Nowe dowody osobiste. Będą zawierały odcisk palca i podpis. Kiedy trzeba zmienić dowód osobisty na nowy?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Nowe dowody osobiste mają być trudniejsze do podrobienia ze względu na odcisk palca oraz odręczny podpis. Dokumenty będą wydawane od sierpnia tego roku.  Jakie jeszcze inne zmiany w dowodach? 

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowe dowody osobiste mają być trudniejsze do podrobienia ze względu na odcisk palca oraz odręczny podpis. Dokumenty będą wydawane od sierpnia tego roku. Jakie jeszcze inne zmiany w dowodach? Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. UMT
Udostępnij:
Mają być trudniejsze do podrobienia ze względu na odcisk palca oraz odręczny podpis. Nowe dowody osobiste będą wydawane od sierpnia tego roku. Nie oznacza to jednak obowiązkowej wymiany dokumentów, które wciąż są ważne. Zmiany w przepisach uniemożliwią niestety składanie wniosków o wydanie dowodu przez internet.

Zobacz wideo: Koniec „lewych” zwolnień? Rząd skraca czas zasiłku chorobowego

Zmiany są efektem dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej. Rozporządzenie unijne ma na celu ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów potwierdzających tożsamość  poprzez usunięcie istniejących, znaczących różnic w poziomie zabezpieczeń stosowanych w poszczególnych krajach. Akt ten nakłada na państwa członkowskie szereg obowiązków dotyczących niezbędnych zabezpieczeń w dokumentach służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się. Wśród nich jest m.in. obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej. W rozporządzeniu przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji drugą cechą biometryczną ma być odcisk palca właściciela dokumentu.

Zmiany w dowodach osobistych. Urzędnicy będą się szkolić

W związku z nadchodzącymi zmianami pracownicy Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Torunia wezmą udział w cyklu ministerialnych testów przedwdrożeniowych, które mają być przeprowadzone online w wybrane weekendy pomiędzy 14 maja a 4 lipca. Następnie, po zdaniu egzaminu testowego, otrzymają certyfikat potwierdzający posiadanie niezbędnej wiedzy dotyczącej wydawania nowych dokumentów.

- Warto jednak podkreślić, że posiadane obecnie dowody osobiste nadal będą ważne (do daty określonej na dowodzie lub do zmiany danych osobowych właściciela), wymiana będzie zatem następowała sukcesywnie – wyjaśnia Grażyna Przybysz, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Torunia. - Chęć posiadania nowego dowodu z dodatkowymi danymi biometrycznymi będzie jedną z przyczyn, dla której będzie można wystąpić o nowy dowód.

Nowe dowody osobiste. Co się zmieni?

Zupełną nowością jest pojawienie się na dowodach osobistych odcisków palców. Konieczne będzie więc ich odwzorowanie w urzędzie. Urzędnicy zostaną w tym celu wyposażeni w odpowiednie urządzenia.

– Ma to być podobna procedura do tej, która ma już miejsce przy wydawaniu paszportów – wyjaśnia Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA.

Do tych, którzy nie będą mogli udać się do urzędu gminy, aby oddać odciski palców, urzędnicy przyjdą osobiście. Nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Odciski palców nie będą pobierane od dzieci poniżej 12. roku życia.
Drugą zmianą jest powrót podpisu posiadacza. Przypomnijmy, że podpis zniknął z dokumentów w 2015 roku, wraz z informacjami dotyczącymi adresu zamieszkania, koloru oczu i wzrostu. Teraz, ze względu na przepisy unijne, musi wrócić.

Koniec z wnioskami przez internet

Planowane zmiany siłą rzeczy uniemożliwią składanie wniosków o wydanie dowodu osobistego przez internet. Wszystko dlatego, że ani odcisków palców, ani odręcznego podpisu nie da się złożyć w formie online. Aby otrzymać nowy dowód osobisty, będzie więc trzeba udać się osobiście do urzędu miasta lub gminy.
Warto podkreślić, że osoby, którym kończy się w tym roku ważność dowodu, a chcą złożyć wniosek przez internet, mają na to czas tylko do końca lipca.

Nowe dowody osobiste. Na ile lat?

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 2 sierpnia 2021 roku, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

  • Nowe dowody osobiste mają być wydawane na 10 lat.
  • W przypadku osób do 12. roku życia dowód będzie ważny 5 lat.
  • Jeśli czasowo (np. z powodów medycznych) nie jest możliwe pobranie odcisków palców,  dokument będzie ważny przez rok.

Regulacja określa również maksymalny okres przechowywania odcisków palców w Rejestrze Dowodów Osobistych – tj. do dnia odbioru dowodu osobistego, nie dłużej jednak niż do 90 dni od dnia wydania, tj. personalizacji dowodu osobistego.

Wideo

Materiał oryginalny: Nowe dowody osobiste. Będą zawierały odcisk palca i podpis. Kiedy trzeba zmienić dowód osobisty na nowy? - Toruń Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie