Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodych łatwiej namówić na przeszczep

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki
W Polsce są pieniądze na dokonywanie przeszczepów organów ratujących życie, ale brakuje dawców. Do transplantologii przekonuje się za to młodzież w ramach akcji "Drugie życie".

W Poznaniu sytuacja transplantologii jest dobra - liczba wykonywanych przeszczepów jest porównywalna z bogatymi krajami europejskimi. Jednak mimo wszystko może być jeszcze lepiej. Dlatego też już po raz drugi w stolicy Wielkopolski organizowana jest akcja "Drugie Życie".

Kampania jest kierowana do uczniów wielkopolskich szkół ponadgimnazjalnych. W akcji weźmie udział maksymalnie 30 szkół z naszego województwa.
- Spotkania i akcje w szkołach rozpoczną się dopiero w marcu, natomiast cała kampania potrwa do 31 maja. W związku z tym nie damy rady pomóc większej liczbie szkół - tłumaczy Magdalena Wolska, przedstawiciel organizatora akcji, firmy Fresenius Medical Care Polska.

Firma wraz z innymi organizatorami, będzie jedynie zapewniać materiały i koordynować całą akcję, natomiast jej kształt i zakres będą zależeć jedynie od uczniów danej szkoły. To oni będą organizować spotkania ze specjalistami i przygotowywać własne działania promocyjne.
- Celem kampanii jest wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie transplantologii - mówi Wolska. - Nie chodzi nam o to, żeby młodzież podjęła spontaniczą decyzję, że tu i teraz podpisują oświadczenie woli. Chcemy, aby sprawę przemyśleli, zastanowili się nad nią, przedyskutowali ją z rodziną, a dopiero potem zdecydowali.

Obecnie w naszym kraju obowiązuje zasada tzw. domniemanej zgody. Oznacza to, że każda osoba może zostać dawcą organów, jeśli tylko nie zgłosiła swojego sprzeciwu do Centralnego Rejestru Sprzeciwów.

- Jednak w praktyce bardzo często rodzina nie zgadza się na pobranie organów - tłumaczy dr Maciej Głyda z Oddziału Transplantologii i Chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. - I właśnie o to nam chodzi, żeby zmienić podejście ludzkie do przeszczepów. Niestety, nadal nie możemy się podnieść po niedawnej zapaści transplantologii, która miała miejsce w Polsce. Nawet pieniądze są, ale dawców brak - mówi dr Głyda.

W zeszłorocznej edycji kampani "Drugie Życie" wzięło udział ponad 5 tys. uczniów z 12 poznańskich szkół. Za szczególne zaangażowanie w akcję wyróżnieni zostali uczniowie z Zespołu Szkół Komunikacji oraz I i VI Liceum Ogólnokształcącego. Szkoły te otrzymały w nagrodę bony charytatywne w wysokości 1000 zł, które zostały przekazane na wybrane przez uczniów cele dobroczynne. W tym roku najlepsi również otrzymają taką nagrodę. Więcej informacji o całej akcji znaleźć można na stronie www.drugiezycie.org.pl.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto