Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niemieccy artyści upamiętniają zbrodnie Holocaustu w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Tomasz Kuehn
Tomasz Kuehn
Hoheisel to urodzony w Poznaniu niemiecki artysta, który wspólnie z Knitzem przeniósł z synagogi poznańskiej fragmenty niemieckiej pływalni do gabinetu Hitlera w Zamku.

Wystawę Horsta Hoheisela i Andreasa Knitza pt. "Oko pamięci" można będzie oglądać w CK Zamek od 13 września do 12 października. Artyści najpierw pracowali w poznańskiej synagodze, w której naziści urządzili niegdyś pływalnię.

Do swojej rzeźby zabrali słupki, z których skakało się do basenu, kafelki oraz fragmenty schodów. Następnie umieścili je w CK Zamek, w kaplicy dawnego zamku cesarskiego, zniszczonej przez nazistów i przerobionej na gabinet dla Adolfa Hitlera.

Przed Zamkiem artyści postawią także pomnik Szarego Autobusu. Powstał on w 2006 roku. Rzeźbę pojazdu wzorowano na pocztowych samochodach transportowych wykorzystywanych dla kamuflażu podczas II wojny światowej.

Autami tymi przewożono pacjentów chorych psychicznie do ośrodków eutanazyjnych. Szary Autobus w 2008 roku stał przed Filharmonią Berlińską przy Tiergartenstrasse 4, gdzie mieściła się centrala Akcji T4, a teraz zawędrował do Poznania.

W Zamku zobaczymy również rysunki Horsta Hoheisela, który od kilkudziesięciu lat szkicuje, codziennie dokumentując wydarzenia z życia. Prace na papierze pokazane zostaną w formie instalacji razem z rysunkami innego artysty – Rodrigo Yanesa.

Jak przekazać historię młodym pokoleniom?

Artyści w swoich konceptualnych pracach związanych z pamięcią dokumentują mroczną część niemieckiej historii. Aby ją wyrazić, szukają nowych sposobów tworzenia pomników. Nie chcą bowiem tworzyć tradycyjnych postaci na cokołach z brązu czy z marmuru.

Artyści dotykają kwestii, które często pozostają tematem tabu: przeszłych dyktatur, gwałtownych wydarzeń. Trop psychoanalityczny podpowiada, że artyści wydobywają pamięć o wypartej historii na światło po to, aby uznać ją publicznie i nie wypierać się jej. Dlatego rezygnują z tradycyjnej formy pomnika, aby zaciekawić młodych ludzi - na przykład rzeźbą "szarego autobusu" - a tym samym opowiedzieć im o bolesnej historii.

O artystach

Horst Hoheisel mieszka i pracuje w Kassel, w Niemczech. Urodził się w Poznaniu w 1944 r. Choć studiował  leśnictwo, był również słuchaczem Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

Pracował jako asystent naukowy w Instytucie Lasów Tropikalnych Uniwersytetu w Getyndze, gdzie napisał doktorat z ekologii lasów tropikalnych w Wenezueli. W trakcie studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Kassel, Hoheisel mieszkał jednocześnie wśród Indian Yanomani, którzy żyją nad Orinoko.

Drugi z artystów, który odwiedził Poznań, to architekt Andreas Knitz, który urodził się w 1963 r. w Ravensburgu. Bronił pracę pod tytułem “Dynamika i mobilność w architekturze”. Poszukuje architektury, która stanowi nadającą się do zamieszkania lub użytkowania rzeźbę.

JB

Kliknij, żeby zobaczyć zdjęcia z pracy artystów w poznańskiej synagodze

Fot. Tomasz Kuehn. Zdjęcie wykonane podczas pracy artystów w synagodze.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto