Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadchodzą Bliscy Nieznajomi

Redakcja
„Choroba rodziny M” rumuńskiego Teatrul National Timisoara rozpocznie jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych – Bliscy Nieznajomi. Do niedzieli poznańska publiczność zobaczy siedem spektakli pod wspólnym hasłem „Święta rodzina?”

Europejskie Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi nie oferują widzom teatralnych ulicznych fajerwerków, nie starają się zdobyć przychylności publiczności niezwykła formą przedstawień – najważniejsza bowiem jest w nich treść, sposób podejścia dramaturgów, reżyserów, aktorów do festiwalowego hasła.

- Kiedy wymyślałem ten festiwal od razu myślałem o trzech edycjach – mówi Paweł Szkotak, dyrektor poznańskiego Teatru Polskiego. – Co roku przyglądaliśmy się różnym współczesnym problemom z kilku poziomów obserwacji. Na początku był to ten z najszerszy krąg – „Blizny historii”.

Pierwsze Europejskie Spotkania Teatralne poświęcone zostały narodom, ich przeżywaniu przeszłości i sposobom opowiadania o niej. Poznanie tego co było, przyznanie się do win i kompleksów, dokonanie rachunku sumienia było próbą  uwolnienia się od traum i lęków. W zeszłym roku przyszła kolej na „Wykluczonych” i zastanawianie się z jakich powodów są wypychani na margines społeczeństwa? Czy wiek, pochodzenie, choroba, orientacja seksualna determinują nasze życie? Dlaczego niektórzy ludzie dobrowolnie wybierają los outsiderów? Czy jest to dowodem ich słabości czy siły?

- Wreszcie mamy trzeci – najmniejszy krąg obserwacji – „Świętą rodzinę?” – mówi Paweł Szkotak. – To temat bliski każdemu z nas, przecież to w jakich rodzinach wzrastamy tworzy to, kim jesteśmy. W rodzinie ogniskują się wszelkie problemy społeczne, ekonomiczne i polityczne. A z drugiej strony, to deska ratunku, która chroni nas przed niebezpieczeństwami z zewnątrz.

W czasie tegorocznej edycji Bliskich Nieznajomych poznawać będziemy przede wszystkim rodziny dysfunkcjonalne. Jak zaznacza Paweł Szkotak, nie dominują one w społeczeństwie, jednak są najciekawszym tematem scenicznym.

Teatrul Naţional Timişoara - Choroba rodziny M - fot. Radu Afrim

Już w czwartek, 8 kwietnia, na Dużej Scenie poznańskiego Teatru Polskiego zobaczymy spektakl „Choroba rodziny M” Fausto Paravidino w wykonaniu rumuńskiego Teatrul National Timisoara, w reżyserii Radu Afrima. Choroba, którą diagnozuje Radu Afrim, to w rzeczywistości choroba egzystencjalna pewnej rodziny żyjącej w prowincjonalnym miasteczku - matka zniknęła w tajemniczych okolicznościach, dwie siostry - Marta i Maria - próbują nadać kształt własnemu życiu, miotając się między narzeczonymi, ojcem – pozbawionym autorytetu i żyjącym w całkowitym oderwaniu od świata oraz młodszym bratem, który życie traktuje jak grę.

W ramach trzeciej edycji Bliskich Nieznajomych zobaczymy także spektakle przygotowane przez słowacki Statne Divadlo Kosice, niemiecki Schaubuhne Berlin, ukraiński Teatr Vilna Scena, oraz polskie teatry – łódzki im. Stefana Jaracza, krakowski – im. Juliusza Słowackiego oraz szczeciński Teatr Współczesny.

W kasie poznańskiego Teatru Polskiego można jeszcze kupić bilety na niektóre festiwalowe spektakle. Ważna informacja dla wszystkich widzów – przedstawienia obcojęzyczne będą prezentowane w wersji z napisami, albo z lektorem czytającym dialogi za pośrednictwem słuchawek.

Sprawdź program i przeczytaj omówienia spektakli w ramach 3. Europejskich Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi:

8 kwietnia 2010 (czwartek)
godz. 19.00 Choroba  rodziny M - Fausto Paravidino, reż. Radu Afrim, Teatrul Naţional Timişoara, Rumunia

9 kwietnia 2010 (piątek)
godz. 18.00 Wilczek - Wasilij Sigariew, reż. Joanna Zdrada, Štátne Divadlo Košice, Słowacja

godz. 19.30 Stan wyjątkowy - Falk Richter, reż. Falk Richter, Schaubühne Berlin, Niemcy

godz. 21.10 Spotkanie z twórcami spektakli

10 kwietnia 2010 (sobota)
godz. 17.00 Kobieta z przeszłości - Roland Schimmelpfennig, reż. Dmytro Bogomazow, Teatr Vilna Scena z Kijowa, Ukraina

godz. 19.30 Zagłada ludu albo moja wątroba jest bez sensu - Werner Schwab, reż. Grzegorz Wiśniewski, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

godz. 21.40 Spotkanie z twórcami spektakli oraz gościem festiwalu

11 kwietnia 2010 (niedziela)
godz. 17.00 Rozmowy poufne - Ingmar Bergman, reż. Iwona Kempa, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

godz. 19.30 Migrena - Antonina Grzegorzewska, reż. Anna Augustynowicz, Teatr Współczesny w Szczecinie

godz. 21.10 Spotkanie z twórcami spektakli oraz o. Wacławem Oszajcą

23 kwietnia 2010 (piątek)
godz. 19.00 Ich czworo. Obyczaje dzikich - Gabriela Zapolska, dramaturgia: Dana Łukasińska, reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur, Teatr Polski w Poznaniu – premiera

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto