Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie wiemy, gdzie wyrzucać psie kupy

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
W przeprowadzonej na Jeżycach ankiecie dotyczącej sprzątania po psach, wzięło udział 87 mieszkańców. Tylko co piąty wiedział, gdzie należy wyrzucać psie odchody.

Straż miejska wraz z pracownikami Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta organizuje latem spotkania z mieszkańcami Poznania, na których tłumaczy, jak należy sprzątać po swoim psie. Właściciele czworonogów poza szczegółowymi informacjami otrzymują m.in. specjalne worki na psie odchody. Przy okazji mieszkańcy są proszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej „psiego problemu”. Po spotkaniu na os. Batorego i Dębcu, przyszedł czas na Jeżyce.

24 lipca strażnicy miejscy ustawili swój namiot na ul. Sokoła. W ankiecie wzięło udział 87 osób. Większość mieszkańców okolic bardzo źle oceniła czystość po psach w swojej okolicy, ale tylko co piąty ankietowany wiedział, gdzie można wyrzucać psie odchody. Prawie wszyscy poparli za to konieczność tworzenia dużych psich wybiegów.
- Tym, że ludzie nie wiedzą, gdzie wyrzucać psie kupy, nie jestem wcale zaskoczony. Gdy mówimy mieszkańcom, że służą do tego zwykłe kosze uliczne, są zszokowani. Trzeba jedynie pamiętać, aby odchody były w foliowej torbie – opowiada Przemysław Piwecki z poznańskiej straży miejskiej.

Problem nie jest nowy i straż rozważa powrócenie do pomysłu sprzed kilku lat, gdy chciano umieszczać na koszach naklejki z informacją, że można do nich wrzucać psie odchody.
- Wtedy był problem z zarządcami koszy, m.in. MPK, ponieważ ich kosze nie miały w środku folii. Teraz to się zmienia i być może warto wrócić do tych naklejek. Obawiamy się jedynie skutku odwrotnego. Jeśli ktoś będzie chciał wyrzucić skórkę po bananie, to może pomyśleć, że skoro to jest kosz na psie kupy, to na pewno nie na banany itp. Ale pomysł na pewno przemyślimy – wyjaśnia Piwecki. – Większym problemem są osoby, które po prostu nie zamierzają sprzątać po swoich psach. Wiemy, że przed nami jeszcze kawał pracy, zanim zaczniemy powoli dostrzegać skutki zmian świadomości u właścicieli psów. Dlatego tego lata organizujemy spotkania z mieszkańcami, gdzie rozmawiamy na temat tego problemu.

Kolejne spotkanie straż miejska planuje przeprowadzić 7 sierpnia na os. Raszyn w godz. od 15 do 17.

Po wakacjach ma powstać podsumowanie zbiorcze wszystkich ankiet, które pomoże też strażnikom w opracowaniu planu działań mającego poprawić czystość poznańskich skwerów i chodników. Wszystkim właścicielom psów przypominamy, że za niesprzątanie po swoim pupilu mogą zostać ukarani mandatem w wysokości od 20 zł do nawet 500 zł.


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto