o godz. 19 w Auli Nova całość zwieńczy wyjątkowe wydarzenie, czyli gala musicalowa, podczas której widzowie zobaczą wyjątkowe występy nie tylko studentów, ale i pedagogów.

Chcemy, żeby to wszystko nie zakończyło się tylko i wyłącznie dyskusją. Gala będzie wydarzeniem, gdzie ci, którzy nauczają, zademonstrują swoje metody nauczania nie tylko poprzez występy studentów, z którymi pracowali, ale także na sobie. Półżartem mówiąc, będziemy mogli zweryfikować skuteczność tego wszystkiego. Mam nadzieję, że wszyscy spędzą tam świetny czas i będą się dobrze bawić

Przypomnijmy, że obowiązują bezpłatne wejściówki, które można pobrać przez portal bilety24. Gospodarzem całego wydarzenia jest Katedra Musicalu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, która prężnie działa i już w poprzednich latach mogliśmy zobaczyć musical “The Cherry Orchard” czy spektakl dyplomowy “Siostrunie”, do którego udało się zdobyć licencję. Jakie są kolejne plany?

Trzeci rok z rzędu robimy pełnowymiarowy spektakl i już myślimy o następnym. Musicale wystawiane są w ramach procedury dyplomowej, jednak biorą w nich udział nie tylko dyplomanci, ale wszyscy studenci, którzy wtedy mają okazję pracować z profesjonalnymi realizatorami. Oprócz zmierzenia się z wielkimi tytułami, realizujemy także autorskie spektakle. W tym roku planujemy majową premierę musicalu “Boginie”. Organizujemy też wiele warsztatów - w tym roku odbyły się już zajęcia wokalne z Neilem Semerem, a także taneczne z Pauliną Andrzejewską-Damięcką. Jesteśmy w trakcie załatwienia kolejnych takich inicjatyw... Tak więc w następnych latach spodziewamy się zwiększenia zainteresowania naszym kierunkiem, choć już teraz nie mamy na co w tej kwestii narzekać.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Poznań stolicą musicalu. Wielka gala musicalowa już wkrótce w Poznaniu! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto