Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma opinii w sprawie ułaskawienia Jakuba Tomczaka

Redakcja
Do środy poznański Sąd Okręgowy odroczył decyzję w sprawie zaopiniowania wniosku o ułaskawienie Jakuba Tomczaka, skazanego w Wielkiej Brytanii na podwójne dożywocie.

Sąd Okręgowy otrzymał do zaopiniowania wniosek o ułaskawienie Jakuba Tomczaka, jaki wpłynął do Kancelarii Prezydenta RP. To standardowa procedura, jednak nie w tym przypadku. Zgodnie z prawem taki wniosek powinien zaopiniować sąd, który wydał wyrok – tymczasem poznański Sąd Okręgowy jedynie zatwierdził wyrok brytyjskiego sądu, bez oceniania zarzutów.

W związku z tym między oskarżycielem a obrońcami wywiązał się spór prawny, czy sąd w Poznaniu może taki wniosek rozpatrywać.

- Sąd musi zapoznać się z argumentacją obu stron i podejmie decyzje w tej sprawie w środę - zapowiada sędzia Mariusz Sygrela z poznańskiego Sądu Okręgowego.

Decyzję o ułaskawieniu podejmuje Prezydent RP. Opinia sądu nie jest dla niego wiążąca. Ułaskawienie polega na darowaniu lub złagodzeniu kar i środków karnych oraz skutków skazania. W ramach ułaskawienia prezydent może na przykład  warunkowo zawiesić wykonywanie kary, warunkowo zwolnić skazanego z więzienia, zamienić karę więzienia na łagodniejszą.

Jakub Tomczak w styczniu 2008 r. został skazany na podwójne dożywocie za gwałt i pobicie 48-letniej Brytyjki. Sąd zgodził się, aby poznaniak odbywał karę w Polsce, gdzie jednak za takie przestępstwo maksymalny wyrok wynosi 12 lat więzienia. Dlatego obrońcy skazanego zabiegali, aby wyrok dostosować do polskiego prawa i mężczyzna mógł odbyć krótszy wyrok.

Na początku ubiegłego roku poznański Sąd Okręgowy odrzucił wniosek obrony i utrzymał wyrok wydany przez sąd w Wielkiej Brytanii. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego, który zwrócił się z pytaniem do Sądu Najwyższego, czy polski sąd może dostosować wyrok sądu brytyjskiego do naszego prawa, czy też jest w tej materii związany wyrokiem, jaki zapadł w Wielkiej Brytanii.   

W marcu ubiegłego roku Sąd Najwyższy zdecydował się podtrzymać wyrok podwójnego dożywocia wydany przez sąd w Exeter, uzasadniając to tym, że wyroki zagranicznych sądów wydane na obywateli Polski przekazanych tym państwom na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania nie podlegają dostosowaniu do polskiego prawa nawet jeśli skazani odbywają karę w Polsce.

Jakub Tomczak będzie mógł się ubiegać o przedterminowe zwolnienie najwcześniej po dziewięciu latach odbywania kary zgodnie z orzeczeniem sądu w Wielkiej Brytanii (w Polsce skazani na dożywocie mogą ubiegać się o przedterminowe zwolnienie najwcześniej po 25 latach).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto