Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowiec z Poznania bada zabójcze białka. Otrzymał prestiżową nagrodę

Angelika Sarna
Angelika Sarna
- Uważam, że lepsza jest ewolucja niż rewolucja i prawdopodobnie najlepszym wyjściem dla rolnictwa zarówno europejskiego, jak i światowego jest stopniowa i wyważona, ale jednocześnie konsekwentna implementacja tzw. integrowanej ochrony roślin.
- Uważam, że lepsza jest ewolucja niż rewolucja i prawdopodobnie najlepszym wyjściem dla rolnictwa zarówno europejskiego, jak i światowego jest stopniowa i wyważona, ale jednocześnie konsekwentna implementacja tzw. integrowanej ochrony roślin. Fot. Adrian Wykrota
Doktor Jakub Baranek z Wydziału Biologii UAM został laureatem prestiżowej nagrody AgroBioTop. Naukowiec prowadzi badania nad biologicznymi środkami owadobójczymi. Dzięki nim możliwa będzie skuteczna walka ze szkodnikami jabłoni, warzyw i zbóż w sposób bezpieczny dla środowiska.

Doktor Jakub Baranek laureatem prestiżowej nagrody AgroBioTop

Dr Jakub Baranek z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dzięki swoim badaniom wspomoże rolników z walką z insektami.

- Moja praca naukowa dotyczy bardzo interesującej bakterii z gatunku Bacillus thuringiensis. Ten mikroorganizm ma właściwości entomopatogenne, to znaczy jest zdolny do infekowania i zabijania owadów. Jednocześnie jest niegroźny dla człowieka i innych kręgowców. Swoje właściwości owadobójcze bakteria zawdzięcza całemu arsenałowi produkowanych czynników biologicznych, między innymi są to białka z rodziny Cry i Vip

- przekazuje Jakub Baranek portalowi uniwersyteckie.pl.

Czytaj też: Retencja wody w Polsce na fatalnym poziomie. "Jeśli nie zaczniemy tego traktować poważnie, grożą nam ogromne susze”

- W wyniku prowadzonych prac eksperymentalnych udało mi się kilka takich białek wyizolować i scharakteryzować pod względem aktywności wobec szkodliwych owadów, powodujących ogromne straty w gospodarce człowieka. Niektóre z tych białek okazały się prawdziwymi „zabójcami” owadów i posłużyły do opracowania jedno-, dwu- lub trzyskładnikowych preparatów. Choć do tej pory przebadałem preparaty na kilku gatunkach szkodników, to można już formułować wnioski dotyczące ich skuteczności i dużego potencjału wykorzystania w gospodarce. Tak więc prace laboratoryjne są na znacznym stopniu zaawansowania.

- dodaje.

Zapytany o przewagę środków biologicznych nad chemicznymi, biolog podkreśla, że jest to kwestia perspektywy, jaką przyjmiemy.

- Uważam, że lepsza jest ewolucja niż rewolucja i prawdopodobnie najlepszym wyjściem dla rolnictwa zarówno europejskiego, jak i światowego jest stopniowa i wyważona, ale jednocześnie konsekwentna implementacja tzw. integrowanej ochrony roślin. Jest to koncepcja polegająca na ograniczaniu stosowania pestycydów chemicznych, ale niekoniecznie całkowitej z nich rezygnacji, na rzecz większego udziału innych metod kontroli szkodników, w tym środków biologicznych

– tłumaczy.

Za swoje badania dr Jakub Baranek otrzymał prestiżową nagrodę AgroBioTop, która przyznawana jest przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Naukowiec z Poznania bada zabójcze białka. Otrzymał prestiżową nagrodę - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto