Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na pomoc rannym zwierzętom. Uniwersytecki azyl w Poznaniu działa do 31 grudnia. Co dalej?

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Azyl UPP zamyka się z dniem 31 grudnia 2023 roku.
Azyl UPP zamyka się z dniem 31 grudnia 2023 roku. archiwum UPP
Okres pomiędzy 31 grudnia a 1 stycznia jest bardzo trudny dla zwierząt, szczególnie tych dzikich. Co zrobić, gdy znajdzie się ranne zwierzę? Zapytaliśmy o to Urząd Miasta Poznania.

To koniec Ptasiego Azylu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Taką informację na początku grudnia przekazał zarówno Urząd Miasta Poznania jak i uniwersytet. W ciągu 6 lat prowadzenia ośrodka udzielono pomocy ponad 15 tysiącom ptaków oraz 600 ssakom. Ten ma być zamknięty z dniem 31 grudnia 2023 roku. Co dalej? Urząd miasta ogłosił już konkurs na organizację nowego systemu pomocy zwierzętom. Na oferty czekają do 12 stycznia.

Największym problemem wydaje się jednak to, co się będzie działo ze zwierzętami potrzebującym pomocy w okresie pomiędzy zamknięciem jednego azylu, a otwarciem drugiego. Szczególnie chodzi o 1 stycznia, gdy pomocy potrzeba o wiele więcej.

Azyl zamknięty. Co ze zwierzętami 1 stycznia?

Skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta Poznania. Monika Nowotna, zastępczyni dyrektorki Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP, twierdzi, że takich ośrodków jest w Wielkopolsce wiele. Zapytaliśmy, co mogą zrobić mieszkańcy, gdy znajdą ranne zwierzę.

- Na etapie zmiany operatora, pierwszym kontaktem dla mieszkańców w przypadkach interwencji ze zwierzętami powinna być straż miejska. Wspólnie będziemy starać się znajdować odpowiednie miejsce dla każdego rannego zwierzęcia, jeśli będzie tego potrzebowało, na bazie statutowych działalności i dobrej woli poszczególnych ośrodków

– mówi.

Wydaje się jednak, że kontakt ze strażą miejską nie zawsze spełnia wymagania zgłaszającego. Poznaniacy podpowiedzieli gdzie można pomóc rannym zwierzakom. W przypadku ptaków, głównie gołębi, mieszkańcy wskazują Gruszętnik, mówi się również o schronisku na Kobylimpolu, gdzie stacjonuje weterynarz, choć nie w godzinach wieczornych i nocnych. Ranne zwierzęta ma przyjmować również Klinika Weterynaryjna Wąsiatycz na Mieszka I, tam powinny pojechać zwierzęta domowe.

Działa również Vet Service w Mosinie czy Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” . Poznaniacy wspominają również o Neo Vet na Głogowskiej. - Zawsze można do nas zadzwonić. Jeśli nie będziemy mogli pomóc, to jakoś pokierujemy – mówi pracowniczka Neo Vet.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na pomoc rannym zwierzętom. Uniwersytecki azyl w Poznaniu działa do 31 grudnia. Co dalej? - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto