Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe otwarcie Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Marcin Magdziński o planach

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Marcin Magdziński, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej
Marcin Magdziński, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej Bartłomiej Hypki
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej czeka nowe otwarcie. Szefem placówki został kaliszanin Marcin Magdziński, wieloletni jej pracownik. Jak widzi jej przyszłość?

Czym Marcin Magdziński przekonał komisję, że to jemu zdecydowała się oddać stery kaliskiego muzeum?

- Za jedną z takich najważniejszych rzeczy uznałem powrót muzeum do normalnej, statutowej działalności. Poprawę wizerunku muzeum w oczach zwiedzających, opinii publicznej - tłumaczy nowy dyrektor placówki.

Marcin Magdziński stoi na stanowisku, że muzeum powinno kreować narrację historyczną miasta i regionu.

- Posiadamy niezwykłe zbiory i prowadzimy nad nimi badania. Znakomitą okazją było, aby ta narracja była kreowana, byłoby rozpoczęcie badań w rezerwacie na Zawodziu, a takie ostatnie badania miały miejsce 30 lat temu. Warto we współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN wznowić te prace, poszerzyć naszą wiedzę na temat tego miejsca i na tej podstawie budować nową opowieść. Jest to szczególnie istotne w kontekście hipotezy prof. Buko dotyczącej patrymonium Piastów i roli Kalisza w ich państwie. W tym roku wyszła też monografia grodziska na Zawodziu i to jest tak naprawdę początek dyskusji o tym najcenniejszym zabytku archeologicznym Kalisza - tłumaczy Marcin Magdziński.

Nowy szef MOZK uważa również, że placówka powinna współpracować z ratuszem, instytucjami kultury z Kalisza i regionu, stowarzyszeniami, bractwami oraz ośrodkami naukowymi.

- Muzeum nie może się zamykać. Ważne jest też organizowanie wystaw, czy historycznych imprez plenerowych, aby przyciągnąć jak największą liczbę zwiedzających. Zawsze powinno być to zaprezentowane w sposób intersujący, ciekawy, przyciągający - mówi szef kaliskiego muzeum.

Wyzwania stojące przed oddziałami

Jak sam wspomina Marcin Magdziński, w rezerwacie na Zawodziu spłonęła niedawno chata i tym trzeba będzie się przede wszystkim zająć. Jest już pomysł na zagospodarowanie tego budynku.

- Niezbędne będzie wykonanie napraw dachów krytych deską. Są one w złym stanie. To samo dotyczy bramy wjazdowej i wieży - mówi Magdziński. - Trzeba wyremontować też wieżę znajdującą się w pierścieniu wałów, bo stanowi ona ciekawy punkt obserwacyjny.

W Russowie sytuacja jest lepsza. Ale zdaniem nowego dyrektora, należałoby ożywić tam część etnograficzną.

- Należy ciężar prezentacji tego miejsca przenieść na cześć etnograficzną. Twórczość Dąbrowskiej jest wśród osób młodego pokolenia niestety praktycznie w ogóle nieznana ze względu na wykreślenie "Nocy i dni" z listy lektur - mówi Magdziński.

Nowa siedziba główna przy ul. Kościuszki 12 przeszła remont i na początku grudnia została oddana. Zobaczyć można tam tam kilka wystaw stałych.

- Prezentowane są tu archeologia, historia, ale w układzie tematycznym, pracownia Kulisiewicza oraz wystawa dotycząca historii sztuki - mówi Marcin Magdziński.

O Marcinie Magdzińskim

Marcin Magdziński jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Ukończył studia magisterskie na kierunku archeologia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego (Tytuł pracy dyplomowej "Kultura łużycka na Żuławach Wiślanych"). Doświadczenie zawodowe w dziedzinie archeologii zdobywał, współpracując z Fundacją Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego z siedzibą w Łodzi, Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, Instytutem Archeologii i Etnologii PAN z siedzibą w Warszawie oraz firmą "MBL" Leszek Ziąbka w siedzibą w Kaliszu.

W roku 2009 został zatrudniony jako asystent muzealny w oddziale Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu – Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu – Zawodziu. W roku 2010 powierzono mu pełnienie obowiązków kierownika tej placówki, a w roku 2013 – sprawowanie tej funkcji. Z początkiem roku 2023 przydzielono mu stanowisko kierownika Działu Archeologii w siedzibie głównej Muzeum.

ZOBACZ TAKŻE:

Skradziony czy spalony? Co się stało z obrazem "Zdjęcie z krzyża" Rubensa z kaliskiej katedry?

Skradziony czy spalony? Co się stało z obrazem "Zdjęcie z kr...

Wieczór z Viktorem Jędrzejakiem, znanym kaliskim malarzem w miejskiej bibliotece

Wieczór z Viktorem Jędrzejakiem, znanym kaliskim malarzem, w...

Rekonstrukcja historyczna "Wigilia w okopach 1914"

Wigilia w okopach. Rekonstruktorzy przypomnieli wydarzenia z...

Wigilia na kaliskim rynku

Wigilia na kaliskim rynku. Anioły są wśród nas. ZDJĘCIA

Nowa hala sportowa w Kaliszu. Tutaj mecz można rozegrać w ka...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto