Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowo o historii w wersji popularnej

Redakcja
To literatura, filmy, komiksy, widowiska i piosenki kształtują ...
To literatura, filmy, komiksy, widowiska i piosenki kształtują ... archiwum / Radek Rakowski
To literatura, filmy, komiksy, widowiska i piosenki kształtują obraz przeszłości. O tym, w jaki sposób kultura popularna przedstawia nam historię i jak wpływa na nasze jej rozumienie dyskutować będą uczestnicy konferencji na WSNHiD.

Badacze podkreślają, że konwencjonalna historia jest bezradna wobec wyzwań, jakie stawia przed nią teraźniejszość, ale również, że dzięki rozwojowi mediów (fotografii, fonografii, kina, radia, telewizji, wideo) oraz środkom masowego przekazu w sposób istotny odrodziła się więź ludzi z przeszłością.

Jednocześnie oraz więcej uwagi zarówno nauka, jak i sztuka oraz kultura popularna poświęcają problematyce pamięci. W samej historii mówi się z kolei o zwrocie wizualnym, gdyż coraz większe znaczenie zyskują źródła audiowizualne, co przybliża do siebie takie dyscypliny, jak historia, kulturoznawstwo, filmoznawstwo, literaturoznawstwo, historia sztuki. 

- W związku z tymi przemianami chcemy zaprosić na konferencję poświęconą historii w kulturze popularnej – mówią prof. Izolda Kiec i dr Izabela Kowalczyk, organizatorki konferencji Historia w wersji popularnej na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. - Chcemy zastanowić się nad tym, w jaki sposób kultura popularna kształtuje nasze wyobrażenia o historii, a także jak bardzo problematyczna staje się relacja między rzeczywistością (historią) a fikcją. Proponujemy również namysł nad kwestią wizualizacji i popularyzacji historii oraz nowych sposobów narracji o przeszłości (takich jak np. komiks historyczny, rekonstrukcje historyczne).

Jak twierdzą organizatorki, namysłu domaga się też kwestia, jak historia naukowa przenika się z popularnymi narracjami o przeszłości. Ich zdaniem warto również zadać pytanie, na ile instytucje związane z badaniem historii i przekazywaniem określonych jej wizji, ulegają wpływom tego, co dzieje się w kulturze popularnej (w tym kontekście przede wszystkim chcą zastanowić się nad problemem muzeów i kolekcji historycznych).

Już można zgłaszać swoje referaty, w którym poruszane będą następujące zagadnienia: muzea historyczne – rekonstrukcje czy symulacje; historia jako przedmiot pożądania; zjawiska re-enactment;  kultura popularna wobec pamięci zbiorowej; formy popularyzacji historii oraz wizualizacje historii.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: [email protected] do 20 kwietnia 2012.

Konferencja odbędzie się 29-30 maja 2012 w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Wysokość opłaty konferencyjnej: 300 zł. Organizatorzy nie zapewniają noclegów i zwrotów kosztu przejazdu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto