Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie dla niepełnosprawnych

Lilia Łada
Lilia Łada
Możemy mieć mieszkanie z ogródkiem, kominkiem czy tarasem. Ale czy można kupić mieszkanie przystosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej?

Prawo budowlane nie rozwiązuje jednoznacznie tego problemu. Z art. 5 ust. 1 pkt. 3 ustawy wynika obowiązek, by obiekty użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego, powstałe po 1995 roku, projektować, budować i utrzymywać w sposób zapewniający niezbędne warunki do korzystania z niego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich. Obowiązek ten nie dotyczy jednak budownictwa jednorodzinnego.

Luk i niedomówień jest jednak więcej. Według prawa budowlanego konieczne jest jedynie „zapewnienie możliwości dostosowania obiektu”. W praktyce oznacza to, że wystarczy jedynie zostawić miejsce na pochylnię lub podnośnik dla osób poruszających się na wózku, w rzeczywistości ich nie budując.

Jednak są deweloperzy, którzy posiadają w swojej ofercie mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
– Niezbędne są takie rozwiązania jak obniżone progi, większa przestrzeń poszczególnych pomieszczeń czy poszerzone drzwi – mówi Jacek Cenkiel, Prezes UWI Inwestycje SA. - Dobrze, jeśli mieszkania te znajdują się na parterze, w przeciwnym razie konieczna jest szeroka winda. W nowym budownictwie to jednak standard, ułatwiający życie nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale też matkom z wózkami czy rowerzystom.

Większość deweloperów nie stawia problemów ze zmianą układu pomieszczeń - najczęściej już na etapie budowy można sobie dowolnie podzielić przestrzeń na pokoje, zwiększyć lub zmniejszyć kuchnię czy łazienkę tak, by poruszanie się nie sprawiało problemów osobom poruszającym się na wózku.

Samo mieszkanie to jednak nie wszystko. Ogromne znaczenie ma cała infrastruktura osiedla – obniżone krawężniki, specjalne podjazdy czy równe drogi i chodniki.
– W ramach naszej inwestycji Willa Warta wszystkie budynki zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi J. Cenkiel. - Podjazdy, szerokie windy do poziomu garaży, duże tarasy oraz równy teren wokół kompleksu, sprawiają że osoby na wózkach inwalidzkich mogą swobodnie poruszać się po całym terenie.

Lokale tego typu oferowane są również przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Zielone Wzgórza”. W Murowanej Goślinie Z myślą o niepełnosprawnych powstały mieszkania, które posiadają specjalne podjazdy i poszerzone drzwi. Spółdzielnia likwiduje też bariery architektoniczne na osiedlu – obniżane są krawężniki i budowane podjazdy.
– Spółdzielnia wspiera również Goślińskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych - dodaje Adam Szweda, prezes zarządu spółdzielni.

GGW Developement także oferuje mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Niebawem rusza nasza nowe inwestycja na Ratajach – mówi Adam Grynhoff, właściciel GGW Development. - Przy projektowaniu osiedla obok atrakcyjnej i nowoczesnej architektury niezwykle istotną kwestią były dla nas udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W trosce o wygodę mieszkańców zaprojektowaliśmy między innymi windy z garażu na wszystkie kondygnacje. Dodatkowo istnieje możliwość zmiany położenia ścianek działowych aby przystosować mieszkanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, poszerzając łazienkę czy korytarz.


Ale obciach!
Razem zmieniajmy Poznań

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto