Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny 2011: Będą nas spisywać

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
poznaniacy, społeczeństwo
poznaniacy, społeczeństwo archiwum
1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny. Można się spisać samemu przez Internet lub udzielić odpowiedzi rachmistrzowi, który zapuka do naszych drzwi.

Narodowe Spisy Powszechne są organizowane mniej więcej co 10 lat. Przeprowadza się je, aby uzyskać jak najpełniejszy obraz społeczeństwa, co ułatwia opracowywanie strategii rozwoju poszczególnych regionów. Łatwiej np. zaplanować kierunki rozwoju gospodarczego, gdy wie się, ile osób z jakim wykształceniem mieszka na danym terenie. Poprzedni spis odbył się w 2002 r., ale tegoroczny ma być pod wieloma względami wyjątkowy.

- To pierwszy spis po wejściu Polski do Unii Europejskiej, który pokaże, co się od tamtej pory najbardziej zmieniło – mówi Piotr Florek, wojewoda wielkopolski. – Mniej więcej w tym samym czasie spisy zostaną przeprowadzone we wszystkich państwach unijnych, co pozwoli nam uzyskać obraz polskiego społeczeństwa na tle społeczeństw pozostałych państw europejskich.

Spis rozpoczął się 1 kwietnia, ale przez pierwszy tydzień jedynym sposobem wzięcia w nim udziału, jest samodzielne wypełnienie formularza na stronie www.spis.gov.pl.
- Sam już się spisałem tego pierwszego dnia, żeby sprawdzić, jak to działa i ile czasu zajmuje – przyznaje Florek. – Jest to bardzo proste i zajmuje naprawdę kilka minut, wystarczy odpowiedzieć na 15 pytań.

Więcej czasu będziemy musieli na to poświęcić, jeśli akurat system wylosuje nas do badania reprezentacyjnego, którym zostanie objęte 20 proc. badanych.
- Nowością w badaniu będą pytania o wyznanie i związki partnerskie – mówi Jacek Kowalewski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu. – Na cztery pytanie nie trzeba jednak odpowiadać, właśnie te dotyczące wyznania, narodowości, niepełnosprawności, a także dzietności, np. ile dzieci planujemy mieć.

Spisanie się przez Internet to tylko jedna z metod stosowanych w spisie. Od 8 kwietnia możemy też odebrać telefon od ankietera lub też odwiedzi nas jeden z blisko 1500 rachmistrzów zatrudnionych do spisania ludności całej Wielkopolski (w samym Poznaniu będzie ich ponad 200). Każdy z rachmistrzów będzie miał specjalną legitymację, a spisu dokona przy użyciu elektronicznego rejestratora.

- Dane są objęte tajemnicą statystyczną – zapewnia dyrektor Kowalewski. – Po wypełnieniu formularza przez rachmistrza trafiają one bezpośrednio na serwer i nawet sam rachmistrz już nie będzie miał do niego dostępu.

W tegorocznym spisie w ogóle nie będą używane formularze papierowe, co oszczędzi czasu i papieru, którego w 2002 r. użyto aż 100 tysięcy ton.

Spisanie się przez Internet będzie możliwe do 16 czerwca. Badanie przeprowadzane przez telefon oraz rachmistrzów potrwa o dwa tygodnie dłużej. Udział w spisie jest obowiązkowy.
- Za uchylanie się od udziału w spisie można zostać ukaranym grzywną – zaznacza Kowalewski.

Więcej informacji o spisie można uzyskać, dzwoniąc na infolinię pod numer 800 800 800, gdzie można umówić się na spotkanie z rachmistrzem lub sprawdzić tożsamość osoby, która przyszła nas spisać.

Czytaj inne wiadomości z Poznania


Festiwal Kultury Studenckiej ARTenalia
6, 7, 8 maja 2011
Stara Rzeźnia



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto