MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa podstawa programowa wchodzi od września do polskich szkół. Będzie mniej nauki?

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla klas I–III (edukacja wczesnoszkolna) zostanie poszerzona o znajomość podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy.
Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla klas I–III (edukacja wczesnoszkolna) zostanie poszerzona o znajomość podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy. Pixabay
Projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych podpisała właśnie Barbara Nowacka, minister edukacji. Zakres treści nauczania – wymagań szczegółowych ograniczono o 1/5. Sprawdź, co zmieni się od nowego roku szkolnego 2024/2025.

Jak podaje w MEN w komunikacie, cięcia materiału objęły szkoły podstawowe (klasy IV–VIII), licea ogólnokształcące i technika oraz szkoły branżowe (I i II stopnia). Najczęściej takie przedmioty jak język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki czy informatyki.

Znajomość krótkich utworów nie będzie konieczna

Ale to nie jedyne zmiany zatwierdzone przez resort edukacji. Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla klas I–III (edukacja wczesnoszkolna) zostanie poszerzona o znajomość podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy. Z kolei Na egzaminie ósmoklasisty nie będzie obowiązywała znajomość treści i problematyki krótkich utworów literackich poznawanych w całości, utworów literackich poznawanych we fragmentach i utworów poetyckich – dla klas IV–VI.

– Oczekiwanie od uczniów przystępujących do egzaminu ósmoklasisty znajomości problematyki krótkich tekstów, które były omawiane w klasach IV–VI przez jedną lub dwie godziny lekcyjne, jest wymaganiem nadmiarowym i nie jest konieczne do rzetelnego sprawdzenia umiejętności polonistycznych na egzaminie przeprowadzanym w klasie VIII. Należy dodać, że w latach 2019–2024 na egzaminie ósmoklasisty obowiązywały tylko lektury z klas VII i VIII

– tłumaczy resort.

Ponadto wprowadzono zmianę w zakresie przedmiotu wychowanie fizyczne, polegającą na wydłużeniu o jeden miesiąc (luty) okresu, w którym w szkole są przeprowadzane testy sprawnościowe. Zrezygnowano też z odrębnej podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie przedmiotu język mniejszości narodowej lub etnicznej – język niemiecki.

Podręczniki bez zmian

Co ważne, zmiany w podstawie programowej zostały przygotowane tak, aby nie było konieczności wymiany podręczników.

– W roku szkolnym 2024/2025 i w latach kolejnych uczniowie mogą korzystać z dotychczasowych podręczników. Wydawcy przekażą nauczycielom korzystającym z ich podręczników informacje o tym, które fragmenty dotychczas wydanych podręczników wykraczać będą poza zakres uszczuplonej podstawy programowej

– podaje MEN.

Co będzie wymagane na egzaminach?

Jak zapewnia Ministerstwo Edukacji Narodowej, ograniczona o około 20% podstawa programowa kształcenia ogólnego dla klas IV–VIII szkoły podstawowej oraz dla szkół ponadpodstawowych będzie, począwszy od roku szkolnego 2024/2025, jedyną podstawą przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego (przestają obowiązywać wymagania egzaminacyjne funkcjonujące w latach 2021–2024, wprowadzone w związku z pandemią SARS-CoV-2). 

– Do 1 września br. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje na swojej stronie internetowej zmienione informatory o egzaminie ósmoklasisty i maturalnym z poszczególnych przedmiotów, a także komunikaty w sprawie listy jawnych zadań egzaminacyjnych w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego – kaszubskiego.

Co nas czeka z kolei od września 2025 roku?

Tymczasem już od września 2025 r. planowane jest wprowadzenie nowych przedmiotów szkolnych. Edukacja obywatelska zastąpi likwidowaną historię i teraźniejszość, a edukacji zdrowotna zajęcia wychowanie do życia w rodzinie. Z kolei wdrażanie kompleksowej reformy podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego jest zaplanowane od 2026 r.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zobacz na których miejscach w rankingu znalazły się poznańskie uczelnie!

Takie są najlepsze uczelnie w Polsce! Politechnika Poznańska...

od 7 lat
Wideo

Fale upałów nad Polską. Jak się chronić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa podstawa programowa wchodzi od września do polskich szkół. Będzie mniej nauki? - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto