Największa gwiazda Poznań Porsche Open za burtą!

Wojciech Kowalczyk
Gaston Gaudio, zwycięzca French Open z 2004 r., odpadł w I rundzie turnieju Poznań Porsche Open! Argentyńczyka wyeliminował Portugalczyk Machado. Do II rundy awansował za to kolejny Polak - Jerzy Janowicz.

Dwóch Polaków - Adama Chadaja i Jerzego Janowicza los skojarzył już w I rundzie turnieju. Widzowie byli szczególnie ciekawi występu Janowicza, przez wielu obwołanego już wielką nadzieją polskiego tenisa.

Janowicz na tle przeciwnika zaprezentował się niezwykle efektownie. W krótkim, trwającym zaledwie 49 minut meczu wręcz zmiótł Chadaja z kortu, wygrywając gładko 6-1 6-0.

Jerzy Janowicz nie dał szans Adamowi Chadajowi.

Adam Chadaj ani przez chwilę nie potrafił znaleźć sposobu na świetnie serwującego i agresywnie atakującego każdą piłkę Janowicza. Ten zaś nie bał się ryzykować i potrafił posłać asa serwisowego w drugim podaniu.

Po efektownym zwycięstwie Janowicza kibice, którzy w połowie zapełnili miejsca na widowni kortu centralnego, ostrzyli sobie zęby na występ Gastona Gaudio.

Argentyńczyk to najbardziej znany zawodnik tegorocznego Poznań Porsche Open. W 2004 roku zwyciężył w finale French Open Guillermo Corię. Zawodnik, który w  tym samym roku zajmował 5. pozycję w rankingu światowym, obecnie jest sklasyfikowany na 338. miejscu. Gaudio próbuje powrócić do czołówki po dłuższej przerwie, dlatego otrzymał od organizatorów turnieju "dziką kartę".

Gaston Gaudia to najbardziej utytułowany zawodnik w dziejach Porsche Open.

W pierwszym secie pojedynku z Portugalczykiem Machado, Gaudio miał ogromne kłopoty. Na "dzień dobry" popełnił dwa błędy serwisowe i już w pierwszym gemie został przełamany. Kolejne trzy gemy również gładko wygrał Machado, a Gaudio popełniał masę niewymuszonych błędów. Argentyńczyk słabo się poruszał po korcie, do większości skrótów, którymi raz po raz męczył go Portugalczyk, nawet nie próbował dobiec.

Zwycięzca z kortów Roland Garros przebudził się w piątym gemie, który wygrał. I choć kolejny padł ponownie łupem Portugalczyka, Gaudio podjął w nim walkę. Szybko okazało się jednak, że "przebudzenie" Argentyńczyka w tym secie przyszło zbyt późno. Machado przy własnym podaniu zakończył pierwszego seta, wygrywając go 6-2.

Prawdziwe emocje zaczęły się w drugim secie. Tym razem pierwszego gema wygrał Gaudio, który przestał popełniać hurtowo niewymuszone błędy. Przyciśnięty przez Argentyńczyka Rui Machado również zaczął się mylić, co w pewnym momencie zaowocowało efektownym rzutem rakiety o kort i wiązanką portugalskich przekleństw.

Rui Machado dość niespodziewanie pokonał sławniejszego rywala.

Niezwykle ciekawie zrobiło się przy stanie 4-3 dla Machado. Kolejnego gema, przełamując przeciwnika, wygrał Gaston Gaudio. W dziewiątym gemie wydawało się, że Argentyńczyk w końcu odwróci losy meczu - przy własnym podaniu miał przewagę, którą jednak za chwilę stracił i ostatecznie dał się przełamać na 4-5.

- No, na taki tenis tu przyszedłem - wyrwało się jednemu z kibiców, którzy co rusz nagradzali zacięte wymiany gromkimi oklaskami.

Ostatni gem to popis wytrzymałości psychicznej Portugalczyka, który przy własnym podaniu przegrywał już 0:40. Nie bał się jednak dwukrotnie zagrać skrótów, do których, tradycyjnie już tego dnia, Gaudio nie zdążył.

Po chwili Portugalczyk mógł cieszyć się ze zwycięstwa 6-2 6-4, które zajęło mu godzinę i szesnaście minut.